Çözüldü RX 580 PC sürekli kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Thoughtless01

Picopat
Daha fazla  
Konu uzun oldu çünkü aklımdaki ve denediğim her şeyi açıkladım. Çözüm üretebilecek ve donanım bilgisine güvenen kişilerin üşenmeden okumasını rica ediyorum.

Sistemi geçen sene İtopya'dan sıfır aldım. Tüm parçaların garantisi devam ediyor. Ama kapanma sorununu bir türlü çözemedim. İşlemciyle alakalı olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum ama yine de aşağıyı okuyun. Bunu bir şekilde çözmemiz lazım. Bilgisayarı büyük uğraşlarla almıştım. Cidden can sıkıcı bir konu. Aklıma gelip denediğim çözümler şunlar;
  • Defalarca format attım. Belki Windows ile alakalıdır diye Linux dağıtımları da kurdum ama değişmedi. Sorun donanımsal.
  • Belki stok PSU 500W ve 80+ olmadığı için yetersiz geliyordur deyip değiştirdim ve iyi bir PSU aldım.
  • Sıcaklık değerlerini gözlemledim. İşlemciyi günlük kullanımımda işlemci ağırlıklı bir oyunda en fazla 70 derede gördüm. O da anlık. 60-65 arasında genelde yük altındayken. AMD Stok fan kullanıyorum ama bu değerlere bakınca soğutmayla mı alakalı emin değilim.
  • Tüm parçaları söküp takıp kontrol ettim. RAM'lerin yerlerini değiştirdim.
Şurayı ayrı açıklamak istiyorum;
  • Stres testlerinde şöyle bir nokta var. Ekran kartına, RAM'lere ve HDD-SSD'ye yaptığım testlerde bilgisayar gayet stabil çalıştı. Kapanma sorunu olmadı. Ama işlemciye 2-3 farklı programla yaptığım testlerde bilgisayar 5 saniye içerisinde kapandı. Aynı şekilde yüksek işlemci kullanımı yaptığım işlemlerde de bilgisasyar kapanıyor.
Sorularım;
  • Evin elektrik sisteminde bir sorun olabilir mi? Voltaj dalgalanması falan. Olduğundan şüpheleniyorum. Akım korumalı kaliteli bir priz geçici çözüm olur mu?
  • Belki işlemcinin gücü yetmiyordur diye dün işlemciye AMD Ryzen Master ile Auto overclock yaptım ama yine çözüm olmadı. Belki atladığım bir detay vardır. Overclock bilen birisi belki daha detaylı yardımcı olabilir.
  • Bir şey kısa devre yaptırıyor olabilir mi?
  • BIOS ile alakalı olabilir mi? İtopya göndermeden güncellemiştir belki ama ilk geldiğinde de durum aynıydı.
Sistem;

İşlemci: AMD Ryzen 5 5500 3.6GHz
Ekran kartı: Gigabyte RX 580 Gaming 8 GB DDR5
Anakart: Gigabyte B450M-H 3600MHz(OC) DDR4
RAM: G.Skill 2x8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4
SSD: MLD M300 500GB NVMe M.2 (3300MB/3100MB) | HDD: Hitachi 750 GB
PSU: MSI MAG A650BN 650W 80+ Bronze
Kasa: Power Boost VK-P1900B
Monitör: Samsung Odyssey G3 24” 1Ms 144Hz

Donanım hakkında bilgisi yüksek olduğunu düşündüğünüz kişileri etiketlerseniz çok sevinirim. Ben aklıma gelen ilk kişiyi etiketleyeceğim. @Recep Baltaş

Son düzenleme:
Çözüm
Daha önce CPU voltajı ile oynama yaptıysanız işlemci stabil çalışmaz, voltaj kısmının görüntüsü istemem sebebim buydu, her şey Auto da iken sorun çıkmaması gerekir, BIOS'un güncel olması önemli.
Daha önce bir değişiklik yapmamıştım. Sorun çözülmeyince değişiklik yaptım ve auto'dan manuel'e geçince sorun çözüldü garip bir şekilde. BIOS'um güncel mi emin değilim. Kontrol edeceğim.

Güncelleme;

Yukarıda yaptığımı söylediğim konfigrasyonlardan sonra 2 ayrı test yaptım. İlk testteki overclock ayarlarını 3600Ghz ve 1100V olarak yaptım. 1 saatlik stress testi süresince bilgisayar kapanmadı ve değerler görseldeki gibi;

sıcaklıklar.png

Madem PC kapanmadı, performansı arttırayım dedim. Bu sefer 4000Ghz ve 1200V yaptım. Bu ayarlar en ideal bana göre. Değişiklik yapmayacağım. 20 dakikalık test sonucu da bu şekilde;

4000-1200.png

Sorunu çözdüm sanırım. Az sonra kendimde bir test daha yapacağım. Yanıt veren herkese teşekkür ederim.
Testi başlatınca 3 saniyede kapandı. Aşağıdaki uyarıyı verdi.

Eki Görüntüle 1857524

Aniden ekran gidiyor ve bilgisayar kendini yeninden başlatıyor. Kasanın ışıkları sönmüyor yani direkt kapanmıyor. Aynı windows>yeniden başlat yapar gibi.

Güncelleme;
İşlemci boşta 45-50 derece falan. 2 defa daha test yaptım. İlkinde sistem kapanmadı ve aşağıdaki uyarıyı verip testi durdurdu;

Eki Görüntüle 1857534

İkinci testte işlemci sıcaklığı aninden yükselerek arttı ve en son 70 olduğunu gördüm. Sonrasında bilgisayar kendini yeninde başlattı dediğim gibi. Muhtemelen 70'ten de yukarı fırladı ve 80 üstünü gördüğü için kapandı. Çünkü 70'e 3-5 saniyede çıktı yine. Ne diyorsunuz?
Aniden yükseliyorsa büyük ihtimal macun değişimi yap bence

Güzel bir termal macun alacağım. Yine çözülmezse stok fan yerine güzel bir fan alacağım. Ama sorunun işlemci sıcaklığı olduğundan emin olmamız lazım. Bazen boştayken, sadece chrome'dan video izlerken de kapanıyor.

70 derce 3 5 saniye çıkmaması lazım macunda sıkkıntı olabilir

Ryzen 5 5500 stok fan yetiyor bildiğim kadar8yla macun sıkıntı kesin

70 derece kapanma oluyorsa bi bios a bakın onu 80 veya 90 a çekenilirsiniz

Son düzenleme:
BIOS versiyonunuz nedir?

Bu programı çalıştırıp, stres testini başlatıp geri kapatın, özellikle CPU voltaj ve frekans kısmının ekran görüntüsünü atın.

Sanırım çözdüm. BIOS'dan manual overclock yaptım, adını tam hatırlamadığım bir boost ayarını kapattım ve sıcaklık uyarıları kısmında bir şeyler değiştirdim. Stres testinde 3 saniyede kapanan sistem 10 dakikadır açık ve sıcaklık 62 derecede. 1 saat bırakacağım. 1 saate güncellerim mevcut durumu.

Daha önce CPU voltajı ile oynama yaptıysanız işlemci stabil çalışmaz, voltaj kısmının görüntüsü istemem sebebim buydu, her şey Auto da iken sorun çıkmaması gerekir, BIOS'un güncel olması önemli.
Daha önce bir değişiklik yapmamıştım. Sorun çözülmeyince değişiklik yaptım ve auto'dan manuel'e geçince sorun çözüldü garip bir şekilde. BIOS'um güncel mi emin değilim. Kontrol edeceğim.

Güncelleme;

Yukarıda yaptığımı söylediğim konfigrasyonlardan sonra 2 ayrı test yaptım. İlk testteki overclock ayarlarını 3600Ghz ve 1100V olarak yaptım. 1 saatlik stress testi süresince bilgisayar kapanmadı ve değerler görseldeki gibi;

sıcaklıklar.png

Madem PC kapanmadı, performansı arttırayım dedim. Bu sefer 4000Ghz ve 1200V yaptım. Bu ayarlar en ideal bana göre. Değişiklik yapmayacağım. 20 dakikalık test sonucu da bu şekilde;

4000-1200.png

Sorunu çözdüm sanırım. Az sonra kendimde bir test daha yapacağım. Yanıt veren herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı