RX 580 GPU Kullanımı %0 Oluyor ve FPS Düşüyor

JonSnow34

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 3 ay önce Sapphire RX 580 ekran kartı aldım, Ryzen 5 1600 AF ve 8 GB 3000 MHz RAM ile kullanıyorum. Şöyle bir sorunum var, 1 ay önce Witcher 3 oynarken fark etmiştim ara sıra GPU kullanımı 0 oluyor ve FPS düşüp oyun kasmaya başlıyordu. Dün de Detroit Become Human yükledim oyunu oynarken GPU sürekli 0 oluyor bellek hızı 1410'de olması gerekirken 300'e kadar düşüyor ve FPS dropları giriyor. Sorun donanımsal mıdır yoksa yazılımsal mı? Herhangi bir bilgisi olan biri yardımcı olursa sevinirim.

PSU FSP600.
RAM tek kanal.
1600X900'de oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam RAM geldi taktım denedim. Biraz tahmin yürütünce bendeki GPU kullanımı galiba şöyle: Monitör 60 Hz olduğundan oyunların hepsini 60 FPS ile sınırlandırıyorum. GPU 60 FPS yapınca daha fazla kullanmıyor kendini sanırım fazla güç tüketmesin diye sonra oyunda farklı mekanlara gidince FPS azalıyor ve GPU tekrar kullanıma başlıyor. Böyle olabilir tam net bir cevabım yok şu an tek tahmin ettiğim şey bu.

Eğer sorun RAM'da ise bende sipariş edeceğim bir tane test ettiğin zaman yazar mısın buraya.

Hocam RAM geldi taktım denedim. Biraz tahmin yürütünce bendeki GPU kullanımı galiba şöyle: Monitör 60 Hz olduğundan oyunların hepsini 60 FPS ile sınırlandırıyorum. GPU 60 FPS yapınca daha fazla kullanmıyor kendini sanırım fazla güç tüketmesin diye sonra oyunda farklı mekanlara gidince FPS azalıyor ve GPU tekrar kullanıma başlıyor. Böyle olabilir tam net bir cevabım yok şu an tek tahmin ettiğim şey bu.

Hocam son durum ne bende de RX560+R5 3500X var bu sorundan ötürü oyun keyfim kalmıyor CPU 100 kullanılırken bir anda 0A düşüp FPS gömülüyor.

Benzer problemler i3-9100F'te olsa ki bazı kullanıcılarda kullanıcı hatası veya donanım bazlı sorunlar sebebiyle oluyor da, o 9100F konularına işlemciyi değiştir, 4/4 diyen veletler ezber ağzıyla konuya üşüşürdü, buraya da aynı şeyi yazsınlar da göreyim ben onları. Yazamazlar çünkü kafaları o kadar çalışıyor.

@EREN SATAR , bu sorunu yaşayan arkadaşın da bellekleri tek kanal 8GB fark ettiysen, acaba sorunu çift kanal 16 GB ile halledebilmiş mi? Merak ediyorum gerçekten daha dün yine buna aşırı benzer RX580 GPU kullanımının anlık olarak %0'a FPS düşüşlerine bağlı olarak meydana gelen takılma ve FPS düşüşleri şeklinde bir konu vardı ki o arkadaşa da ben çift kanal 16GB takviyesi yapmasını önerdim, işlemcisi Ryzen seri bir işlemci de değildi hatta. Genelde bu tip konuları hep güncel ve güçlü oyunlarda tek kanal bellek kullananlarda görüyorum, tabii son durumu bildirseler hepimiz en azından neyin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olacağız.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı