RX 5700 XT Zero RPM kapatılmalı mı?

krizx100

Kilopat
Daha fazla  
Sistemimi 2 gün önce topladım. Radeon ayarlarını bilmiyorum fakat birçok ayarın ne olduğunu artık biliyorum. Öncelikle sistemimi yazayım.
  • MSI X570 MPG Gaming Plus
  • Ryzen 7 3700X
  • RX 5700 XT Nitro + SE
  • G.Skill Trident Z Neo 3600 8x2 16 GB
  • Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2 SSD
  • FSP Hydro g Pro 750W 80+ Gold PSU
  • MSI Optix MAG241C 144 Hz 1ms FreeSync monitör
Sorum Radeon ayarlarında Zero fan ayarı var, açık halde GPU 55-60 dereceyi geçince fan çalışıyor. Bu ayarı kapatmalı mıyım? Tabii bunlar varsayılan ayarlar ben dokunmadım. Max fan yüzdesi 45, bunu 50-60 yapmalı mıyım? İleriye dönük fana zararı olur mu? Stres teslerinde 2 dk lık bir testte 70 dereceyi gördü. Boşta iken 55 derecede Zero fan ayarını kapatırsam 35'e düşüyor rahat bir şekilde. Amacım sıcaklığı düşürmek. Valorant adlı oyunda GPU kullanımı yüzde 60-62 oluyor. Yüzde 99 olması lazım değil mi? FreeSync açık monitörde de açık etkiler mi? Tüm sorum bu kadar teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Özel fan profili atayabilirsiniz. Yerinizde olsam 50 dereceye kadar fanın %15'i geçmeden çalışmasını sağlardım. İnanılmaz sessiz kalıyor o şekilde zaten ve ufak işler yaparken 40-50 arası dolaşır ne güzel.

Valorant oyunu ekran kartınıza yük bindiremiyor. Çok basit bir oyun. %60 GPU LOAD ile kaç FPS alıyorsunuz? 300 civarıdır tahminimce :)

Ayrıca Fanlara bir şey olmasından korkmayın. Çok kolay değiştirilebiliyorlar. Sessizlik birinci önceliğiniz ise ona göre özel fan profili ayarlayabilirsiniz.

Hmm anladım dediğiniz gibi özel profil oluşturacağım peki ya undervolt yapmalı mıyım hiç anlamam bu işlerden :) ayrıca yayın artı oyun düşünüyorum yayının bir sıkıntı teşkil etmeyeceği kanaatindeyim işlemci bazlı diye biliyorum kısaca hiçbir bileşene ayar yapmayacağım olduğu gibi kullanamaya devam edeceğim bir tek özel fan ayarı yapıp bırakacağım :) bir de yayını hesaba katıp Max fan hızını yüzde 45'den yukarı almalı mıyım alırsam kaça almalıyım teşekkürler.
Valorant'da 250 275 FPS arası fakat sıcaklık yine orada baş gösteriyor 65 70 derecelerde dolaşıyor GPU yüzde 60 kullanımdayken normal mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı