RX 5700XT otomatik hız aşırtma fan ayarı yaptırmıyor

Rivenable

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba alttaki görselde gördüğünüz kısımda otomatik hız aşırtma ayarını açtığım zaman herhangi bir fan ayarı yapmama izin vermiyor, ekstra olarak MSI Afterburner üzerinden yaptığım fan ayarlarını da engelliyor ve fanımı %29 civarı bir değere sabitleyip öyle kullanmaya zorluyor. Son ekran kartı güncellememden sonra sadece Valorant üzerinde FPS düşmesi yemeye başladım, sebebini bu ayarı oyuna özel açarak çözmeyi denedim fakat fanlarla ilgili problem yaşıyorum, yaşadığım FPS dropu çözmeme ya da hız aşırtmada fan ayarımı düzeltmeme yardımcı olursanız sevinirim. Özel ayarlar ile deneyerek yapmak istemiyorum hız aşırtmayı baştan söyleyeyim.

1692346525303.png

Merhaba alttaki görselde gördüğünüz kısımda otomatik hız aşırtma ayarını açtığım zaman herhangi bir fan ayarı yapmama izin vermiyor, ekstra olarak MSI Afterburner üzerinden yaptığım fan ayarlarını da engelliyor ve fanımı %29 civarı bir değere sabitleyip öyle kullanmaya zorluyor. Son ekran kartı güncellememden sonra sadece Valorant üzerinde FPS düşmesi yemeye başladım, sebebini bu ayarı oyuna özel açarak çözmeyi denedim fakat fanlarla ilgili problem yaşıyorum, yaşadığım FPS dropu çözmeme ya da hız aşırtmada fan ayarımı düzeltmeme yardımcı olursanız sevinirim. Özel ayarlar ile deneyerek yapmak istemiyorum hız aşırtmayı baştan söyleyeyim.

Eki Görüntüle 1907300
Bu yaptığınız hız aşırtmanın oyun için FPS inize hiçbir katkısı olmaz, olsa bile %1 falan. Varsayılan moda getirin.

Aynı kartla ben de driver güncelleyince sıkıntı yaşamıştım.
DDU ile driver kaldırıp sorunsuz sürüme geri dönün.
Valorant için konuşuyorum, GPU değil CPU üzerinde oynamak sizin için FPS artışını daha çok sağlayacaktır.

Aynı kartla ben de driver güncelleyince sıkıntı yaşamıştım.
DDU ile driver kaldırıp sorunsuz sürüme geri dönün.
Valorant için konuşuyorum, GPU değil CPU üzerinde oynamak sizin için FPS artışını daha çok sağlayacaktır.
Bu dediğiniz CPU üzerine aktarmayı nasıl yapacağım, ve siz de 23.7.2 güncellemesinde mi problem yaşamaya başladınız?

CPU eğer overclock için imkan tanıyan bir işlemci ise overclock yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer AMD işlemci ise Ryzen Master programını kullanabilirsiniz.

Ben 23.7.1 sürümünde sorun yaşadım sanırım. Sürümü tam hatırlamıyorum, bilgisayarı 15 gündür açamıyorum.

CPU eğer overclock için imkan tanıyan bir işlemci ise overclock yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer AMD işlemci ise Ryzen Master programını kullanabilirsiniz.

Ben 23.7.1 sürümünde sorun yaşadım sanırım. Sürümü tam hatırlamıyorum, bilgisayarı 15 gündür açamıyorum.
CPU'm Undervolt edilmiş durumda zaten daha fazlasına gerek olduğunu düşünmüyorum, 4200mhz sabit olarak kullanıyorum. Sadece takıldığım kısım güncelleme sonrası böyle bir problem yaşamış olmam ve sadece bu oyuna özel olması, insanlar bu güncellemede Valorant FPS'inin arttığını söylemiş her yerde. İlginç bir durum çözemedim.

CPU'm Undervolt edilmiş durumda zaten daha fazlasına gerek olduğunu düşünmüyorum, 4200MHz sabit olarak kullanıyorum. Sadece takıldığım kısım güncelleme sonrası böyle bir problem yaşamış olmam ve sadece bu oyuna özel olması, insanlar bu güncellemede Valorant FPS'inin arttığını söylemiş her yerde. İlginç bir durum çözemedim.

Bizim kartların eskidiğini düşünüyorum. Zaten güncelleme notlarına bakarsanız bizim seri ile ilgili bir iyileştirme, düzeltme olmadığını görürsünüz. Bence yavaş yavaş bizim kartların güncellenmemesi gerekiyor.

Diğer taraftan, dediğim işlem undervolt değil overclock. Eğer daha yüksek stabil bir frekans bulabilirseniz biraz daha FPS artışı olabilir.

Ezcümle bence işlemciye dokunmadan sağlıklı ekran kartı driverına geçiş yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı