RX 5700 XT belirli oyunlara girince fanı çok hızlı dönmeye başlıyor

Ruzy35

Centipat
Daha fazla  
Minecraft, The Forest, Sons Of Forest, Ghost Watchers, Blazing Sails gibi denediğim oyunlara fan hızı çok yükseliyor ve çok ses çıkarıyor. Bunun bir çözümü var mıdır?

1715422482827.png

bazen 2000 üstüne filan çıktı

Mesela bilgisayarı yeni açtım Blazing Sails'e girdim gene aynısı oluyor

Güç tüketimi artıyor çünkü. Mesela oyundan çıkın Google falan gırın ses azalır ve fan yavaşlar. Hatta belirli bir sıcaklıktan sonra durur. Normal bir şey. Eğer 50 derece gibi normal bir sıcaklıkta deli gibi dönmüyorsa sıkıntı yoktur.

Bu bana benim 5600 xt anımı hatırlattı. Hocam 5600 xt aldıktan 1.5 yıl sonra yeni bir AMD readon sürücü güncellemesi gelmişti. Neyse güncelledim sürücüyü. Bir baktım fanlar yüzde 70-80 hızlara çıkıyor güncellemeden sonra. Oynadıgım oyun desen aynı oyun yeni bir oyun degil ama tek degişen şey sürücüyü güncellemem. Eski sürücüye geri dönmüştüm. Sonra o sürücü çöktü 1.5 yıl hatta 2 yıl kadar çökmüş sürücüyle pc'yi çalıştırdım xD. Sürücü yoktu yani açılmıyordu. En son 4-5 ay önce sürücüyü DDU ile silip yenisini yükledim ama o zaman ki gibi hızlı dönmüyor nedense.

Bu bana benim 5600 xt anımı hatırlattı. Hocam 5600 xt aldıktan 1.5 yıl sonra yeni bir AMD readon sürücü güncellemesi gelmişti. Neyse güncelledim sürücüyü. Bir baktım fanlar yüzde 70-80 hızlara çıkıyor güncellemeden sonra. Oynadıgım oyun desen aynı oyun yeni bir oyun degil ama tek degişen şey sürücüyü güncellemem. Eski sürücüye geri dönmüştüm. Sonra o sürücü çöktü 1.5 yıl hatta 2 yıl kadar çökmüş sürücüyle pc'yi çalıştırdım xD. Sürücü yoktu yani açılmıyordu. En son 4-5 ay önce sürücüyü DDU ile silip yenisini yükledim ama o zaman ki gibi hızlı dönmüyor nedense.
ddu ile driverleri silip internetten önerilen driverleri denedim gene aynısı en son dün gece format attım en son sürüm driveri yükledim gene aynı problem pcyi yeni açtığımda oyuna girince the forest filan mesela fan çok hızlı dönmeye başlıyor çözemedim bir türlü ya

şuan hangi ekran kartını kullanıyorsun

Sıcaklıkları kontrol eder misın MSI Afterburner ıle. Yuksek sıcaklıkta fazla donmesı normal bır anormallık olmaz ama dedıgım gıbı dusuk sıcaklıkta fazla donuyorsa fan ayarı lazım.

Geri
Yukarı