RX 5700 XT sistem reset atıyor

Morte7

Centipat
2 ay kadar önce topladığım bilgisayar başta oyunlarda olmak üzere sürekli reset atıyordu. İlk başta ekran kartından şüphelendim ama arada oyun dışında da reset attığı için emin olmak istedim ve iki ayrı anakart ve 3 ayrı güç kaynağında (ikisi 750W biri 850W) denemeler yaptım ve problemin devam ettiğini gördüm. Bunun üzerine doğal olarak ekran kartını yetkili servise (Arena Bilgisayar) gönderdim ancak yetkili servis arızaya rastlanmamıştır diyerek ürünü geri göndermiş. Bu süreç boyunca yeni bilgisayarımda yaklaşık 1 aydır eski ekran kartım olan GTX 970 kullandım ve hiçbir problem yaşamadım. Sorunun ekran kartından olduğu açık seçik ortada. Bunu nasıl ispatlayabilirim, nasıl bir yol izlemek gerekiyor. Tüketici mahkemesi midir tek çıkar yol. Benzer sorun yaşayan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Ekran kartı: Sapphire Pulse RX5700 XT.
CPU: Intel Core i7 9700K.
RAM: Corsair 8GB x 2 Memtest86 kullanarak RAM'leri test ettim orada da problem gözükmüyor.
Anakart ASUS Z390 TUF Gaming Plus.

Aynı ekran kartı bende vardı amd serilerinde klasik. Oyunlar da 15 dk sonra siyah ekran geliyor ve kilitleniyor du. Bu şekilde tüm aksesuar ları kutusu ile gönderdim. Not kısmına başka psu ve ssd de denendi dedim. Ürünün sıfırı ile değiştirdi ler ve şu an sorunum yok. Aldığım seri 2019 un serisi imiş. Gelen kartın seri nosu 2020 ile başlıyor. Eski seri mi seri numarasına bak kaç ile başlıyor. Direk verirken vatan a değişim talep ettim sıfır kart gönderdiler.

Anakart: ASUS TUF B450M-PLUS GAMING.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz.
Ekran kartı: ASUS TUF Gaming X3 Radeon RX 5700 XT OC 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı.
RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V siyah 3600MHz.
Kasa: Thermaltake versa J23 RGB 650W.
HDD: Toshiba OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD.
Monitör: James Donkey 1 ms 144 HZ 27"

Sistemim bu şekilde ve toplayalı daha 1 ay olmadı 3 gün önceye kadar herhangi bir sorun yaşamıyordum ama birden bire Witcher 3, PUBG gibi oyunlarda bilgisayar kendini reslemeye başladı. Power kablosunu değiştirdim, farklı prizleri denedim, başka ekranlarda denedim, RAM'leri 2133'e çekip denedim, DDU ile ekran kartı Driver'ini tekrar kurdum 20.4.2 sürümüne, Radeon yazılımından fan ayarlarını değiştirdim, yani anlayacağınız İnternet'te aynı sorunu yaşayanların önerdiği çoğu şeyi denedim ama sorunu hala çözemedim, yarın bir PC format atıp tekrar deneyeceğim ama bir şey değişeceğini sanmıyorum. Çözüm önerisi olan arkadaşlar yazabilirse sevinirim. (BIOS güncel, stres testlerinde hiç reset falan atmadı sorun yaşamadım)

FreeSync, anti lag gibi özellikleri kapatıp dene, undervolt yapmayı dene, 144Hz monitör kullanıyorsan DP yerine HDMI ile bağlanmayı dene, Driver olarak da 20.2.2 en stabillerinden bir de onu dene.
Bunlar genelde AMD forumlarında önerilenler umarım sorunun çözülür.
Aynı sorun bende de var teknik servise yolladım ilkinde bir şey anlamayıp sadece stres testi yapıp yolladılar çalışıyor diye geldikten 1 hafta sonra da bir daha yolladım bekliyorum ne yapacakları oradan da bir şey öğrenirsem söylerim.
Ben de yollacağım artık o olacak, İtopya'dan aldım ben umarım test ettik sorun yok deyip aynı kartı yollamazlar geri.

Tüketici haklarına başvurusun o zaman da mecbur değişecekler.

FreeSync, anti lag gibi özellikleri kapatıp dene, undervolt yapmayı dene, 144Hz monitör kullanıyorsan DP yerine HDMI ile bağlanmayı dene, Driver olarak da 20.2.2 en stabillerinden bir de onu dene.
Bunlar genelde AMD forumlarında önerilenler umarım sorunun çözülür.
Aynı sorun bende de var teknik servise yolladım ilkinde bir şey anlamayıp sadece stres testi yapıp yolladılar çalışıyor diye geldikten 1 hafta sonra da bir daha yolladım bekliyorum ne yapacakları oradan da bir şey öğrenirsem söylerim.
Hepsini denedim hocam malesef sorun devam ediyor 60 fps ile atmiyor ama artirdigimda yapiyor, boyle oynayacaksam ne anlami var bu ekran kartinin tabi oyle bisey de var

20 gundur baya bir driver denedim ama problem devam etti. En son artık AMD forumlarında bir oneri gordum bunu deneyince problem cozuldu gibi. Daha bir gun olmadı gerci ama aksi bir durum olursa yazarım.

Kısaca BIOS'dan PCI-E kısmını Auto'dan Gen3'e cekiyorsunuz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynı sorunu msi gtx 1070 z 8 gb ekran kartı olan arkadaşım da yaşıyor pubg falan girdiği anda pc reset atıyor aynı şekilde strest testlerinde hiç bir sorun çıkmıyor, oyuna girdiği anda pat reset. nvidia da bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa çözüm önerilerine açığız

Kablo degisimden PSU degisimine kadar her şeyi yaptıktan sonra ancak bir cozum bulabildim. Kart yazılımsal olarak cok sorunlu olduğu için tekrar sorun çıkmayacağı anlamına gelmiyor tabii ama bendeki sorunu cozen en onemli 3 ayar:

1. Daha once bahsettigim BIOS ekranında PCI-e kısmını Auto'dan Gen3'e cekiyorsunuz.

2. Ekran kartı surucusunu Aygıt Yoneticisi uzerinde yuklemek. Boylece Adrenaline yazılımını yuklememiş oluyorsunuz ama bir cok problemin bundan kaynaklandığı soyleniyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

3. Ve en onemlisi: Google Chrome üzerinden chrome://flags/#use-angle yazıp, Choose ANGLE Graphics backend: Dirextx9 seciyorsunuz. Acıkcası Microsoft Edge'de de surekli reset atınca browserdan kaynaklandıgından hic suphelenmemistim ama sonradan ogrendim ki Edge'de Chromium tabanlıymıs :) ve problemlerin yuzde 90'u bu sacma sapan bugdan kaynaklanıyor. Chrome'da ara sıra ekran gidip geliyor sonra bilgisayara reset atmadan oyuna girdigimde oyunda da ekranda garip sekiller veya BSOD gibi sıkıntılar cıkıyordu ama temelinde Chrome'daki bir bug varmıs. 3-4 gundur hiçbir sıkıntı yasamadım bu ayarları yaptıktan sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı