RX 570 ile görüntü bozuluyor

AntenOS

Hectopat
Makaleler
2
Öncelikle merhabalar,

Birden fazla konu açtım biliyorum ama cidden cevabını bulmadan yapamayacağım. 7 gün önce RX 570 kartımı servise verdim ekran kartımda sorunlar yaşadığımdan. Bu sorunların VRAM ya da chipset kaynaklı mı olduğunu merak ediyorum açıkçası. Yaşadığım sorunlar:

c19e3126da3a7575bbd2cfb19331d0ee.png

Google'u alt kısıma taşıdığımda üst kısımlarında buna benzer şekiller oluşmuştu ilk olarak.

Diğer yaşadığım bir sorun da PC'ye elektrik verdiğimde görüntü alamamıştım bir keresinde, siyah ekranda kalmıştı. Daha sonrasında HDMI kablosunu söküp geri takıp PC'ye Reset attığımda görüntü alabilmiştim.

Diğer bir yaşadığım sorun ise Google'da gezerken herhangi bir fotoğrafın üst kısmının sayfayı aşağıya doğru çektiğimde üst kısmının sürekli olarak ekranda gözükmesi, glitchlenmesi.

Bazen sürücü çökmeleri de yaşıyordum oyundayken, onu saymıyorum bile.

Evet, yaşadığım temel sorunlar bunlar. Sizce ekran kartımın hangi kısmında sorun vardır? Şimdiden zaman ayırıp yardım ettiğiniz için teşekkürler.

Ekran kartlarında tam olarak "Şu sebepten ötürü" diyemeyiz çünkü ekran kartının ne gibi işlemlere yada ne gibi kullanımlara maruz kaldığını bilmiyoruz ama şunu diyeyim büyük ihtimal işlemcisinde sıkıntı var VRAM modüllerinde problem olsa ekran daha farklı görünürdü. Bide yüke bindiği zaman ekran kartı herhangi bir bozulma vs. oluyor mu? Sıcaklık değerleri (80-85 derece ve yükseği) çok yüksek mi?

Ekran kartlarında tam olarak "Şu sebepten ötürü" diyemeyiz çünkü ekran kartının ne gibi işlemlere yada ne gibi kullanımlara maruz kaldığını bilmiyoruz ama şunu diyeyim büyük ihtimal işlemcisinde sıkıntı var VRAM modüllerinde problem olsa ekran daha farklı görünürdü. Bide yüke bindiği zaman ekran kartı herhangi bir bozulma vs. oluyor mu? Sıcaklık değerleri (80-85 derece ve yükseği) çok yüksek mi?
Sıcaklık olarak 65 - 70 arasında dolaşıyordu. Sadece oyun oynuyordum 1 yıldır kullanıyorum sıfır olarak almıştım.
Garanti mevcutsa garantiye gönderin. Hangi parçanın sıkıntılı olduğunu bilemeyiz.
Gönderdim hocam, Teknobiyotik'in kanunlarına göre minimum 10 gün azami iş süresi varmış ellerine ulaşalı 7. gün olacak bugün. Ancak sonuç benim için uğraştırıcı olacak muhtemelen çünkü stok yok deyip geçiştirecekler. İade yaparlarsa 1270 TL ile GT 1030 falan alabiliyorum bu piyasada. Umarım tamir edilebilir bir sorunu vardır da beni uğraştırmadan düzgün bir kart yollarlar elime.

Hiç riske girmeden garantiye gönderin. Bu görüntülerin ardından kısa sürede siyah ekranda kalacaksınız. Kaynağı donanımsal olmasıyla beraber VRAM ya da CHIPSET olması bir şeyi değiştirmez.

Hiç riske girmeden garantiye gönderin. Bu görüntülerin ardından kısa sürede siyah ekranda kalacaksınız. Kaynağı donanımsal olmasıyla beraber VRAM ya da CHIPSET olması bir şeyi değiştirmez.
VRAM onarımı daha ucuz bir yol olduğundan en azından tamir yapıp yollarlar gözüyle bakıyordum. Chipset sorunuysa değişime ya da iadeye kalacağım yüksek ihtimalle bu da benim için kötü ve uğraştırıcı bir süreç olur çünkü piyasada kart yok ve o zamanın aldığım fiyatı iade edecekler ben o parayla RX 570 gücünde hiçbir karta ulaşamıyorum şu an.
Bellekler gitmiş gibi
Hocam peki teknik servisler gerçekten tamir için uğraşıyorlar mı? Daha önce hiçbir PC parçamı servise vermedim.

@Falcon78 @Dr. Bıyık!

Son düzenleme:
Teknik servisler genelde ekran kartı tamir etmezler (fan değişimi hariç).
VRAM onarımı daha ucuz bir yol olduğundan en azından tamir yapıp yollarlar gözüyle bakıyordum. Chipset sorunuysa değişime ya da iadeye kalacağım yüksek ihtimalle bu da benim için kötü ve uğraştırıcı bir süreç olur çünkü piyasada kart yok ve o zamanın aldığım fiyatı iade edecekler ben o parayla RX 570 gücünde hiçbir karta ulaşamıyorum şu an.

Hocam peki teknik servisler gerçekten tamir için uğraşıyorlar mı? Daha önce hiçbir PC parçamı servise vermedim.

@Falcon78 @Dr. Bıyık!

Yeni konular

Geri
Yukarı