RX 570 sistemde ekran aniden kapanıyor

Guenesch

Femtopat
Daha fazla  
Dostlar merhaba, öncelikle bilgisayarımda Sapphire RX 570 4 GB tek fanlı modeli ve Power Boost'un 500W'lık PSU'su bulunuyor. Sorun ise şu: Herhangi bir oyunda ama düşük sistem isteyen oyunlar buna dahil değil; oyunda biraz zaman geçirdikten sonra ekran ve fare birden gidiyor ama bilgisayar çalışmaya devam ediyor. Bilgisayarı kapatıp baştan açmam gerekiyor. Bunun için çok uğraştım ve AMD Radeon ayarlarından güç tüketimini -50'ye çekerek bu sorunun büyük ölçüde önüne geçtim ama oyunlarda yüksek bir FPS düşüşü yaşıyorum. Size sorum şu, sizce sorun ekran kartında mıdır, yoksa PSU'da mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Olabilir hocam. Sistem donması HDD/SSD kaynaklı da olabilir. Test yapın derim.

Acaba kullandığın PSU'nun 12V'dan kaç Amper ya W verdiğini yazar mısın?

Şunun gibi?

236-2gr.jpg

Dostlar merhaba, öncelikle bilgisayarımda Sapphire RX 570 4 GB tek fanlı modeli ve Power Boost'un 500W'lık PSU'su bulunuyor. Sorun ise şu: Herhangi bir oyunda ama düşük sistem isteyen oyunlar buna dahil değil; oyunda biraz zaman geçirdikten sonra ekran ve fare birden gidiyor ama bilgisayar çalışmaya devam ediyor. Bilgisayarı kapatıp baştan açmam gerekiyor. Bunun için çok uğraştım ve AMD Radeon ayarlarından güç tüketimini -50'ye çekerek bu sorunun büyük ölçüde önüne geçtim ama oyunlarda yüksek bir FPS düşüşü yaşıyorum. Size sorum şu, sizce sorun ekran kartında mıdır, yoksa PSU'da mı?
psu dadir

Merhabalar. Bilgisayarı kapatıp açtığınızda Radeon programında WattMan bildirimi gözüküyor mu? Siyah ekran ve WattMan hatalarının net bir çözümü olmadığı gibi birçok çözüm yöntemleri mevcuttur. Hangisi çözüm olursa artık. Ama sizde güç tüketimini düşürünce problem büyük ölçüde düzelmiş. Yani sorununuz büyük ihtimalle güç kaynağından gözüküyor.

Ayrıca bu sorunun yazılımsal açıdan çözüm önerileri de mevcuttur. Ekran kartı için bütün sürücüleri tek tek denemek, Frekans Mhz ve sizin de yaptığınız gibi güç limiti değerini düşürmek, undervolt yapmak. Ama siz güç limitini oldukça fazla düşürmüşsünüz. Bu saydığım ayarları dengeli bir şekilde ayarlarsanız yani stabil bir ayar bulursanız FPS düşüşü olmadan bu soruna çözüm olabilir. Ama yine de dediğim gibi güç kaynağından da kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca şu konuyu da inceleyebilirsiniz.

Hocam benzer bir hatayı RAM'leri çıkarıp temizleyerek çözmüştüm. Aynı PSU RX5500XT kullanıyordum. PSU ya şey atamadan önce çözüm üretmeye çalışın biraz :)
Bu tarz siyah ekran ve WattMan hatası gibi problemlerinin kaynağını bulmak zor olduğu için her türlü çözüm yöntemi denenebilir evet. Başka yollardan çözüm bulsa dahi konu sahibi arkadaşın PowerBoost güç kaynağını değiştirmesini öneririm. Siz RX 5500 XT ile o güç kaynağında sorun yaşamamanız, konu sahibi arkadaşın da RX 570 ile o güç kaynağında sorun yaşamayacağı anlamına gelmez. Ayrıca RX 5500 XT daha dengeli ve düşük güç tüketimine sahipken RX 570 ise biraz daha tutarsız ve fazla güç tüketimine sahiptir.

Bu tarz siyah ekran ve WattMan hatası gibi problemlerinin kaynağını bulmak zor olduğu için her türlü çözüm yöntemi denenebilir evet. Başka yollardan çözüm bulsa dahi konu sahibi arkadaşın PowerBoost güç kaynağını değiştirmesini öneririm. Siz RX 5500 XT ile o güç kaynağında sorun yaşamamanız, konu sahibi arkadaşın da RX 570 ile o güç kaynağında sorun yaşamayacağı anlamına gelmez. Ayrıca RX 5500 XT daha dengeli ve düşük güç tüketimine sahipken RX 570 ise biraz daha tutarsız ve fazla güç tüketimine sahiptir.
Bütçesi varsa değiştirmesi ileriye dönük faydasına olacaktır tabii ki. Düzeyli açıklamanız için teşekkür ederim. Üstteki arkadaşı alıntıladığımı ayrıca söyleyerek tekrar teşekkür ederim.

Merhabalar. Bilgisayarı kapatıp açtığınızda Radeon programında WattMan bildirimi gözüküyor mu? Siyah ekran ve WattMan hatalarının net bir çözümü olmadığı gibi birçok çözüm yöntemleri mevcuttur. Hangisi çözüm olursa artık. Ama sizde güç tüketimini düşürünce problem büyük ölçüde düzelmiş. Yani sorununuz büyük ihtimalle güç kaynağından gözüküyor.

Ayrıca bu sorunun yazılımsal açıdan çözüm önerileri de mevcuttur. Ekran kartı için bütün sürücüleri tek tek denemek, frekans MHz ve sizin de yaptığınız gibi güç limiti değerini düşürmek, undervolt yapmak. Ama siz güç limitini oldukça fazla düşürmüşsünüz. Bu saydığım ayarları dengeli bir şekilde ayarlarsanız yani stabil bir ayar bulursanız FPS düşüşü olmadan bu soruna çözüm olabilir. Ama yine de dediğim gibi güç kaynağından da kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca şu konuyu da inceleyebilirsiniz.

Hocam konuyu oluşturmadan bu konuyu inceledim ve söylenen ayarları önceden birçok kere denedim. Mesela fan ayarlarını yapmadan önce sorunun ısındığı için olduğunu düşünüyordum ama fan hızını yukselttiğim zaman daha çabuk kapanmaya başladı. Bu yüzden sorunun PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı