RX 570 Sistemde Monitörde Anlık Görüntü Bozuluyor

Techmo

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba öncelikler keyifli forumlar.
Elimden geldiğince konuyu açıklayıcı bir şekilde yazdım. Bir hata varsa kusuruma bakmayın.

244f046279e6701e2faf0f56f1d9198c.jpg

Bilgisayarımı yaklaşık bir yıldır kullanıyorum ve tüm parçalarını kendim topladım. Son zamanlarda monitörümde saniyelik hatta mini saniyelik ekran bozuklukları oluşuyor.
İlk olarak Age of Empires 2 oynarken fark ettim. Oyun eski olduğundan bu sıkıntıyı göz ardı ettim, sonrasında PUBG Lite'de de aynı sorun bir defa daha oldu. En kolay yolu seçerek bilgisayarımı sıfırladım. Sıfırladıktan sonra birkaç oyun oynadım ve problem oluşmadı, fakat Steam'de yüklü bir oyunu hesabımdan kaldırırken tekrar anlık görüntü bozukluğu oluştu. Sorun hangi parçada? Monitör, ekran kartı, işlemci, RAM vs. bilemiyorum. Ayrıca sorunun hangi parçadan kaynaklı olduğunu bilmediğimden servise de gönderemiyorum. Daha önce işlemcide ısı dalgalanması oluyordu. Anakartı işlemci ile birlikte servise yolladım. Yapılan testlerde bir problem olmadığını söylediler. İnternette de araştırdım, bunu bir sorun olmadığını, işlemcinin voltaj düşürüp yükseltirken ısı değişikliliğine uğradığından ısı dalgalanması oluşturduğunu öğrendim.(Doğru mu bilmiyorum ama bende mantıklı buldum.)Bu nedenle Anakart ve İşlemci test edildiğinden onları ikinci plana attım. Aynı şekilde Memtest ile de RAM'leri birkaç ay önce test ettim. Bir sorun çıkmadı. Bozuk ekran görüntüsü anlık olduğundan ve ne zaman çıkacağını bilmediğimden resim çekemedim. İnternette benzer bir resimi konuya ekliyorum. Ekranın tamamı değil yarısı kadar bu görüntü oluşuyor. Konuyu toplaryacak olursam, bu sorunu yaşayanlar var mı? Sorunu çözdüyseniz bana da anlatırsanız sevinirim. Forumda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Sistem:
Ryzen 5 1600
RX 570 Mini ITX
8 GB Corsair RAM
550W PSU
MSI B450M PRO M.2 V2

Not: Ekran görüntüsünü monitörün kutusundan çıkan HDMI kablosuyla alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostum , sorun ekran kartında olması muhtemel soketlerini ve anakart bağlantılarını kontrol et , yaşadığın sorunun benzerini bende yaşadım lakin ben ekran kartını garantiye gönderdim yenisini verdiler ve bir daha yaşamadım .

Merhaba dostum , sorun ekran kartında olması muhtemel soketlerini ve anakart bağlantılarını kontrol et , yaşadığın sorunun benzerini bende yaşadım lakin ben ekran kartını garantiye gönderdim yenisini verdiler ve bir daha yaşamadım .
Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.Sizde de aynı sorun saniyelik mi oluşuyordu?

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.Sizde de aynı sorun saniyelik mi oluşuyordu?
Rica ederim , sistemi yeni toplamıştım 15 gün sonra , oyuna girdiğimde 3,4 saniye boyunca sürüyordu önce yarısı gidiyor ardından 1 saniye kadar tamamı gidiyordu , bende söktüm ekran kartını , müşteri hizmetlerini aradım ve gönderdim 1 Hafta sonra geri döndüler ve soket bağlantısı ve bağlantı birleşim yerlerinde hata olduğunu tespit ettiler, yerine yeniisini gönderdiler ve bir daha yaşamadım öyle bir sorun .

Rica ederim , sistemi yeni toplamıştım 15 gün sonra , oyuna girdiğimde 3,4 saniye boyunca sürüyordu önce yarısı gidiyor ardından 1 saniye kadar tamamı gidiyordu , bende söktüm ekran kartını , müşteri hizmetlerini aradım ve gönderdim 1 Hafta sonra geri döndüler ve soket bağlantısı ve bağlantı birleşim yerlerinde hata olduğunu tespit ettiler, yerine yeniisini gönderdiler ve bir daha yaşamadım öyle bir sorun .
Cevaplarınız benim için çok yararlı olacak.Bu doğrultuda öncelikli olarak ekran kartını servise göndereceğim.Tekrardan ilginiz için teşekkür ederim.

Güncelleme:

Monitör ve ekran kartını servislerine yolladım, iki üründe de herhangi bir probleme rastlamadılar. Bunun dışında sistem arada kapanıyordu, bu nedenle ram hariç diğer parçaları da servislerine yolladım, Ryzen 5 1600 işlemci ve Sandisk 240GB SATA SSD arızalı çıktı. İşlemcinin değişimini, SSD'nin ise ücret iadesini talep ettim. SATA SSD yerine Kingston A2000 240GB M.2 SSD satın aldım. Parçalar değiştikten sonra bir kaç kez daha görüntü bozukluğu oluştu, fakat uzun süredir görüntü bozulmuyor. Şuan için problem çözülmüş gibi duruyor.

Geri
Yukarı