RX 570 için İşlemci Tavsiyesi

ozsoi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Uçak ve Uzay Mühendisi
RX570 4GB model ekran kartını destekleyecek fiyat performans ürünü işlemci arıyorum.
Aklımda 4 tane seçenek var;

1 - Athlon 200GE
2 - Pentium G5400
3 - Ryzen 2200G
4 - i3 8100

200GE ve G5400 işlemci olarak düşük kalabilir diye düşünüyorum ancak fiyat olarak çok uygun olmasından dolayı şimdilik 200GE tercih edip (yanına B450 anakart) ileride R5 2600 ile değiştirmeyi düşünüyorum. Çünkü bu işlemcilerin hiçbirisi yüksek bir işlemci değil ve idarelik olsun, en düşük bütçeyle bir süre beni idare etsin (FPS tarzı oyunlarda beni üzmesin) istiyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba?

Sizden işlemci önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel düşünmüşsün, Ryzen 2200G tercih etmen daha doğru olacaktır, en azından işlemcini yükseltene kadar, darboğaz sorunları olmadan kullanırsın. Ayrıca Ryzen 2200G ikinci elde de kolayca satılabilir. Ryzen 2600 yerine 3600'e yükseltirsin 2019'da.

Güzel düşünmüşsün, Ryzen 2200G tercih etmen daha doğru olacaktır, en azından işlemcini yükseltene kadar, darboğaz sorunları olmadan kullanırsın. Ayrıca Ryzen 2200G ikinci elde de kolayca satılabilir. Ryzen 2600 yerine 3600'e yükseltirsin 2019'da.
Gönül isterdi ki i3 8100 önerelim, fiyatları çok artmış durumda. Ryzen 3 2200G tercih edebilirsiniz. Gelecekte yükseltmeniz de kolay olacaktır.

Doğru söylüyorsunuz. Zaten en azından önümüzdeki yaza veya seneye bu zamanlara kadar işlemciyi değiştirmeyi düşünmüyordum. Ryzen 2200G fiyat performans olarak şu an en mantıklı tercihlerden birisi olacaktır benim için. Daha fazla performans istediğimde de overclock imkanı sunduğu için benim de şu an aklıma en çok Ryzen 2200G yattı. Ancak APU sistemler için, ekran kartınız varsa almayın tarzında forumda çokça yazı gördüm. Bu konu hakkında ne dersiniz?

Bir de AMD'nin kendi sitesinde Ryzen 2200G'nin özellikler kısmında "System Memory Specification: 2993MHz" yazıyor. 3200Mhz ram taksak acaba desteklememe gibi bir sorunu olur mu?
(Ryzen™ 3 2200G APU with Radeon™ Vega 8 Graphics | AMD)

Doğru söylüyorsunuz. Zaten en azından önümüzdeki yaza veya seneye bu zamanlara kadar işlemciyi değiştirmeyi düşünmüyordum. Ryzen 2200G fiyat performans olarak şu an en mantıklı tercihlerden birisi olacaktır benim için. Daha fazla performans istediğimde de overclock imkanı sunduğu için benim de şu an aklıma en çok Ryzen 2200G yattı. Ancak APU sistemler için, ekran kartınız varsa almayın tarzında forumda çokça yazı gördüm. Bu konu hakkında ne dersiniz?

Bir de AMD'nin kendi sitesinde Ryzen 2200G'nin özellikler kısmında "System Memory Specification: 2993MHz" yazıyor. 3200Mhz ram taksak acaba desteklememe gibi bir sorunu olur mu?
(Ryzen™ 3 2200G APU with Radeon™ Vega 8 Graphics | AMD)
Şöyle, 2200G işlemci PCI-E yolunu x8 veri hızı ile kısıtlıyor. O yüzden önerilmiyor olabilir. Şahsen x16 ile x8 arasındaki performans farkı %5 oranı bile bulamaz.
Evet, 2933MHz üstü kullanmaya çalışırsanız ( genelde gördüğüm çoğu Ryzen kullanıcısında oluyor ) sistem mavi ekran veriyor. 3000MHz RAM tercih edip BIOS üzerinden XMP profilini düzenleyip 2933MHz yaparsanız, en verimli performansı alırsınız.

Şöyle, 2200G işlemci PCI-E yolunu x8 veri hızı ile kısıtlıyor. O yüzden önerilmiyor olabilir. Şahsen x16 ile x8 arasındaki performans farkı %5 oranı bile bulamaz.
Evet, 2933MHz üstü kullanmaya çalışırsanız ( genelde gördüğüm çoğu Ryzen kullanıcısında oluyor ) sistem mavi ekran veriyor. 3000MHz RAM tercih edip BIOS üzerinden XMP profilini düzenleyip 2933MHz yaparsanız, en verimli performansı alırsınız.
Peki 3000-3200Mhz üstü ramleri destekleyen en uygun fiyatlı işlemciler nelerdir acaba?

Şahsen önerim i3 8100 yönünde yeni ve sizi birkaç yıl sorunsuz idare edebilir + İntel hala AMD ye göre daha stabil bir işlemci.

Şahsen önerim i3 8100 yönünde yeni ve sizi birkaç yıl sorunsuz idare edebilir + İntel hala AMD ye göre daha stabil bir işlemci.
Peki ram konusunda İntel'in kendi sitesinde i3 8100 için "Memory Types: DDR4-2400" yazıyor. 2400Mhz ramlerle 3200Mhz ramler arasında çok az bir fiyat farkı var bu yüzden geleceğe yatırım olsun diye 3200Mhz ram almayı düşünüyorum, uyumluluk problemi olur mu? Olursa eğer uyumluluk problemini ortadan kaldırmak için ne yapmam gereklidir?
(Intel® Core™ i3-8100 Processor (6M Cache, 3.60 GHz) Product Specifications)

Peki ram konusunda İntel'in kendi sitesinde i3 8100 için "Memory Types: DDR4-2400" yazıyor. 2400Mhz ramlerle 3200Mhz ramler arasında çok az bir fiyat farkı var bu yüzden geleceğe yatırım olsun diye 3200Mhz ram almayı düşünüyorum, uyumluluk problemi olur mu? Olursa eğer uyumluluk problemini ortadan kaldırmak için ne yapmam gereklidir?
(Intel® Core™ i3-8100 Processor (6M Cache, 3.60 GHz) Product Specifications)
1151v2 anakart olarak B360 alacaksan, 2666MHz den fazla kullanamazsın. Boşuna israf olur. Performans farkı da olmaz. Ryzen sistemlerde en iyi performansı çift bellek ve yüksek frekans ile alıyorsun. Ama İntel yönünde bu fark etmiyor. Yarın öbür gün i5 8400 falan alırsınız, stok soğutucuyu atmanız gerekmez. İntel hepsine aynı dandik soğutucuyu koyuyor çünkü. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı