RX 570 ve R5 3600 darboğaz yapar mı?

Blodcony

Femtopat
Daha fazla  
İyi günler. Bilgisayardan çok fazla anlamıyorum. Kısa süre önce bir sistem topladım da bazı arkadaşlar ekran kartımın kötü olduğunu ve bu yüzden darboğaz yapabileceğini söylüyor.

Sistemim:
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 soket.
  • Ekran kartı: RX 570 8 GB.
  • Anakart: MSI B450M-A PRO Max.
  • RAM: Crucial 8 GB (1 X 8 GB ) 2 adet.
  • SSD: Crucial 480 GB BX500.
Sistemim bu şekilde. Sizce gerçekten de ekran kartım kötü mü? Ve darboğaz eder mi? Yardım ederseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartın kötü, yani o işlemciye göre düşük kalmış. Darboğaz tam olarak bu değil ama işlemcinin gücünün yettiği oyunları ekran kartın yetmiyor diye oynayamama şansın var. Tam olarak buna darboğaz denmez ancak sonuç olarak aynı kapıya çıkıyor.

Ekran kartın kötü, yani o işlemciye göre düşük kalmış. Darboğaz tam olarak bu değil ama işlemcinin gücünün yettiği oyunları ekran kartın yetmiyor diye oynayamama şansın var. Tam olarak buna darboğaz denmez ancak sonuç olarak aynı kapıya çıkıyor.
Aslında darboğaz tam olarak bu oluyor. Herhangi bir bileşenin başka bir bileşenin performansını kısıtlaması. Bu RAM'in frekansından, işlemciden veya ekran kartından olabilir.

Ben ekran kartı darboğazı olmaz dedim. :)

Ekran kartı kötü değil fakat sisteme göre düşük kalıyor anakartın aynı modelinin Gigabyte S2H veya ASUS Prime modelini tercih edebilirsiniz. Ve oyun odaklı bir sistem düşünüyorsanız Ryzen 5 3600E para vermek yerine Ryzen 5 3500X tercih edin. Yani oyunlarda daha iyi bir verim almak istiyorsanız işlemci ve anakartı bir tık düşürüp ekran kartına odaklanın. Bütçe belirtirseniz ekran kartı önerebilirim. Bu arada işlemciyi de Ryzen 5 3500X'ten aşağı bir şey almamanızı öneririm. RAM olarak da AMD Ryzen ile uyumlu çalışan G.Skill flarex 16 GB (8x2) 3200MHz CL16 modeli iyidir.

Geri
Yukarı