RX 5700 XT vs RTX 3060

levent_yavuz

Hectopat
Merhaba.

2.5 senedir kullandığım ve sürücü ve oyun uyum sorunları ile oldukça canımı sıkan Sapphire RX5700 XT Nitro+ ekran kartım var.
Geçen hafta İtopya indirimlerinden 8300 TL'ye Gigabyte Gaming OC RTX3060 12 GB satın aldım. Hala iade şansım var kutuyu-paketi de açmadım.
Benzer performanslar vermeleri benim için yeterli. 1.5 sene daha mevcut sistemi kullanıp komple yükseltmeyi düşünüyorum. Bu sebeple 3070 ve üstüne bakmıyorum.

Sizce hayatıma hangisi ile devam etmeliyim?

Kendinizde söylemişsiniz aslında. Sorun çıkarıyorsa 3060 ile devam etmek daha mantıklı. Tabii iade edip daha ucuza nispeten daha zayıf soğutmaya sahip olan 3060'lara da bakılabilir.

6600XT veya duruma göre 6700XT alınabilirdi sanki, AMD yeni seride sorunları cok cok büyük oranda azalttı.

2 sene boyunca Sapphire Pulse RX5700 XT kullandım ve işim dolayısıyla beni kısıtlıyordu. Render alınan hiçbir program AMD destekli değil o yüzden mecburi olarak 3060ti ya geçtim. Kesinlikle öneririm eğer PC'yi iş olarak da kullanıyorsanız. Galiba monitörünüz 2K istemesenizde 3060ti veya 3070 almanız daha mantıklı gibi duruyor.

Elindeki 5700'ü satıp 6700 XT al. Ben 5700'den buna geçtim efsane bir kart. 2K/ultra'da tüm oyunları 100 FPS'nin üstünde oynatıyor.

Kullanabilirsiniz. 1.5 yıldan fazla götürür sizi.

3060'ı iade edip indirim kovalayıp 6700 XT almanı öneririm. Sık sık 9000 TL civarına düşüyor ve 3060 Ti-3070 arası bir GPU.
5700xt den vazgeçersem Nvidia ile devam edeceğim. AMD sürücülerinden illallah ettim. Her ne kadar 6000 serisinde sorunların çözüldüğünü yazanlar olsa da AMD kullanmayacağım. Tavsiyen için teşekkürler

Aynı kart bende de var. Kullanım süremiz de hemen hemen aynı.

İlk zamanlar birkaç defa oyunlarda çakılma veya takılma sorunları oldu. Sonra geçti ve uzunca bir süre sorun çıkarmadı. Geçen senenin sonuna doğru da video izlerken sürücü zaman aşımı hatası vermeye başladı. İki ay süreyle ara sıra yaptı. Şimdi de 6 aydır hiç sorun çıkarmadan çalışıyor.

Ne olacağı belli değil gerçekten. Ancak fiziksel bir sıkıtı olduğunu sanmıyorum. Sürücü arşivi yapmaya karar verdim. Mevcut WHQL sürücüyü de saklayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı