RX 5700XT ve R7 3700X Sistem

Anakart, işlemci, ekran kartı kalmalı mı?

• Oy verenlerin toplamı
    29
Ayın 27'sinde RTX 2070 SUPER ve 3700X'li sistemim geliyor. Anakartım X570 Elite.
Bende alacağım. Ama Ryzen 5 3600 işlemcisinde ısınma sorunuyla alakalı bir çok konu var. Acaba Ryzen 7 3700X’dede bu sıkıntı var mıdır? Ekran kartı olarak neden RX 5700XT seçmiyorsun. Performans olarak neredeyse eşitler. Özel tasarımlarla almaya değer bir kart bence.

Bende alacağım. Ama Ryzen 5 3600 işlemcisinde ısınma sorunuyla alakalı bir çok konu var. Acaba Ryzen 7 3700X’dede bu sıkıntı var mıdır? Ekran kartı olarak neden RX 5700XT seçmiyorsun. Performans olarak neredeyse eşitler. Özel tasarımlarla almaya değer bir kart bence.
O Ryzen 5 3600 ısınma olayı biosla ilgili bence voltajlar yüksek geliyor 1-2 aya düzelir bence. RX 5700 XT neden almadım dersen; Şimdi custom soğutmalı modeller 430 dolar seviyesinde. Ben RTX 2070S'i 499 dolara aldım. 499 doların yanında 100 dolarlık oyun hediye ediyorlardı ve ben o oyunları alacaktım. Bu bir etken. Aynı fiyata 5-10 FPS daha fazla alacaktım ve Ray Tracing vardı. Birde RX 5700 serisinde ısınma vb. sorunlar olduğu için almak istemedim. Mesela %0,01 FPS'ler baya düşüktü. Watman hatası alan arkadaşlar vardı. Blower fan kötüydü ve en önemlisi Nvidia kartlara oyunlar biraz daha fazla optimizasyon yapıyordu. Birde 7NM geçiş yapmışlar fakat güç tüketimi bence kötü. Nvidia güç tüketim seviyesine anca 7NM kartlarla gelmişler bence bu kötü bir etken. He gelecekte alırsam bir kart AMD'de alabilirim. Herhangi bir ekran kartı markası fanı değilim. Aldığım model Windforce idi, 3 fanlı bir GC bulmuşken alayım dedim. Aklımda R5 3600 ve RTX 2080S kombosu vardı fakat güçlü bir işlemci alıp bir sonraki ekran kartı alışımda işlemci değiştirmek istememem. X570 kart ise PCI-E Gen4 içindi geleceğe uyumlu olsun diye.
Bu arada bu RX 5700 XT 110 dereceye kadar çalışır olayı sadece AMD'nin kendi sitesindeki ekran kartları ile alakalı. Diğer üreticilerin maksimum desteklediği sıcaklıklar farklı olabilir.

Sistemimde işlemci, ekran kartı ve anakartı daha almadım. Özel soğutmalı modellerin bu ekran kartını gerçekten ferah çalıştıramama gibi bir durumu söz konusu olur mu? İlk başta işlemcimi kendi fanıyla soğutucam yeterli olur mu?

Son aşamaya geldim sayılır ve insanların bu alacağım ürünler hakkındaki sıcaklık değerlerine verdikleri tepkileri çok mu önemseyip kafamı yoruyorum. Yüksek bir sistem alıyorum ve sıkıntı yaşamak istemiyorum. Şimdiden yorumlarınız için ve ankete katıldığınız için teşekkür ediyorum.

Eki Görüntüle 427326
Selam dostum

Msi'ın monitörlerini biraz fazla pahalı buluyorum. Onun yerine aynı fiyata daha büyük olan 31.5"1440p 144Hz 1ms lik AOC'un monitörüne bakabilirsin.

Selam dostum

Msi'ın monitörlerini biraz fazla pahalı buluyorum. Onun yerine aynı fiyata daha büyük olan 31.5"1440p 144Hz 1ms lik AOC'un monitörüne bakabilirsin.
Dediğim gibi islemci, anakart ve ekran kartı hariç diğer parçaları aldim. Diger üç parça icin daha iyi önerisi olan var mi diye sormak veya bu bilesenler gayet iyi ve yeterli mi onu öğrenmek adina boyle bir konu açtım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı