RX 580 R5 1600 Düşük sistem isteyen oyunlarda bile yaşanan FPS düşüklüğü

Sargêras

Hectopat
RX580 GPU ve R5 1600 CPU ile hangi oyunu oynarsam oynayayım saçma sapan FPS'ler alıyorum. Örneğin CS:GO'da 30-40 (yüksek ayarlarda) ve LoL'de 90-100 FPS alıyorum. Ancak takılmalar sanki 15 FPS ile oynuyormuşum gibi hissettiriyor ki bu sistem için bu FPS değerleri zaten aşırı düşük. Ne yaptıysam çözüme ulaşamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir yerde büyük bir sıkıntı var. FreeSync ile alakası olamaz. Bir oyun açın ve AMD Adrenalin ile GPU kullanımının ve Ryzen Master ile CPU kullanımının ekran görüntüsünü atabilir misiniz?

Bir yerde büyük bir sıkıntı var. FreeSync ile alakası olamaz. Bir oyun açın ve AMD Adrenalin ile GPU kullanımının ve Ryzen Master ile CPU kullanımının ekran görüntüsünü atabilir misiniz?

Nasıl olamaz? FreeSync'li monitörde gelişmiş senkronizasyonu etkinleştirme bak gör nasıl 100 FPS'de 15 FPS alıyormuş gibi oynuyorsun oyunu, o hissiyatı verir etkinleştirmezsen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl olamaz kardeşim? FreeSync'li monitörde gelişmiş senkronizasyonu etkinleştirme bak gör nasıl 100 FPS'de 15 FPS alıyormuş gibi oynuyorsun oyunu, o hissiyatı verir etkinleştirmezsen.

Ryzen 3700X ve 5700XT kullanıyorum. FreeSync'li bir monitörde hiçbir şeye dokunmadım. Ayrıca üslubunuza dikkat edin. Konuya açan kişi de "Alıyormuşum gibi..." demiyor, "Alıyorum." diyor.

Böyle bir dalgalanma var. Galiba sıkıntı burada.

Dosya Ekleri

• ekran kartı kullanımı.PNG
    ekran kartı kullanımı.PNG
    56,3 KB · Görüntüleme: 61
En son ne zaman sıfırladınız bilgisayarı? Temiz bir UEFI kurulum sonrası bütün chipset ve grafik sürücüleri yüklendikten sonra bir tekrar bakalım. Dalgalanma elbet oluyor ama böyle olmuyor.
Açıkçası format atmak istemiyorum şu anda. Tabi en temiz yolu bu olacaktır ancak başka yapabileceğim bir şey var mı?

Açıkçası format atmak istemiyorum şu anda. Tabii en temiz yolu bu olacaktır ancak başka yapabileceğim bir şey var mı?

Ben geçen ay bir başka 5700 XT kartımı satıp Sapphire Nitro+ 5700 XT alıp taktığımda bile Driver olarak sorun yaşadım.

.

Bunu öneriyorlar, temiz bir grafik sürücüsü kurulumu için. Ama temiz bir sıfırlama işlemi yaparsanız iyi olur. UEFI yüklediğinizden emin olun, Rufus ile yapabilirsiniz. Daha sonra BIOS güncellemelerini mutlaka elden geçirin, X570 anakartımda uyumsuz olan ne varsa bir güncelleme ile düzelmişti. En güncel AMD chipset sürücülerini de yükleyin mutlaka.

Ben geçen ay bir başka 5700 XT kartımı satıp Sapphire Nitro+ 5700 XT alıp taktığımda bile Driver olarak sorun yaşadım.

.

Bunu öneriyorlar, temiz bir grafik sürücüsü kurulumu için. Ama temiz bir sıfırlama işlemi yaparsanız iyi olur. UEFI yüklediğinizden emin olun, Rufus ile yapabilirsiniz. Daha sonra BIOS güncellemelerini mutlaka elden geçirin, X570 anakartımda uyumsuz olan ne varsa bir güncelleme ile düzelmişti. En güncel AMD chipset sürücülerini de yükleyin mutlaka.
Denedikten sonra biraz yükselse bile maalesef yine de almam gereken performansı alamıyorum.

Geri
Yukarı