RX 580 ekran kartı arızası BIOS çipi yüzünden mi?

LordVader

Kilopat
Yer
Tatooine
Daha fazla  
Meslek
Sith Lordu (Emekli)
Selamlar. Elimde ASUS Dual RX 580 8 GB ekran kartı var. BIOS güncellemesi yaparken yanlış sürüm kurdum herhalde, ekrana görüntü gelmedi. Ben de 1+8 pin yöntemi ile ekran kartının BIOS'unu atlatmayı denedim, işte ne olduysa o zaman oldu. İlk resimde göreceğiniz üzere BIOS'tan bir kıvılcım ve yanık çıktı. Çok net olmasa da, sanki delikmiş gibi görünüyor.

Screenshot_3.png

Ardından dandik bir ekran kartını anakarttaki normal slota, RX 580'i ise riser sipariş verip ona bağladım. Belki de denenebilecek tüm BIOS yükleme yöntemlerini denesem de nafile, kartı RX 590 olarak, BIOS'u da boş görüyor. 590 sürücüsünü kurduğumda ise kod 43 hatası veriyor. Hiçbir türlü ekran vermiyor.

Screenshot_2.png

Kısaca, ben sorunun ekran kartındaki BIOS çipinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Eğer öyleyse, aşağı yukarı ne kadara tamir ederler (değişim olarak)? Kartın garantisi yok.

Kötü olmuş hocam, kendi başınjza halletmeyin. Sonra net olarak elinizde kalır. servise veya bilgisatarcıya götürün...
Eğer bilgisayarcıya götürecekseniz yanında durun bazen daha da kötü yapabiliyorlar.
Benim de ekran kartım bugün bozuldu...
Mental anlamda cidden kötüyüm.
Bugün ekran kartı bozulma günü herhalde

Kötü olmuş hocam, kendi başınjza halletmeyin. Sonra net olarak elinizde kalır. servise veya bilgisatarcıya götürün...
Eğer bilgisayarcıya götürecekseniz yanında durun bazen daha da kötü yapabiliyorlar.
Benim de ekran kartım bugün bozuldu...
Mental anlamda cidden kötüyüm.
Bugün ekran kartı bozulma günü herhalde
Bahtsızlık ya. Bir kere daha olmuştu, kurtarmıştım. Bu sefer çipteki yanlış bacaklara dokundum herhalde, kıvılcım attı. Sadece BIOS çipi değişirse çok da pahalı olacağını düşünmüyorum. Bir kaç firmaya yazdım herhalde yarın dönerler. Sana da geçmiş olsun, ben ilk anlar çok üzüldüm ama kafaya takmaya değmez diyorum şimdi.

İyi bir servis bu sorunu kolayca çözebilir. İstanbul'da gördüğüm birkaç iyi servis var. İsterseniz onlara sorun, arıza tespiti için ücret istemiyorlardı sanırım.
Tka bilişim ve ensa bilgisayara yazdım WhatsApp'tan, yarın döneceklerini düşünüyorum. Avrupa yakasında bildiğiniz başka tamirci varsa yazın, onlara da danışırım.

Bahtsızlık ya. Bir kere daha olmuştu, kurtarmıştım. Bu sefer çipteki yanlış bacaklara dokundum herhalde, kıvılcım attı. Sadece BIOS çipi değişirse çok da pahalı olacağını düşünmüyorum. Bir kaç firmaya yazdım herhalde yarın dönerler. Sana da geçmiş olsun, ben ilk anlar çok üzüldüm ama kafaya takmaya değmez diyorum şimdi.
Hocam, burdan ekran kartımın bozulduğuyla ilgili bir konu açtım, bir vatansever hd 3850 mi vereyim sana dedi. Ne iyi insanlar var, ekran kartım gtx 560 ti gücünde, oyun oynarken yük bindiğinde ekran görüntü vermeyi kesiyordu. Am pc arka planda çalışıyordu. Ondan 1 saat sonra tekrar pcnin başına geçtim fakat Windows 8.1 yükleme yerinde ekran gitti.
Sonra birdaha restart çektim ama görüntü gelmedi. Sinyal yok diyordu
Mental anlamda çöktüm.. Okadar para verdim bide güçsüz ekran kartları 400 den başlıyor
Soğuk duş aldım, artık ouun yerine netflix ve youtube var, tahmin ediyorum ki 3 ay pc başına geçemeyeceğim
Size gelirsek, tüm içtenlikle üzüldüm
Ekran kartınız bayağı iyi ve alev çıkması kötü olmuş, muhtemelen yarın dönerler, servis yaptıktan sonra fullmark testine taabi tutun bazen yapamıyorlar da..
Hayırlı akşamlar

Hocam, buradan ekran kartımın bozulduğuyla ilgili bir konu açtım, bir vatansever HD 3850 mi vereyim sana dedi. Ne iyi insanlar var, ekran kartım GTX 560 Ti gücünde, oyun oynarken yük bindiğinde ekran görüntü vermeyi kesiyordu. Am PC arka planda çalışıyordu. Ondan 1 saat sonra tekrar PC'nin başına geçtim fakat Windows 8.1 yükleme yerinde ekran gitti.
Sonra bir daha restart çektim ama görüntü gelmedi. Sinyal yok diyordu
Mental anlamda çöktüm. O kadar para verdim bir de güçsüz ekran kartları 400'den başlıyor
Soğuk duş aldım, artık ouun yerine Netflix ve YouTube var, tahmin ediyorum ki 3 ay PC başına geçemeyeceğim
Size gelirsek, tüm içtenlikle üzüldüm
Ekran kartınız bayağı iyi ve alev çıkması kötü olmuş, muhtemelen yarın dönerler, servis yaptıktan sonra fullmark testine taabi tutun bazen yapamıyorlar da.
Hayırlı akşamlar

Üzülmemek lazım ya, zaten bir yaştan sonra oyunlar da sıkmaya başlıyor. Benim tek canımı sıkan nokta, tamir parasını kendim veremeyecek olmam. Hayırlı akşamlar.
Kant Bilgisayar firmasına da bir göz atın, onlar da fena değil. Ama Anadolu yakasında maalesef.
Alakanız için teşekkürler ama Tuzla baya uzak bana. Tka Bilişim ve Ensa Bilgisayar da araştırdığım kadarıyla sağlamlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı