RX 5700 XT sistemde "WattMan" hatası

atakankral

Centipat
Daha fazla  
RAM
2x8 3600 cl18
SSD veya HDD modeli
500+240
Ekran kartı
rx 5700 xt nitro+
Anakart
b450m s2h v2
İşlemci
ryzen 5 5600
Arkadaşlar iyi günler dilerim herkese. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır 1 haftadır kafayı yemek üzereyim. Witcher'da mesela oynarken bir anda donuyor PC sesler geliyor ama hiçbir fonksiyon gerçekleştiremiyorum anca PC'ye reset atmam lazım.
Sıfırdan kurdum PC'yi son sürüm driverları kurdum Windows'un kendi video oynatma yerinde videolar kasıyordu Twitter'da videolar laglı oynuyordu. Sonra internette araştırma yaptım yabancı kaynaklarda başka sürüm driver kurmam gerektiğini gördüm aynısını yaptım bu sefer de Witcher 3 FIFA gibi. Ekran kartı isteyen oyunlarda hiçbir hata almadan çökmeler yaşadım Windows kendisi hata veriyordu yani o da beklenmeyen çökme gibi bir şeydi. Yardımcı olur musunuz güçlü bir kart ve kartı sonuna kadar kullanmak istiyorum böyle sorunlar yaşamak istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar iyi günler dilerim herkese. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır 1 haftadır kafayı yemek üzereyim. Witcher'da mesela oynarken bir anda donuyor PC sesler geliyor ama hiçbir fonksiyon gerçekleştiremiyorum anca PC'ye reset atmam lazım.
Sıfırdan kurdum PC'yi son sürüm driverları kurdum Windows'un kendi video oynatma yerinde videolar kasıyordu Twitter'da videolar laglı oynuyordu. Sonra internette araştırma yaptım yabancı kaynaklarda başka sürüm driver kurmam gerektiğini gördüm aynısını yaptım bu sefer de Witcher 3 FIFA gibi. Ekran kartı isteyen oyunlarda hiçbir hata almadan çökmeler yaşadım Windows kendisi hata veriyordu yani o da beklenmeyen çökme gibi bir şeydi. Yardımcı olur musunuz güçlü bir kart ve kartı sonuna kadar kullanmak istiyorum böyle sorunlar yaşamak istemiyorum.

WHQL sürücüleri kullanın, undervolt overclock gibi işlemler varsa kaldırın.

Gerçekten ilginç. Aynı kartı üç yıldan fazla bir süredir kullanıyorum. Sadece geçen yıl bir hafta Windows 11 denediğimde oyunlarda çok sık bir şekilde WattMan hatası çıkmaya başladı. Daha önce hiç yoktu. Windows 11'in bozuk olduğu sonucuna vardım ve geri Windows 10'a döndüm. Şimdi de uzun süredir yok diyebilirim.

Sadece güncel WHQL sürücü kullan. Yüklenmeden önce eskisini DDU ile kaldır. Windows Update üzerinde otomatik sürücü güncelleme özelliğini kapat, çünkü lanet Windows kendi kendine sürücü indirip AMD yazılımını baltalıyor. Bütün bunlardan sonra hata hala devam ediyorsa sorun büyük ihtimalle ekran kartı veya onun sürücüsü dışından kaynaklıdır. MSI Afterburner kapatma/silme denenebilir. Bir de RAM'leri XMP kapalı kullanmayı da deneyebilirsin.

Belki 10 kere DDU ile silip güncel driver yüklemişimdir ama galiba Windows kendisi yüklüyor başta o yüzden sorun çıkarabiliyor olabilir mi?

Geri
Yukarı