RX 5700 XT Undervolt Yapma

vivec

Kilopat
Herkese merhaba, geçen günlerde satın aldığım Sapphire RX 5700 XT blower fanlı ekran kartı elime ulaştı. Fiyatı 2500 TL gibi çok uygun bir fiyata görünce satın almak gayet cazip geldi. İlk deneyimlerim son derece olumlu yönde. Fan sesi ses sistemi kullandığım için hiç rahatsız etmedi fakat kartın sıcaklık değerleri yer yer 90 derecelere çıkabiliyor ve bunun kartın ömrünü kısaltmasından endişeleniyorum. Undervolt ile sıcaklık değerlerini düşürmek mümkünmüş fakat nasıl yapılacağı hakkında bir fikrim yok. MSI Afterburner mi yoksa global WattMan mı kullanmalıyım ve kullanabilceğim hazır bir ayar var mı? Arayüzü incelediğimde 'otomatik düşük voltaj GPU' diye bir seçenek var buna tıklarsam undervolt yapmış olur muyum? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
MSI Afterburner ayarlarından voltaj kontrolünü aç. Daha sonra -100 mV olacak şekilde core voltage değerini sola kaydır. Oyunlarda herhangi bir sorun yaşarsan voltajı bir tık arttır, -90 mV yap. Böyle böyle devam et.
Peki neden AMD ısınıyor dediğimizde çıldırıyorsunuz? :)

Voltajı düşürmesek bile ısınmıyor ki, en azından bende. Dandik soğutmaya sahip modeller çokça alındıkça suç AMD'ye atılıyor, tamam AMD'nin TDP'si rakibine göre daha yüksek ama sen tutup dandik bir soğutma koyarsan tabi ısınır.

Teşekkür ederim 🙂 bir çok oyunda denedim fakat şimdiye kadar öyle bir sorun yaşamadım.
Yabancı forumlarda çok şikayet eden gördüm o nedenle sordum.
Gayet iyi hocam o zaman.
Ben olsam soğutma bloğu alırdım fazla pahalı değil. 250 TL’ye alınabiliyor.
Hatta başka modellerin bloğu da uyabilir.
Mesela MSI soğutmasını Asus’a takan gördüm.

Manuel undervolt yapman yarar sağlayacaktır . Performanstan ödün vermemiş olursun . Otomatik düşük voltaj ayarı ile frekans ve vram saat hızını sabit tutuyor . 1107 volt verip 2000 frekans ile 1860 tan başlayarak ekranda bozulmalar yeşillenmeler olmayana kadar düşüreceksin ben mesela 1820 ye kadar düşürdüm şuan stabil . daha düşük ısılarda çok daha kararlı çalışıp çok az daha fps düşüşü yaşatsın dersen de 1900 frekans 1800 vram 1000volt önerebilirim . Maksimum yükte ben şuan bu ayar ile GTA5 te ultra grafik ile 56 FPS alıyorum . Stok halde 60 FPS . ekran kartı pedlerini asla değiştirmeyin ! sadece macun yenileyerek düşürebilirsiniz bu sıcaklıkları . Benim kart referans modeli yani en çok ısınanı . 2 yıldır da kullanıyorum bu sıcaklıkk değerleri bence çok iyi bi iki yıl daha macun yenileme vs yapmadan rahatlıkla götürür beni . sizin de yenileme gibi bi ihtiyacınız olacağını sanmıyorum undervolt yeterli olur .
Fan ayarını da şöyle yapıyorum 30C-33 50C-37 65C-46 81C-57 100C-100 ama sesten rahatsız olmam derseniz 65dereceyi geçmemesi için %75 veya %80 RPM 81'i geçmemesi için %90 olarak iki ayarı değiştirebilirsiniz. Daha geç ısınsın derseniz 50C ye çıktığında da yüzde 50 olarak fan hızını değiştirebilirsiniz. Tamamen size kalmış. Bu ayarlarla crash almadan Ultra grafik ile 7 8 saat oynuyorum günde. Şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım. Güç limitini de %50 arttırmayı unutmayın ayar yaparken bu daha fazla güç tüketeceği anlamına gelmiyor . Daha fazla güç kullanımına ihtiyacı olduğunda kartı yeteri kadar besler ısıya etkisi yok . Crash almamanız için sona dayamanızı öneririm .

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı