RX 580 Radeon Software fan ayarı çalışmıyor

Bay

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, şu anda kullanmakta olduğum PC'de ASUS ROG STRIX RX580 kullanıyorum. Sıcak yaz aylarında oyun oynarken ekran kartının eskiye göre biraz daha fazla ısındığını fark ettim. Bunun üzerine Radeon Software ile ekran kartına hız ayarı yapmaya karar verdim. Manuel ayarlardan fan hızlarını %80'e kadar yükseltecek şekilde ayarladım ve değişiklikleri kaydet butonuna bastım. Ancak hiçbir değişiklik olmadı.

Bunun üzerine DDU ile driverları tamamen kaldırdım ve AMD'nin sitesinden güncel WHQL driveri indirip kurdum. Az önce yeniden ayar yapmayı denedim fakat ayar uygulanmıyor ve gösterilen RPM verisi tamamen hatalı; ekran kartının fanı dönmemesine rağmen 1200 RPM civarı bir değer yazıyor.

Anlayacağınız ekran kartı içinde fabrikada koyulan profile göre çalışmayı sürdürüyor. Bu hatayı nasıl giderebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ürün tamamen orijinal hocam bizzat kendim satın aldım. Kartın soğutmasında hiç bir sorun yok. Sadece eskiden istediğim zaman ayarlayabildiğim fan hızı artık ayarlanmıyor. Tek sorun bu.

MSI Afterburner ile deneyin
Ekran kartı ayarlarımı bu program bozdu zaten hocam. Bir keresinde değişiklik olsun diye kullanmıştım ve o gün bugündür ayarlanmıyor MSI Afterburner ile de ayarlanmıyor. Aşağıdaki fotoğraf size daha çok bilgi verecektir
1626182973415.png

Sağdaki resimde Radeon Software üzerinden okunan verileri görüyorsunuz. Sol taraftaki ise GPU-Z üzerinden okunan veriler. GPU-Z üzerinde Fan Speed %20 olarak görünüyor fakat fan RPM 0 olarak gönüyor (Fan şuan dönmüyor RPM verisi doğru) ama Radeon Software üzerinde 1236 RPM okunuyor bu değer de fanın %20 çalıştığı zaman çevirdiği devire yakın bir değer.
MSI Afterburner tanımı da bu fotoğrafla kanıtlayayım.
1626183694873.png

Sağ tarafta MSI Afterburner ve solda GPU-Z açık. Fan RPM 0 ancak fan speed %20 olarak görünüyor. Aynı şekilde MSI Afterburner üzerinde de Fan Speed %20 olarak gözüküyor. Çözüm MSI Afterburneri aradan çıkarmak ancak nasıl yapacağımı bilmiyorum. Kaldırmayı denedim işe yaramadı

Son düzenleme:

Geri
Yukarı