R3 1300X ve RX 570 darboğaz

Cozus

Decapat
Yer
Anavrin
Daha fazla  
İşlemci çoğu oyunda %100 oluyor. Ayarları yükseltsem de değişmiyor çoğu zaman. Forza Horizon 5 oynamak istiyorum ama bu engel oluyor, takılmalar yani sürekli droplar oluyor ve normalde almam gerekenden daha az FPS alıyorum. (RAM 8 GB tek kanal)

Bunu düzeltmemin bir yolu var mı? Ryzen 3 1300X bu kadar kötü bir işlemci değil, bence fazla darboğaz oluyor.

Modelinin aynı olması çiplerinin aynı olması bakımından önemli.

Gecikme konusunda ise onun bir formülü vardı, şimdi tam hatırlamıyorum. 3600MHz CL18 ve 3200MHz CL16 RAM'lerin o formül sonucunda gecikmeleri 10ns çıkıyor. O formülü bulabilirsem yazarım buraya.

Corsair 8 GB Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 kullanıyorum şu an. Kötü bir RAM değil sanırsam. Bunun yeni bir tane daha daha alırsam etkisini görürüm değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Corsair 8 GB Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 kullanıyorum şu an. Kötü bir RAM değil sanırsam. Bunun yeni bir tane daha daha alırsam etkisini görürüm değil mi?

Görürsün. Corsair LPX RAM'leri çok önermem. X.M.P ayarlarında vs sorun çıkarabiliyorlar.

Ha tabii herkeste olan bir sorun değil, sende yoksa ne ala. Hele RAM'i çift kanal yap da, darboğaz çözülecektir.

Hocam CL değeri diye bir şey var oda aynı olmak zorunda. Genel olarak herkes CL16 RAM alıyor MHz değerleri de aynı olursa iyi olur. Hatta 2x8'lik RAM kitleri var onlardan alabilirsiniz. Ama ankartınızın kaç CL değeri desteklediğiniz öğrenmeniz gerekir.

Gigabyte GA-AB350M-DS2 kullanıyorum. biraz baktım ama kaç CL kadar desteklediğini bulamadım.
Görürsün. Corsair LPX RAM'leri çok önermem. XMP ayarlarında vs sorun çıkarabiliyorlar.

Ha tabii herkeste olan bir sorun değil, sende yoksa ne ala. Hele RAM'i çift kanal yap da, darboğaz çözülecektir.

O sorun vardı ama çözdüm. RAM 2133MHz'de çalışıyordu ama BIOS'tan 3000 MHz'e çektim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartın 3200 MHz kadar destek veriyor, bence 2'li kit CL değeri düşük 3200 MHz RAM alırsan hem anakartından tam verim alırsın hem de darboğaz olayın ortadan kalkmış olur. Elinde kalan RAM'i de satabilirsin.

Tamamdır. Herkes teşekkürler yardımın için ne yapacağıma karar vereceğim aldığım sonuçları da buraya yazmaya çalışacağım.

Forza 5 için neredeyse hiçbir parçan yeterli değil. Oyun aşırı derecede VRAM istiyor 4 GB ile bu mümkün değil, RAM zaten hiç yeterli değil. 1300 ise 570'i her zaman beslemiyor.

Sadece Forza da değil diğer oyunlarda da oluyor. GTA 5, Fornite, RDR2 VB. işlemci kullanımı çok yüksek oluyor ama ekran kartı işlemciye göre az oluyor RAM almak bu oyunlar da etki etmez mi ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı