RX 580 boştayken ısınıyor

pexola

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Birkaç gündür masaüstü bilgisayarımı açtığımda boştayken hafif fan sesi dikkatimi çekmişti ve bugün oturup şuna bir bakayım dedim, hiçbir şey açık değilken GPU yani ekran kartı kullanımı 0 iken, sıcaklığı 47°~51° arası oynayıp duruyor.
Normalde boştayken 30-32° arası duruyordu (MSI Afterburner açıkken görüyordum)

Bugün gözüme görev yöneticisi > işlemler kısmında SS'de gördüğünüz gibi bu wsappx çıkıyor ve epey bir kullanım yiyor.
Son 1 haftadır 2. bir monitör kullanıyorum ondan değildir (sanırım)
Bugün kasayı açıp tozunu alayım dedim ekran kartı radyatör ve işlemci radyatörün kanalları orta seviye tozluydu, silebildiğim kadar sildim.

Acaba ekran kartı ile işlemciyi temizlettirip, termal macununu değiştirmek işe yarar mı?
Bu arada ekran kartı için de termal macun olayı varmış, yeni öğrendim😅

işlemci: Ryzen 7 1700X.
ekran kartı: RX 580 (8 GB 256 Bit)
Yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden yardımcı olan herkesten Allah razı olsun🍀

Screenshot_5.png

Screenshot_12.png

Screenshot_2.png

Screenshot_1.png

Son düzenleme:
Merhabalar,

Birkaç gündür masaüstü bilgisayarımı açtığımda boştayken hafif fan sesi dikkatimi çekmişti ve bugün oturup şuna bir bakayım dedim, hiçbir şey açık değilken GPU yani ekran kartı kullanımı 0 iken, sıcaklığı 47°~51° arası oynayıp duruyor.
Normalde boştayken 30-32° arası duruyordu (MSI Afterburner açıkken görüyordum)

Bugün gözüme görev yöneticisi > işlemler kısmında SS'de gördüğünüz gibi bu wsappx çıkıyor ve epey bir kullanım yiyor.
Son 1 haftadır 2. bir monitör kullanıyorum ondan değildir (sanırım)
Bugün kasayı açıp tozunu alayım dedim ekran kartı radyatör ve işlemci radyatörün kanalları orta seviye tozluydu, silebildiğim kadar sildim.

Acaba ekran kartı ile işlemciyi temizlettirip, termal macununu değiştirmek işe yarar mı?
Bu arada ekran kartı için de termal macun olayı varmış, yeni öğrendim😅

işlemci: Ryzen 7 1700X.
ekran kartı: RX 580 (8 GB 256 Bit)
Yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden yardımcı olan herkesten Allah razı olsun🍀

Eki Görüntüle 902809

Eki Görüntüle 902810

Eki Görüntüle 902808

Eki Görüntüle 902807

Yüksek çalıştıran uygulama ekran kartını çalıştırmıyor
RAM alıyor bunun pek bir sorunu yok
Ekran kartının termal macununu yenile çok dikkatli ol ve fazla da sıkma.
Fanını kontrol et yavaş dönüyor mu gibi şeyler.
MSI afturburnerden istersen Power limiti azalt yüksek SE.

0 RPM özelliği aktif olduğu için 50 derece olması normal bana göre. Bilgisayarı ilk açtığınız zamanlar muhtemelen 35 derece civarı oluyor. Biraz tarayıcı video izleme gibi işlemler yapınca bende de 50 derece civarında geziyor. 0 RPM kapatırsam zaten 30-35 derece takılıyor.

Bir sorun göremiyorum, 0 RPM özelliği 55 derece altında kartın fanlarını durdurur, o yüzden boşta 50 derecelerde dolaşır, gereksiz bir özellik zaten ses çıkartmıyor kart, kapatırsan 40'lara 30'lara inecektir.

Geri
Yukarı