RX 5700XT sistem hata vermeden oyunlardan atıyor

weyseal

Hectopat
Sistem özellikleri:
  • Ryzen 5 3600.
  • ASUS TUF B550M Plus Wi-Fi
  • Team TUF Gaming 2*8 GB 3600 CL19.
  • ASUS TUF 5700XT.
  • Corsair VS650 PSU.
  • James Donkey M.2 SSD.

Oyunlarda medium ayarlarda herhangi bir sıkıntı olmuyor ancak yüksek ayarlara alınca sistem özellikleri resimdeki gibi seyrediyor ve ardından hiçbir hata vermeden oyundan atıyor. Ekran titremiyor, direk şak diye bir anda masaüstünde buluyorum kendimi.

Dosya Ekleri

• ölçümler.gif
    ölçümler.gif
    27,6 KB · Görüntüleme: 26
Güç kaynağını değiştim, 600w 80 bronze olan bir güç kaynağı taktım sonuç yine değişmedi. Şuan occt yeni versiyonunu indirdim test devam ediyor. Başta sistemim ryzen 3 pro 4350G vardı 5700xt ekran kartı aldım 2. El olarak furmarkta 1080p de testlerde sıcaklık 75-77 arasında oldu hep. Gpuz uygulamasında gpu sıcaklığı (hot spot) oyunlarda 110 a kadar çıkıyor. Galiba ekran kartı sorunlu iade sürem bitmeden iade etsem iyi olacak. İşlemci ve güç kaynağı değiştim zaten ramlerle anakartı da değişsem yeni sistem alayım daha iyi 😅

Dayanamadım işlemciyi, ekran kartını ve sorunlu olduğunu düşündüğüm corsair güç kaynağını söktüm. ASRock A320M-HDVR4 anakart ve Kingston 2*4 GB ram olan bir sisteme taktım ve ekran kartı driver kurulumunda adrenalini kurmadım sadece driver kurulumunu işaretledim.
Sonuç: AC Valhalla da 1080p de ultra high grafik ayarlarında en sıkıntılı harita bölgelerinde gezdim ekran kartı sıcaklığı 82-83 dereceleri geçmedi, işlemcide 70 civarlarında seyretti sadece ramlerin yetersiz gelmesinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm ufak takılmalar oldu ram kullanımı %100 de seyretti çünkü ve fps 80-84 civarındaydı. Asıl sorunu bulmak için bugün ramleri de mevcutta sorun vermeyen sisteme takacağım sonucu buradan paylaşırım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı