RX 580 Ekran Kartı Sistem Boştayken Yüksek Frekansta Çalışıyor

atomicgrey

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,

Başlıkta belirttiğim konu hakkında bir şeyler sormak istiyorum. RX 580 8GB modelini kullanmaktayım. Hemen konuya gireyim, sistem boştayken MSI Afterburner üzerinden izlediğimde belli aralıklarla GPU ve VRAM frekansları tavan yapıyor. Arka planda çalışan her şeye baktım ancak sorunun sürücüde olduğuna kesin kanaat getirdim çünkü 22.10.3 sürücüsünde bu sorun yoktu. 22.10.3 sürücüsünden itibaren AMD'nin çıkarmış olduğu Adrenalin sürücülerinde, yani 22.11.2, 23.2.1, 23.2.2 ve 23.3.1 sürücülerinde bu sorun devam etmekte. AMD'ye defalarca Bug Report Tool ile bu sorundan bahsettim. DX12 kullanan oyun ve uygulamalardan sonra ekran kartının %100 kullanımda takılı kalması problemini çözen sürücüden sonra bu problemin ortaya çıktığını düşünüyorum. Bugün tekrar AMD'ye destek kısmından yazdım, mail adresimi de bıraktım. Bakalım nasıl bir dönüş yapacaklar.

Bu sorunu yaşayan ve çözmüş olan var mı acaba?

DDU ile kaldırıp tekrar yüklediniz mi sürücüleri?
Evet bunu da birkaç defa tekrarladım, AMD'ye dair ne varsa sildim ve temiz kurulum yaptım ancak sorun çözülmedi. Görev Yöneticisinden Radeon Software Startup Task'i devre dışı bırakınca düzeliyor ama bu sefer de Radeon ReLive özelliğini kullanamıyorum. Screenshot ve ekran kaydı alma özelliklerini kullanmam gerekiyor, yani bu da tam olarak çözüm değil maalesef.

Merhaba şöyle bir detay eklemek istedim, bu görsel mevcut 23.3.1 sürücüsünün sorunları listesinde. Sanırım sadece 7000 serisini etkilemiyor, teorim bu yönde. Yeni sürücülerde ne olacak bekleyip görelim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    20,2 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Aşağıdaki rehber ile sorunu çözmüştüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı