Çözüldü RX 570 PC sürekli kendi kendine kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ahmed Efe

Hectopat
Yer
Başakşehir/İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Cpu: Ryzen 5 5600
Gpu: RTX 4060 Tİ 8 GB
Ram: G.Skill RipjawsV 4x8 3600 MHz
Anakart: GIGABYTE B550 AORUS ELITE V2 4400Mhz (OC)
SSD: MLD M700 1TB 7000MB-5500MB/s
Kasa: THERMALTAKE S200 TG
İşlemci soğutucu: ID-COOLING SE-214-XT

Monitor: PHILIPS EVNIA 27" 27M1N3200ZA
Klavye: REDRAGON K568R Red Swicth
Mouse: Razer Deathadder V2 Pro
Kulaklık: Razer BlackShark V2 / JBL 510BT / Huawei FreeBuds SE 2
Mikrofon: HyperX Quadcast
RAM
12 GB
SSD veya HDD modeli
SSD: Bory R500 240 GB HHD: ST500DM002-1BD142
Ekran kartı
Radeon Rx 570
Anakart
Dell Optilex 3020 Anakart (marka veya modeli yok)
İşlemci
i5-4460 CPU @ 3.20GHz 3.20 GHz
Selamlar, dostlar bilgisayarmın kapanması sorununu bilgisayarımı topladıktan beğridir yaşıyorum, bu sorunu yaşadığım bazı oyunları aşağıya bıraktım:
  1. FiveM ve ragemp.
  2. PC Building similator 1 ve 2
  3. Unturned
  4. Streamer Life Simulator.
  5. Slime Rancher.
Bunlar sadece aklıma şu an gelenler daha fazlası var, PC özelliklerini bıraktım.
Bu sorunu gösterdiğim bir video mevcut:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu bende yaşıyorum aynı ekran kartıyla RX570 benimki de ama görüntü gidiyor fanla çalışmaya devam ediyor mu sende.

Aynı sorunu bende yaşıyorum aynı ekran kartıyla RX570 benimki de ama görüntü gidiyor fanla çalışmaya devam ediyor mu sende.

Bakmadım bakıyorum şu an.

Sorun basit. Güç anomalisi yaşanıyor, büyük ihtimalle Power Supply midalını doldurdu ya da bobinlerinden birisi yük altında fazla dayanamıyor. Sorunu undervolt yaparak FurMark üzerinde tekrar deneyiniz. AMD ekran kartlarına gerekli testleri yapmadan piyasaya sürmez genellikle 7 gün tak yükte ve ısıda çalıştırılırlar yani sorun sürücü kaynaklı olabilir ama ihtimal çok az. En iyisi 650W 80Plus bir güç kaynağı ile deneyin.

Asus ROG Strix RX570 ekran kartım var. Aynı sorunu uzun süredir 500w PSU'm ile yaşıyordum, dün yeni power supply aldım. Normalde 2 saatte bir olan sorun dünden beri olmadı.
Not: Eski powerım 6 yıllıktı.

Sorun basit. Güç anomalisi yaşanıyor, büyük ihtimalle Power Supply midalını doldurdu ya da bobinlerinden birisi yük altında fazla dayanamıyor. Sorunu undervolt yaparak FurMark üzerinde tekrar deneyiniz. AMD ekran kartlarına gerekli testleri yapmadan piyasaya sürmez genellikle 7 gün tak yükte ve ısıda çalıştırılırlar yani sorun sürücü kaynaklı olabilir ama ihtimal çok az. En iyisi 650W 80Plus bir güç kaynağı ile deneyin.

Hocam anlamadımda daha açık bir şekilde anlatabilir misiniz ne yapmam gerekiyor?
Asus ROG Strix RX570 ekran kartım var. Aynı sorunu uzun süredir 500w PSU'm ile yaşıyordum, dün yeni power supply aldım. Normalde 2 saatte bir olan sorun dünden beri olmadı.
Not: Eski powerım 6 yıllıktı.
Anlaşıldı hocam Power Suply değiştireceğiz

Güvenilir bir güç kaynağı alıp testleri yeniden gerçekleştirin sıcaklıklarda çok bir problem yok ama ekran kartı stabil beslenmiyor bu yüzden violation yani dalgalanmalar oluyor aynı problemi yaşadım. Ayrıca sizde fark etmişsinizdir çok fazla yüklenme olmadığı zaman sistem çalışıyordur ama bazı oyunlarda tüm güç lazım olduğundan güç kaynağı stabil voltaj veremediği için bilgisayar kendini kapatıyordur. Önerim bilgisayarı yeni güç kaynağı alana kadar kullanmamanız kullanıcaksanızda yüke bindirmemeniz.

Güvenilir bir güç kaynağı alıp testleri yeniden gerçekleştirin sıcaklıklarda çok bir problem yok ama ekran kartı stabil beslenmiyor bu yüzden violation yani dalgalanmalar oluyor aynı problemi yaşadım. Ayrıca sizde fark etmişsinizdir çok fazla yüklenme olmadığı zaman sistem çalışıyordur ama bazı oyunlarda tüm güç lazım olduğundan güç kaynağı stabil voltaj veremediği için bilgisayar kendini kapatıyordur. Önerim bilgisayarı yeni güç kaynağı alana kadar kullanmamanız kullanıcaksanızda yüke bindirmemeniz.
Anladım hocam teşkekkürler.

Rampage PSU kullanıyorum PC zorlanınca içinden cızıltı sesi geliyor yoğun şekilde hem de PC zorlandıkça artıyor bobin cızıltısı.

Geri
Yukarı