Çözüldü RX 5700 XT görüntü gelmeme sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rutheniu

Decapat
Makaleler
5
Merhabalar, öncelikle sistemim şu şekilde:
  • -MSI Gaming X RX 5700 XT.
  • -R5 3600.
  • -MSI B450A Pro.
Bugün sistemimde oyun oynarken aniden ekran gitti ve PC kapandı. Bir daha açmaya çalıştım sistem açılmadı. Eklentide gösterdiğim gibi anakart üzerindeki VGA hata ışığı sabit şekilde yanıyor. Halbuki ekran kartı fanları dönüyor ve ışıkları çalışıyor. Monitörde hiçbir şekilde sinyal ve görüntü alamıyorum. Sistem ekrana görüntü vermiyor.
Yarın anakartı ve ekran kartını MSI servis pointe götürmeyi düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Elden şişli'deki MSI servisine götürebilir miyim sizce? Daha önce MSI servisine yolu düşen arkadaşlar var ise beni yeşillendirebilir mi? Sorunu çözemiyorum sabahtan beri denemediğim şey kalmadı. Anakartın BIOS'unu güncelledim (flashbios ile), anakart pilini çıkarıp taktım, RAM'leri çıkartıp taktım, tüm bileşenleri kasadan çıkartıp uzay montaja aktardım. Tek tek RAM'leri ayrı şekilde denedim farklı slotlara taktım. Hiçbir şekilde çözemedim sorunu. Sistem tamamen 0 ve sadece 3 haftalık. Her şey tüm sıcaklıklar normal seyrindeydi. Neden böyle bir şey oldu anlamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

IMG_3985.jpg

IMG_3989.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yolladığınız ürünlerde sorun çıkmaz ise ve klavye mouse gibi ürünlerin ışıkları yanmıyorsa PSU kaynaklı bir sorun olabilir. Buna benzer konularda sorunların kaynağı %65 gibi bir oran ile PSU'da çıkıyor. Kasa içerisinde statik elektrik oluşturabilecek bir durum varmı kontrol ediniz.
Sonuç ekran kartı arızası çıktı. Tabi ekran kartındaki arızasın sebebi yine de psu olabilir. Dediğiniz gibi statik elektrik vardı sistem kapandıktan sonra, psu da kapalıyken ekran kartının alt metal plakasına dokunduğumda 2 kere hafifçe elektrik hissettim
Arkadaşlar servisten ekran kartının arızalı olduğu ve değişim/iade talebinin onaylandığı bilgisi geldi. Konu çözülmüştür.
Windows logosuna kadar görüntü gelip arkası gelmiyorsa GPU içindeki lehimler korozyona uğramış olabilir. Eğer korozyon olmuşsa iki çözüm var ya reballing yapacaklar (lehim toplarını yenileme) garantisi yoksa yüksek fiyat çekerler bunun için ya da evde fön makinesiyle GPU'yu ısıtırsan 2-3 ay daha kullanabilirsin ama sonra tümden ekran kartı gider seçim senin.

Pc çalıştırdığınızda klavye mouse gibi ürünler çalışıyor mu?
Hayır çalışmıyordu. Işıkları gelmiyordu.
Anakart üzerindeki slot veya ekran kartınızın problem çıkardığını düşünüyorum.
Ben de aynı şekilde düşündüm alttaki pcle slotunda denedim yine aynı sonucu aldım. Bugün anakartı ve ekran kartını MSI servispointe götürdüm elden teslim ettim. Anakartta bir sorun çıkmamış sanırım en azından şuan sistemden öyle görüyorum yarın teyit edebilirim anca. Ekran kartı ise işlemde gözüküyor. İnşallah değişim talebimi uygularlar ekran kartı için.

Yolladığınız ürünlerde sorun çıkmaz ise ve klavye mouse gibi ürünlerin ışıkları yanmıyorsa PSU kaynaklı bir sorun olabilir. Buna benzer konularda sorunların kaynağı %65 gibi bir oran ile PSU'da çıkıyor. Kasa içerisinde statik elektrik oluşturabilecek bir durum varmı kontrol ediniz.

Sonuç ekran kartı arızası çıktı. Tabi ekran kartındaki arızasın sebebi yine de psu olabilir. Dediğiniz gibi statik elektrik vardı sistem kapandıktan sonra, psu da kapalıyken ekran kartının alt metal plakasına dokunduğumda 2 kere hafifçe elektrik hissettim
Arkadaşlar servisten ekran kartının arızalı olduğu ve değişim/iade talebinin onaylandığı bilgisi geldi. Konu çözülmüştür.

Son düzenleme:
Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı