RX 580 4 GB vs 8 GB arasında ne kadar fark var?

younighteed

Decapat
Bilgisayarlardan aman aman anlayan birisi degilimdir, o yuzden arkadaslarimdan ve sizden yardim isteyeyim dedim. Butce belli degil fakat ucuk olmasa bile ideal fiyatlarda (maksimum 4000 TL) bir bilgisayar toplamayi dusundum. Arkadaslarimla arastirdim falan ama neyse sadede geleyim. Kafamda ekran karti olarak RX580 4 GB ve RX580 8 GB var. Arkadasim bu iki ekran karti arasinda performans farkinin fazla olmadigini (%6 oranla fark oldugunu) soyledi. Ben de inanarak butcemi ona gore toparlamaya basladim. Bu olay boyle mi? Islemcinin ekran kartindan onemi daha mi fazla yani? Ben oyle anladim. Ben Ryzen 5 2600 3.2 GHz mi neydi ondan alacagim bir de RX580 4 GB. 8 GB pahalli diye almamaya karar verdim, performans konusunda da dedigim gibi. Yardimci olursaniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
4GB VRAM kullanımına kadar performans birebir aynıdır fakat VRAM kulanımı 5-6GB'lere ulaşırsa 4GB modelinin performansı düşer. Bütçen varsa almışken 8GB al veya GTX 1660 6GB al ama RX 580 4GB de seni pişman etmez.

Performans açısından bir farklılık yok. Ama 4GB video belleğini aşan oyunlarda anlık takılmalar veya performans düşüşleri yaşamak istemiyorsanız Rx580 8GB tercih etmelisiniz kesinlikle.
Bu zamandan sonra orta-seviyede 4GB VRAM'li grafik kartları tercih edilmemeli.

Bence bütçe düşükse RX 570 8 GB alınmalı. Çünkü çok daha ucuz RX 580'den, ve çok FPS farkı yok. 4 GB VRAM yetersiz, bunu kabul edin. RX 580'e ise 4 GB yetmez.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı