Rehber RX 570 Undervolt Yapma

AntenOS

Hectopat
Makaleler
2
Öncelikle merhabalar, iyi forumlar dilerim herkese.
Biliyorsunuz ki havaların ısınmasıyla ekran kartlarımız bu sıcak havalarda daha da fazla ısınıyor. Özellikle benim gibi giriş seviyesi soğutmaya sahip bir kart kullanıyorsanız ve bu kart RX 5XX serisindense mecburen Undervolt'a ihtiyaç duyuyorsunuz. Ben de stabil sonuçlar verecek en sınır Undervolt'u yapmaya karar verdim. Bunun için herhangi bir 3. parti yazılım kullanmadım kendi sürücüsü üzerinden gerçekleştirdim tüm aşamaları.
Benim kullanmış olduğum model ASRock Phantom Gaming 4G D modeli, fanları oldukça küçük ve giriş seviyesi bir soğutmaya sahip. Eğer daha güçlü soğutmaya sahip bir model kullanıyorsanız daha iyi sonuçlar alacaksınızdır muhtemelen.

t.PNG

Kartın temel referans modellerindeki GPU çekirdeği frekansını baz alarak yaptım bu U.V işlemini. Bu şekilde kullanınca kartımız kendi varsayılan ayarlarından 20 - 30W daha düşük güç tüketiyor bu da hem elektrik faturasına hem de sıcaklığa yansıyor.

Bunun yanı sıra yaptığım başka bir ayarda fan hızlarınaydı.

a.PNG

Kendi kartımın fanları küçük olduğundan çok fazla ses çıkarıyor ben de bu durumdan rahatsız olduğum için %53 RPM değerini maksimum olarak belirledim. Eğer büyük fanlı bir model kullanıyorsanız bu fan hızını daha da fazla arttırarak sıcaklığı daha da düşürebilirsiniz.

Bunun dışında herhangi bir ayara ellemedim, geri kalan her şey varsayılan olarak ayarlı.

30 dakika Control oynadım ve maksimum 70 dereceye ulaştım. Kış aylarında bu değer 60 - 65'e kadar gerileyecektir.

Eğer kartınızda ısınma sorunları yaşıyorsanız bu ayarları kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Güzel bir rehber olmuş hocam elinize sağlık. Acaba her ayar değişikliğinde kartın stabilitesini ölçtünüz mü?

ROG Strix 570 kartında kullandığım ayarlar;
1623444603594.png

Bu ayarlar aslında benim ayarlarım değil sadece fan hızlarını ses çıkarmaması için biraz azalttım.
Asıl ayar sahibi Bu konudaki arkadaş. Konuda da detaylı bilgiye yer veriliyor.

Şu UV'yi bir türlü anlamıyorum. Voltajı ve Frekansı neye göre ayarlıyoruz?
Kart varsayılan olarak nasıl geliyorsa ona göre deneme yanılma yoluyla en stabil ve verimli sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. RX 5XX serisi gereksiz yere güç tüketen bir model olduğundan alındığı gibi Undervolt yapılması taraftarıyım ben.
Güzel bir rehber olmuş hocam elinize sağlık. Acaba her ayar değişikliğinde kartın stabilitesini ölçtünüz mü?

ROG Strix 570 kartında kullandığım ayarlar;
Eki Görüntüle 1065137

Bu ayarlar aslında benim ayarlarım değil sadece fan hızlarını ses çıkarmaması için biraz azalttım.
Asıl ayar sahibi Bu konudaki arkadaş. Konuda da detaylı bilgiye yer veriliyor.
Bu ayarları da denemek için kullanmıştım bir keresinde. Gayet stabil ve serin çalışıyordu kart. Her ayar değişikliğinden kastınız nedir hocam? Control GPU'yü tüketen bir oyun 30 - 25 dakika boyunca oynadım GPU kullanımında ve çekirdek frekansında herhangi bir dalgalanma gözlemlemedim.

Kart varsayılan olarak nasıl geliyorsa ona göre deneme yanılma yoluyla en stabil ve verimli sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. RX 5XX serisi gereksiz yere güç tüketen bir model olduğundan alındığı gibi Undervolt yapılması taraftarıyım ben.

Bu ayarları da denemek için kullanmıştım bir keresinde. Gayet stabil ve serin çalışıyordu kart. Her ayar değişikliğinden kastınız nedir hocam? Control GPU'yü tüketen bir oyun 30 - 25 dakika boyunca oynadım GPU kullanımında ve çekirdek frekansında herhangi bir dalgalanma gözlemlemedim.
Bende de RX 580 var çok denedim yapmayı ama mantığı anlamadım bir türlü.

Kart varsayılan olarak nasıl geliyorsa ona göre deneme yanılma yoluyla en stabil ve verimli sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. RX 5xx serisi gereksiz yere güç tüketen bir model olduğundan alındığı gibi undervolt yapılması taraftarıyım ben.

Bilmiyorum hocam emin olmak için 5 dakikalık bir OCCT testinden zarar gelmez gibi. Sonuçta kartın voltaj ve frekans değerleriyle oynuyoruz. Ayrıca modeller aynı olsa bile silikon farkı olacağı için herkesin ayarlarının stabil çalışıp çalışmadığından emin olması gerekiyor. Neden OCCT ve stabilitenin üzerinde bu kadar çok duruyorum diye soruyorsanız WattMan hatası alınmasını engellemek için.

Bende de RX 580 var çok denedim yapmayı ama mantığı anlamadım bir türlü.

Hocam en basit yoldan kartın ayarlarını defaulta alıp stok frekansta (MHz değerinde) voltajı 25'er 25'er düşürüp OCCT testi yapın. Stabil çalışan (OCCT'de 5 dakika içerisinde hiçbir error vermeyen) son voltajda isterseniz fan ayarları da yapıp performanstan kayıp olmadan sıcaklığı oldukça fazla düşürebilirsiniz. RX 500 serisi kartlarda her 1 derece artışta performansta kayıp oluyormuş sanırım.

Bilmiyorum hocam emin olmak için 5 dakikalık bir OCCT testinden zarar gelmez gibi. Sonuçta kartın voltaj ve frekans değerleriyle oynuyoruz. Ayrıca modeller aynı olsa bile silikon farkı olacağı için herkesin ayarlarının stabil çalışıp çalışmadığından emin olması gerekiyor. Neden OCCT ve stabilitenin üzerinde bu kadar çok duruyorum diye soruyorsanız WattMan hatası alınmasını engellemek için.

Hocam en basit yoldan kartın ayarlarını defaulta alıp stok frekansta (MHz değerinde) voltajı 25'er 25'er düşürüp OCCT testi yapın. Stabil çalışan (OCCT'de 5 dakika içerisinde hiçbir error vermeyen) son voltajda isterseniz fan ayarları da yapıp performanstan kayıp olmadan sıcaklığı oldukça fazla düşürebilirsiniz. RX 500 serisi kartlarda her 1 derece artışta performansta kayıp oluyormuş sanırım.
Herhangi bir çökme yaşamadım OCCT testinde. 74 - 75 derecelere ulaştı 5:11 süre boyunca yaptığım testte. Sorun yok gibi görünüyor.

RX 500 serisi kartlarda her 1 derece artışta performansı kaybı dediğiniz kısmın asıl gerçek yüzü kart her 1 derece arttığında frekansını düşürüyor bu değerleri elimizle oynarsak herhangi bir frekans düşüşü yaşamıyoruz.

Yani MHz'e hiç ellemeyeyim öyle mi?

Geri
Yukarı