RX 580 Crossfire

jarelity0

Decapat
Hepinize merhaba arkadaşlar. RX 580 Crossfire yapmak için bir çok masrafa girdim.
H310M anakartım mevcuttu, Asus TUF z370 Gaming Plus'a geçtim.
RAM'lerim: Adata XPG 3000mhz 8x2 D41
Ekran kartım: Asus ROG STRIX RX 580 T8G Top Edition Overclocked 8 GB
İşlemcim: Intel Coffee Lake Core i5 8400
PSU: Corsair Builder VS 650 80+
Bu sistemimde şöyle bir değişiklik yapmak istiyorum. Bir RX 580 daha satın alıp Crossfire olarak kullanmak. Sırf bunun için anakart satın aldım. Ekran kartımı çok sevdiğim için satmak istemiyorum yanına farklı bir marka olan Sapphire Pulse serisi RX 580 koyup CrossFire olarak kullanıcam. Fazla masrafa girmek istemiyorum RTX e falan geçemem. Kartım 3 aylık, 2000'e aldım, satmaya kalksam çok zarara giricem. Görüş ve fikirleriniz nedir? Sağolun.

Ekran kartınızı satmanız size gerçekten çok zarar ettirecektir ancak Crossfire yerine yeni ekran kartı alarak performans artışını garantiye almış olacaksınız. Bazı oyunlar ikinci oyun ekran kartını kullanamıyor çünkü. Ben ekran kartınızı satıp yeni nesil ekran kartlarına geçmenizi tavsiye ediyorum.

Saf güç daha iyi olacaktır. Madem dara gireceksiniz ikinci el bir rtx 2060 veya gtx 1070-1070ti çok iyi olacaktır sisteme. Her oyun crossfire desteklemez unutmayın.

Güç tüketimi yüksek olacağından hava akışı iyi olan bir kasanız yoksa yüksek derecelere çıkabilir ekran kartları. Bunun dışında yapılabilir. Oynamak istediğiniz oyunlara göz atın derim. En sevdiğiniz oyunlarda CF desteği yoksa biraz boşa masraf yapmış olacaksınız. Mesela PUBG ne SLI ne CF destekliyor. Nvidia tarafında resmi SLI desteği olmayan oyunlarda birkaç ince ayarla full performans çalıştırılabiliyordu oyunlar. Ancak AMD tarafında bu tür ince ayarlar yapmana yardımcı olabilecek uygulamalar var mı bilmiyorum. Satmaya kalkarsan yarı fiyatına anca gider kart. Satmak mantıksız bu durumda. Yine de son karar senin. İster CF yap, ister kartı satıp +1000 civarları daha ekleyip 2060 al.

Keşke anakart almadan önce konuyu açsaydınız. Gereksiz bir harcama olmuş çünkü. Onun yerine ekran kartınızı satıp GTX 1070 alabilirdiniz. Hatta şuan bile geç değil. Eski anakart ve ekran kartınızı satıp dediğimi yapın bence. Hatta GTX 1660 Tİ alın derim ekran kartı olarak.

anakart alman bence de gereksiz olmuş ama elindeki ekran kartını satıp 2060 ya da 1070 alabilirsin amd den olabildiğince uzak dur ben sapphire 4gb nitro+ crossfireX yapıyorum şuanda sandığın gibi bi performans artışı yaşamadım kesinlikle eskisinden çok daha iyi ama ben ikisini de satıp 2060 almayı düşünüyorum

Tek kart kullanırken elektrik tüketim farkı göz ardı edilebilir ancak, CrossFire yaptığınız zaman çok fazla elektrik tüketimi olacaktır. Bu da tabii ki zamanla elektrik faturanıza yansıyacaktır. Bu sırf AMD için değil Nvidia için de geçerli. Kısaca uzun vadede zarar edeceğinizi düşünüyorum.

Tek kart kullanırken elektrik tüketim farkı göz ardı edilebilir ancak, CrossFire yaptığınız zaman çok fazla elektrik tüketimi olacaktır. Bu da tabii ki zamanla elektrik faturanıza yansıyacaktır. Bu sırf AMD için değil Nvidia için de geçerli. Kısaca uzun vadede zarar edeceğinizi düşünüyorum.
ben buna özellikle dikkat ettim öğrenci evimdeyim yani aydan aya değişen bi faturam olmadı cihazlar aynı olduğu sürede maksimum 5 10 tl fark ediyor onu da hissetmiyorsunuz bile

Bende de RX580 var mining kartlarının fiyatı bu kadar düşmüşken alıp CF yapmayı düşünmüştüm ama her oyun CF desteklemediği için boşuna masraf olur.

Bende de RX580 var mining kartlarının fiyatı bu kadar düşmüşken alıp CF yapmayı düşünmüştüm ama her oyun CF desteklemediği için boşuna masraf olur.
aynen öyle haklısın ben düşündükten sonra yaptım ama şuanda pişmanım anlamsız sorunlarla karşılaşıyorum ve çözmek çok zor geneli de çözülmüyor aylardır crossfireX yaptığımı ve o şekilde kullandığımı sanıyordum meğersem modu değişmiş çok saçma yani

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı