RX 5700 XT sistem neden reset atıyor olabilir?

HighTechLowLife

Kilopat
Sistem özelliklerim.
İşlemci Ryzen 5 3600.
Ekran kartı Sapphire Nitro+ RX 5700 XT.
Anakart X570 Aorus Pro.
Bellek Crucial 2x8 3200 MHz.

Oyun oynama esnasında, önce oyun 3-4 saniye donuyor sonra ekran kararıyor ve hoparlörlerden kulak tırmalayıcı bir ses geliyor 3-4 saniye ve reset atıyor. Sanki aynı oyunda yapıyor bunu sadece. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir? Sürücüler güncel. PSU fan bağlantısını anakarta bağlamıştım. Bu sebep olabilir mi acaba? Windows reset atarken hata raporu gibi bir şey tutuyorsa nereden bulabilirim? Belki hata kodu gibi bir şey vardır.

2 3 gün önce kullanmaya başladığım için bilmiyorum hangisi en kararlı sürüm :) genel olarak hangi sürüm tavsiye ediliyor?
Genel olarak önerilenden ziyade sizin en stabil aldığınız sürüm önemli. Ben XFX RX 590 kullanıyorum. Şimdiye kadar 20.2.2 sürümünü kullandım stabil değerler aldığım için. Sonra 20.4.2 sürümünü yükledim bu sürümde de bir sıkıntı yaşamadım. Ama genel olarak önerilen sürümler daha iyi diye biliyorum. Şuan 20.4.2 olması lazım önerilen.

Eğer en güncelini istersen 20.5.1'e de güncelleyebilirsin ama o sürümde bir tık daha fazla Black screen ile karşılaşabilirsiniz. Eğer kasa size yakınsa pek bir sorun da yaratmaz. DP kablosunu çıkar tak yapınca düzeliyor.
Bu arada 20.4.1 ve sonraki sürümlerde Black screen dışında pek bir sorunla karşılaşmazsınız.

Ana kart : ASUS TUF B450M-PLUS GAMING
İşlemci : AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz
Ekran Kartı : ASUS TUF GAMING X3 Radeon RX 5700 XT OC 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı
Ram : GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V Siyah 3600MHz
Kasa : THERMALTAKE Versa J23 RGB 650W
Hdd : TOSHIBA OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD
Monitör : James Donkey 1 ms 144 hz 27"

Sistemim bu şekilde ve toplayalı daha 1 ay olmadı 3 gün önceye kadar herhangi bir sorun yaşamıyordum ama birden bire witcher 3, pubg gibi oyunlarda bilgisayar kendini reslemeye başladı. Bios güncel ve yapılan stres testlerinde hiç bir sorun ile karşılaşmadım. Power kablosunu değiştirdim, farklı prizleri denedim, başka ekranlarda denedim, ram leri 2133 e çekip denedim, ddu ile ekran kartı driverini tekrar kurdum 20.4.2 sürümüne, radeon yazılımından fan ayarlarını değiştirdim, yani anlayacağınız internette aynı sorunu yaşayanların önerdiği çoğu şeyi denedim ama sorunu hala çözemedim, yarın bi pc format atıp tekrar deneyeceğim ama bişey değişeceğini sanmıyorum. Çözüm önerisi olan arkadaşlar yazabilirse sevinirim.

Geri
Yukarı