RX 580 çok fazla ısınıyor ve fazla fan sesi geliyor

kaane

Kilopat
Merhaba, biliyorum ekran kartı biraz eskidi ama en azından bir çözüm olmalı diye düşündüm. Yaklaşık 4-5 yıllık bir Sapphire Pulse RX580 var elimde ve aktif kullanıldı. Ekran kartına eziyet olduğunu biliyorum, Dark'ın 2018 yılında satılan APU sistemde kullanılan bir kasasına takıp kullanmaya devam ediyordum ve halen de ediyorum. Kasayı değiştirmek elbet bir çözüm ama fanlarını aşırı derece açıyor ısınınca ve gerçekten çok gürültülü geliyor. Coil whine gibi bir ses değil, fanların yüksek hızda dönmesinden kaynaklı. Bu ısınma ve fan sesi sorununa nasıl bir çözüm bulabilirim?

Merhaba, biliyorum ekran kartı biraz eskidi ama en azından bir çözüm olmalı diye düşündüm. Yaklaşık 4-5 yıllık bir Sapphire Pulse RX580 var elimde ve aktif kullanıldı. Ekran kartına eziyet olduğunu biliyorum, Dark'ın 2018 yılında satılan APU sistemde kullanılan bir kasasına takıp kullanmaya devam ediyordum ve halen de ediyorum. Kasayı değiştirmek elbet bir çözüm ama fanlarını aşırı derece açıyor ısınınca ve gerçekten çok gürültülü geliyor. Coil whine gibi bir ses değil, fanların yüksek hızda dönmesinden kaynaklı. Bu ısınma ve fan sesi sorununa nasıl bir çözüm bulabilirim?
Hiç fanları çıkarıp temizledin mi?

Termal macun yenilenme zamanı gelmiş ve hatta geçmiş hocam. Çevrenizde bilen birileri varsa onlar ile halledebilirsiniz ya da bilgisayarcı ile görüşebilirsiniz. Fakat mutlaka macun için Arctic gibi, Cooler Master gibi kendini kanıtlamış markaların macunlarından alıp götürün. Her bilgisayarcı kaliteli macun kullanmıyor çünkü.

Kasa havalandırması yeterli mi? Kasa-fan işlemci temizliği.
Ekran kartı temizliği.
Termal macun değişimi.
Arka kısımda bulunan vidaları söküp fanın kablosunu çıkartınız. Ardından ıslak mendil yardımı ile kalıntıları silin. Termal macunu sürüp vida deliklerini hizalayarak tekrar takınız. Dikkat edin. Vidaları sıkarken yavaşça sıkın ve güç uygulamadan sıkıştığı yerde salın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hiç fanları çıkarıp temizledin mi?
Defalarca kez.
Termal macun yenilenme zamanı gelmiş ve hatta geçmiş hocam. Çevrenizde bilen birileri varsa onlar ile halledebilirsiniz ya da bilgisayarcı ile görüşebilirsiniz. Fakat mutlaka macun için Arctic gibi, Cooler Master gibi kendini kanıtlamış markaların macunlarından alıp götürün. Her bilgisayarcı kaliteli macun kullanmıyor çünkü.
Kendim değiştirdim fakat tekrardan daha kalitelisiyle değiştireceğim en yakın zamanda. Tek sıkıntım şu ki termal padlerden bir tanesi zarar gördü ve tamamen çöp hale geldi o yüzden ne yapacağımı bilemiyorum o termal pade.
Kasa havalandırması yeterli mi?
Asla yeterli olduğunu düşünmüyorum, yeni bir kasa alacağım en kısa sürede.
Ekran kartı temizliği.
Termal macun değişimi.
Arka kısımda bulunan vidaları söküp fanın kablosunu çıkartınız. Ardından ıslak mendil yardımı ile kalıntıları silin. Termal macunu sürüp vida deliklerini hizalayarak tekrar takınız. Dikkat edin. Vidaları sıkarken yavaşça sıkın ve güç uygulamadan sıkıştığı yerde salın.
Ekran kartını temizledim hocam dediğim gibi defalarca kez. Termal macunu değişimini evet yapmam gerekiyor en ama en kısa sürede. Az önce de bahsettiğim gibi sıkıntı şu ki bir termal pad şu anda asla kullanılamayacak halde. Oradan aldım hatta boş duruyor o kısım, ne yapacağımı hiç bilmiyorum.

Örnek olarak hangi marka kullanıyorsanız bunun gibi fan değişimi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Örnek olarak hangi marka kullanıyorsanız bunun gibi harici fan.

Hocam bu bakır termal soğutucular ped görevi mi görüyor? Fan değişimine ihtiyacım yok gibi, büyük ihtimalle bu termal sorunları düzelttiğimde çözülecek gibi :D

Dosya Ekleri

• 1657302249221.png
    1657302249221.png
    908,7 KB · Görüntüleme: 16

Geri
Yukarı