RX 570 ve R3 1300X darboğaz yapıyor

Akeaf

Zeptopat
Daha fazla  
Tüm bu kasma sorunları 6 ay gibi bir süre önce başladı: Öncesinde CS:GO'da DC açıkken kasmıyorken yavaş yavaş kasmaya başladı ve artık DC açıkken CS:GO oynanmaz hale geldi. Bu hemen hemen her oyunda geçerli. Sadece DC da değil Spotify gibi uygulamalarda da geçerli. Çok uzun süredir bu sorunu düzeltmeye çalışıyordum ama aylarımı harcamama rağmen düzeltemedim darboğazdan şüpheleniyorum çünkü Valorant, GTA 5 gibi oyunlarda işlemcim genelde yüzde 90 kullanılırken yine ekran kartım yüzde 95'i falan görebiliyor (arada 5'e falan düşüyor ve Valorant'ta ekran kartı 50 üstünü görmüyor) ama Discord açınca işlemcim %100 oluyor ve ekran kartım yüzde 10'lara 30'lara düşüyor ve bu da fena bir FPS düşüşüne ve kasmaya sebep oluyor.

MSI Afterburner ile sıcaklık ölçtüm CPU 60'ın üstüne hiç çıkmıyor GPU ise 70 üstüne çıkmıyor. Bu arada Valorant ve CS:GO'da monitör Hz im 75 olmasına rağmen DC açıkken 100 FPS üstü alıyorum ama ona rağmen fena bir şekilde kasıyor. DC kapalıyken yine ıcebox gibi haritalarda kasıyor. Artık bu kasma olayı çok yordu beni çözümde bulamıyorum. GTA 5 de eskiden yüksek ayarlarda 90 FPS'lerde alırken(DC falan FPS değiştirmiyordu) artık 45-50 alıyorum. Bu sorunu buraya yazmamın sebebi darboğazdan kaynaklandığından emin olmak. Eğer yapacak bir şey yoksa i5 10400F gibi bir işlemci alıp ona göre de bir anakart almayı düşünüyorum. Bu arada PC 3 yıllık.
PC özelliklerim:
GPU: RX570.
CPU: Ryzen 3 1300X.
Anakart: A320M S2H.
RAM: 16 GB 3000 MHz.
HDD: Seagate 1 TB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen işlemciniz yetersiz geliyor 1300x güçlü bir işlemci sayılmaz. Oyun esnasında cpu ve gpu kullanımınız % kaç?
Valorant: CPU 80-100 arası GPU 5-50 arası, Discord veya spotify açınca CPU %100 oluyor.
GTA5: CPU 90 GPU 80-100 arası değişiyor ama 3-4 saniyede bir sıfıra falan düşüyor.
Battlefield 1 de de yine CPU 100 oluyor GPU yu hatırlamıyorum.
Genelde çoğu orta grafikli oyunlarda CPU 100 e çok yakın bazılarında 100 oluyor, ekran kartım ise 100 falan pek olmuyor.

Valorant: CPU 80-100 arası GPU 5-50 arası, Discord veya spotify açınca CPU %100 oluyor.
GTA5: CPU 90 GPU 80-100 arası değişiyor ama 3-4 saniyede bir sıfıra falan düşüyor.
Genelde çoğu orta grafikli oyunlarda CPU 100 e çok yakın bazılarında 100 oluyor, ekran kartım ise 100 falan pek olmuyor.
İşlemci kullanımı çok fazla. Dropların sebebi muhtemelen işlemci kullanımı. Ek olarak HDD’de droplara sebep olabilir.

Hocam sürekli %100 olsaydı darboğaz derdim ancak bana diskle ilgili bir problem gibi geldi, mümkünse SSD ye yükleyin sık kullandığınız şeyleri.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı