RX 580 GPU Kullanım Dengesizliği ve Teknik Sorunlar

ai.Wxby

Kilopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524848434
Merhabalar,

Sanırım sistemimde bir sorun var. Sistemimin bütün bileşenlerini topladım ve oyunlarımı yükledim. Her şey güzel giderken, bir oyun oynamak istedim ve oyuna girdim. Girer girmez sistemin grafiklerin olabilecek en düşük seviyeye otomatik olarak çektiğini fark ettim. Çok sorun ettiğimi söyleyemem. Ayarları en yükseğe çektim ve oynamaya başladım. Yırtılmalar elbetteki olacaktı ama bu kadar fazlasını hiç beklemiyordum. Neredeyse her yerde yırtılmalar vardı. Çok sık değildi ama ara sıra anlık KSO (FPS) düşüşleri oluyordu. Merak edip başka oyunlarda denedim ve hepsinde aynı şeyin olduğunu fark ettim. Sistem otomatik olarak olabilecek en düşük seviyeye otomatik olarak ayarlıyor (Eski patates bilgisayarımda bile böyle yapmazdı.), kırılmalar ve KSO düşüşleri meydana geliyor, bu da yetmezmiş gibi GTA V oyununda fark ettiğim üzere, dibimde duran çimler bile bir garip duruyordu. Sanırım bu duruma 'dithering' deniliyor. Ekran bir garip duruyor, bazı zamanlarda (GTA V'te gece olunca mesela) siyah kısımlarda karıncalanma oluyor.

Bunun üzerine sistem bileşenlerini kontrol etmek için MSI Afterburner yükledim. Her şey seçiliyken ekran kartı bir türlü tanınmıyordu. Durumu aşağıdaki fotoğraflara yükledim. AMD Radeon Software'de performans izlemelerine baktığımda ekran kartının stabilize çalışmadığını fark ettim. Boşta düşük seviyelerde dolaşması gerekirken sıklıkla dengesizleşiyordu.

Sistemim:

-AMD Ryzen 7 2700X
-MSI B450 Tomahawk MAX
-Corsair Vengeance 16GB (2x8) DDR4 3200MHz
-Sapphire RX 580 8GB Nitro+
-1080p@75Hz
-Windows 10 Son Sürüm

AMD Radeon 19.12.3 sürümü yüklü, AMD Catalyst üzerinde donanım bu şekilde görünüyor:
2020-01-03_16-28-35.png

2020-01-03_16-30-28.png

2020-01-03_16-30-40.png

MSI Afterburner:
2020-01-03_16-11-27.png

GPU Kullanımı:
2020-01-03_16-10-35.png

Bu sorunları nasıl çözebilirim? Birçok yere baktım ama oradakiler işe yaramadı.

Ekran kartı sürücüsü olarak 19.12.x dışında ki versiyonu yüklemeyi deneyebilirsiniz. Adrenalin 2020 sürücüleri sorunlu biraz.

DDU yardımıyla AMD sürücülerini tamamen silmiş bulunuyorum. Radeon Software Adrenalin Edition 19.11.3 yüklemeyi düşünüyorum. Son sürümle arasında ne gibi farklar olur?

DDU yardımıyla AMD sürücülerini tamamen silmiş bulunuyorum. Radeon Software Adrenalin Edition 19.11.3 yüklemeyi düşünüyorum. Son sürümle arasında ne gibi farklar olur?

1.5 senedir RX 560 kullanıyorum. Adrenalin 2020 çıkana kadar ekran kartından yana herhangi bir sıkıntı yaşamadım :D

Sorununuzun yazılımsal bir hata olduğunu düşünüyorum. WHQL sürümünü yüklediğinizden emin olun.

Bir de bilgisayardaki diğer driverlara bakmanızda yarar var.

1.5 senedir RX 560 kullanıyorum. Adrenalin 2020 çıkana kadar ekran kartından yana herhangi bir sıkıntı yaşamadım :D

Sorununuzun yazılımsal bir hata olduğunu düşünüyorum. WHQL sürümünü yüklediğinizden emin olun.

Bir de bilgisayardaki diğer driverlara bakmanızda yarar var.
Diğer sürücülerde sıkıntı yok hocam. Şu an AMD Radeon Software 19.11.3 sürümü yüklü. Afterburner ekran kartını tanımamakta ısrar ediyor. Diğer sorunları birkaç gün içinde test eder yazarım.

Diğer sürücülerde sıkıntı yok hocam. Şu an AMD Radeon Software 19.11.3 sürümü yüklü. Afterburner ekran kartını tanımamakta ısrar ediyor. Diğer sorunları birkaç gün içinde test eder yazarım.

Tamamdır o zaman. Sorunu merak ediyorum umarım donanımsal bir durum değildir ki sanmıyorum.

Klasik denemelerle başlayalım;
  • Enhanced Sync (Gelişmiş Senkronizasyon) kapatın.
  • AMD FreeSync özelliğini kapatın.
  • Keskinleştirme ayarlarını kapatın.
  • VSR kapatın.
  • Monitörü 60 Hz değerine çekin.
  • Bir önceki Adrenalin sürümüne dönün.
  • MSI Afterburner vb. donanım izleme programlarından kurtulun.
Görüntü vermeyen, kapanma sorunu yaşanan ekran kartlarının artık markasına bile bakmıyorum onu da belirteyim. Yazılımın yanında donanımsal da bir sorun olabilir.

@Jouska , @Odin the Son of Borr

Birkaç gün boyunca çeşitli oyunlarda test ettim. İlk yaptığım şey Radeon Software'i 19.11.3'e düşürmek oldu. Açıkçası genel kırılma sorunu aniden çözüldü. Bunun sebebinin AMD'nin Image Sharpening olduğunu düşünüyorum. Yeni sürümde Image Sharpening açıktı ve ne işe yaradığını merak ediyordum. Önceki sürüme geçince o seçeneğin aktif olmadığını ve genel kırılma sorunun çözüldüğünü fark ettim.

MSI Afterburner ekran kartını görmemekte ısrar ediyordu. DDU kullanarak ekran kartı sürücülerini tamamen kaldırdım ve önceki sürümü yükledim. İşe yaramadı. Son çare olarak Afterburner'ı, Windows'un kurulu olduğu yere yüklemem gerektiğini düşündüm. Muhtemelen Windows dosyalarından bir dosyaya erişmesi lazımdı ve depolama olarak kullandığım depolama aygıtına yüklüyordum. Tahminlerim doğru çıktı Windows'un yüklü olduğu SSD'me kurunca sorun çözüldü.

Test ettiğim oyunların arasında GTA V vardı. Bazı hava durumlarında oyunun ekranı sapıtıyordu. Buradaki gibi:

2020.01.05-01.55.png

AMD Freesync özelliğini kapatınca bu sorun düzeldi. En azından ben öyle tahmin ediyorum çünkü emin değilim, başka bir şey yüzünden düzelmiş olabilir.

Battlefield 1, Battlefield 3, Saints Row 3 ve Saints Row 4'ü sorunsuzca oynayabildim ama GTA V'te sorunlar yaşamaya devam ediyorum. Öncelikle KSO (FPS) düşüşü sorunum var. Bazen aniden düşüyor, çoğunlukla da haritayı açınca düşüyor.

2020.01.05-13.08.png

2020.01.05-12.53.png

Burada görüldüğü üzere EK kullanımı anlık %0'a düşüyor, KSO ise 12 seviyelerinde dolanıyor. KSO sürekli dalgalanıyor.

Bir diğer sorunsa dithering vb. :

2020.01.05-13.29.png

2020.01.05-13.29_01.png

Öyle zamanlar oluyor ki en yüksek ayarlarda mı oynuyorum yoksa düşük ayarlarda mı anlayamıyorum.

Bu bahsettiğim ani düşüler diğer oyunlarda da başıma geldi. Hatta Saints Row 3 oynarken bir anda 30 KSO'ya kitlendiği oldu. Ara sıra teklemeler yiyorum kısaca.

Freesync kapamadan önce KSO değerlerim bu şekildeydi:

2020.01.05-13.05.png

2020.01.05-13.05_01.png

2020.01.05-13.13.png

2020.01.05-13.13_01.png

Kaldı ki gölge kalitesi ve çim kalitesi ayarları en yüksekte dahi değil, üstüne MSAA seçeneği de kapalı. Bilerek düşürmüş olmama rağmen bu değerleri alıyorum. Bu sorun Freesync'i kapattığım zaman bir nebze düzeldi. Ama Freesync'i açmak istediğim zaman açamayacağım anlamına geliyor bu. Açmak isterim çünkü kapatınca kırılmalar yeniden oluşmaya başladı.

Oyun testlerine tekrardan devam edeceğim. Sonuçları elde ettikçe burada belirtirim.

Özet olarak çözümlerimi şu şekilde listeleyebilirim:

MSI Afterburner'ın ekran kartını görememesi & "There are no devices available" sorunu:

• DDU kullanarak ekran kartı sürücülerini tamamen kaldırın. Rehbere buradan ulaşabilirsiniz.​
  • MSI Afterburner'ı, Windows'un yüklü olduğu diske kurmayı unutmayın. Muhtemelen bu yol sizin kesin çözümünüz olacak.​
Çokça kırılma sorunu ve grafiksel hatalar:

• DDU kullanarak ekran kartı sürücülerini tamamen kaldırın.
  • AMD sürücülerinin (Radeon Software) sürümünü düşürün.
  • Bunun sebebi Image Sharpening teknolojisi olabilir. Bu seçeneği kapatın ve tekrar deneyin.
Bu yazdıklarım ileride benim gibi sorun yaşayacak arkadaşlara yardımcı olacaktır diye umuyorum.

@Jouska , @Odin the Son of Borr

Birkaç gün boyunca çeşitli oyunlarda test ettim. İlk yaptığım şey Radeon Software'i 19.11.3'e düşürmek oldu. Açıkçası genel kırılma sorunu aniden çözüldü. Bunun sebebinin AMD'nin Image Sharpening olduğunu düşünüyorum. Yeni sürümde Image Sharpening açıktı ve ne işe yaradığını merak ediyordum. Önceki sürüme geçince o seçeneğin aktif olmadığını ve genel kırılma sorunun çözüldüğünü fark ettim.

MSI Afterburner ekran kartını görmemekte ısrar ediyordu. DDU kullanarak ekran kartı sürücülerini tamamen kaldırdım ve önceki sürümü yükledim. İşe yaramadı. Son çare olarak Afterburner'ı, Windows'un kurulu olduğu yere yüklemem gerektiğini düşündüm. Muhtemelen Windows dosyalarından bir dosyaya erişmesi lazımdı ve depolama olarak kullandığım depolama aygıtına yüklüyordum. Tahminlerim doğru çıktı Windows'un yüklü olduğu SSD'me kurunca sorun çözüldü.

Test ettiğim oyunların arasında GTA V vardı. Bazı hava durumlarında oyunun ekranı sapıtıyordu. Buradaki gibi:

Eki Görüntüle 482408

AMD Freesync özelliğini kapatınca bu sorun düzeldi. En azından ben öyle tahmin ediyorum çünkü emin değilim, başka bir şey yüzünden düzelmiş olabilir.

Battlefield 1, Battlefield 3, Saints Row 3 ve Saints Row 4'ü sorunsuzca oynayabildim ama GTA V'te sorunlar yaşamaya devam ediyorum. Öncelikle KSO (FPS) düşüşü sorunum var. Bazen aniden düşüyor, çoğunlukla da haritayı açınca düşüyor.

Eki Görüntüle 482413

Eki Görüntüle 482418

Burada görüldüğü üzere EK kullanımı anlık %0'a düşüyor, KSO ise 12 seviyelerinde dolanıyor. KSO sürekli dalgalanıyor.

Bir diğer sorunsa dithering vb. :

Eki Görüntüle 482415

Eki Görüntüle 482416

Öyle zamanlar oluyor ki en yüksek ayarlarda mı oynuyorum yoksa düşük ayarlarda mı anlayamıyorum.

Bu bahsettiğim ani düşüler diğer oyunlarda da başıma geldi. Hatta Saints Row 3 oynarken bir anda 30 KSO'ya kitlendiği oldu. Ara sıra teklemeler yiyorum kısaca.

Freesync kapamadan önce KSO değerlerim bu şekildeydi:

Eki Görüntüle 482419

Eki Görüntüle 482420

Eki Görüntüle 482421

Eki Görüntüle 482422

Kaldı ki gölge kalitesi ve çim kalitesi ayarları en yüksekte dahi değil, üstüne MSAA seçeneği de kapalı. Bilerek düşürmüş olmama rağmen bu değerleri alıyorum. Bu sorun Freesync'i kapattığım zaman bir nebze düzeldi. Ama Freesync'i açmak istediğim zaman açamayacağım anlamına geliyor bu. Açmak isterim çünkü kapatınca kırılmalar yeniden oluşmaya başladı.

Oyun testlerine tekrardan devam edeceğim. Sonuçları elde ettikçe burada belirtirim.

Özet olarak çözümlerimi şu şekilde listeleyebilirim:

MSI Afterburner'ın ekran kartını görememesi & "There are no devices available" sorunu:

• DDU kullanarak ekran kartı sürücülerini tamamen kaldırın. Rehbere buradan ulaşabilirsiniz.​
  • MSI Afterburner'ı, Windows'un yüklü olduğu diske kurmayı unutmayın. Muhtemelen bu yol sizin kesin çözümünüz olacak.​
Çokça kırılma sorunu ve grafiksel hatalar:

• DDU kullanarak ekran kartı sürücülerini tamamen kaldırın.
  • AMD sürücülerinin (Radeon Software) sürümünü düşürün.
  • Bunun sebebi Image Sharpening teknolojisi olabilir. Bu seçeneği kapatın ve tekrar deneyin.
Bu yazdıklarım ileride benim gibi sorun yaşayacak arkadaşlara yardımcı olacaktır diye umuyorum.
GTA V'de hava karardığında yaşanan FPS düşüşlerinde AMD'de bilinen bir sorun ve çözülmedi sanırım.

FPS düşüşleri haritayı açtığınızda değil menüyü açtığınızda bile yaşanıyor, üç farklı sistemde oynadım ve hepsinde bu sorun vardı. MSAA'yı açınca oluştuğunu düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla hala çözülmedi.

Dithering sorunu oynadığınız oyuna göre değişir. Genel bir çözümü yok, çözünürlük arttırmak bir nebze olsun çözüyor. VSR açıp FPS kaybı yaşamayı veya 8x MSAA açmayı göze alıyorsanız yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı