RX 580 Sistem Çalışıyor ama Görüntü Gelmiyor

serhanbilgin

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Öncelikle sistemim:
  • ASROCK B450M HDV 4.0
  • AMD RYZEN 5 2600
  • GSKILL 2X8 GB DDR4 3000 MHz RAM
  • GIGABYTE RX 580 GAMING 8 GB
Bunlar yeni aldığım sıfır parçalar.
Ve bunlara ek olarak eski sistemimde kullandığım parçaları yeni sistemimde kullandım:
  • Gigabyte 550P Power Supply
  • Samsung 500 GB HDD
  • Sandisk 240 GB SSD
Bilinmesi gerekenler:
  1. Power supply 2011'de aldığım kasadan kalma. 80+ bronze değil.
  2. Power supply'da 8 pin çıkışı olmadığı için dual 6 pin to 8 pin çevirici aldım ve ekran kartına taktım.
  3. BIOS pili cikartip taktim ramleri denedim, SSD ve HDD cikartip denedim.
  4. Eski SSD'de sistem kuruluydu HDD'de ise filmler mevcuttu.
  5. Kasamda 4x12cm fan mevcut. (Aerocool Aero 800)
Sistemde bütün fanlar çalışmakta, ekran kartının üstündeki RGB ışık yanmakta ancak ekrana görüntü gelmiyor. Aynı zamanda klavye ve mouse'a elektrik gelmiyor ancak Wi-Fi adaptöre geliyor.
Her türlü parçayı çıkartıp teker teker denedim ancak sorun yine aynı.
PSU sisteme yeterli gelmemiş olabilir mi? Yoksa başka bir sorun mu mevcut? Daha önce sistem PSU hesaplamaları yaptığımda yeterli olduğunu gördüğüm için yeni PSU almamıştım.
Power supply'ın 12 v+ çıkışından 430 watt verdiği yazıyor bilgi ekranında.
Şu an çözüm olarak PSU almayı düşünüyorum ancak başka bir sorun varsa ve daha önce siz de yaşadıysanız yardımcı olursanız sevinirim.

375994

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU nun sistemi açması lazım. Yetersiz olsa yük altında mavi ekran alırdın.
Ekran kartı ikinci el mi ?
Anakartta da sorun olabilir.
Bence ilk olarak anakarttan emin olun, aynı sorunu bende sıfır aldığım bir anakartta yaşamıştım. Hatta onu iade ettim başka kart aldım onun da USB girişleri bozuk çıktı, 3. Kart sağlamdı :)

PSU nun sistemi açması lazım. Yetersiz olsa yük altında mavi ekran alırdın.
Ekran kartı ikinci el mi ?
Anakartta da sorun olabilir.
Bence ilk olarak anakarttan emin olun, aynı sorunu bende sıfır aldığım bir anakartta yaşamıştım. Hatta onu iade ettim başka kart aldım onun da USB girişleri bozuk çıktı, 3. Kart sağlamdı :)
Ekran kartı ikinci el ancak kendim deneyerek aldım, denediğim kasada da kendim takıp çıkardım kutuya koydum.
Daha önce hiçbir anakartta böyle bir sorun yaşamamıştım ve dropshipping yapan bir siteden aldım o yüzden iade ve değişim biraz sıkıntı olabilir. Ama sıfır kapalı kutuydu ve jelatini kendim açtım.
Alttaki videodaki gibi bir sıkıntı olabilir mi diye düşünüyorum? PSU'nun üstünde 'combine power shall not exceed 500w' diye bir ibare de var kafamı karıştırdı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@Silinen üye yardımcı olabilirsen sevinirim.
@Recep Baltaş

Son düzenleme:
Ekran kartı ikinci el ancak kendim deneyerek aldım, denediğim kasada da kendim takıp çıkardım kutuya koydum.
Daha önce hiçbir anakartta böyle bir sorun yaşamamıştım ve dropshipping yapan bir siteden aldım o yüzden iade ve değişim biraz sıkıntı olabilir. Ama sıfır kapalı kutuydu ve jelatini kendim açtım.
Alttaki videodaki gibi bir sıkıntı olabilir mi diye düşünüyorum? PSU'nun üstünde 'combine power shall not exceed 500w' diye bir ibare de var kafamı karıştırdı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@Silinen üye yardımcı olabilirsen sevinirim.
@Recep Baltaş
Umarım sorun PSU’dadır ama ben daha önce anakart nediyle 2 defa bu sorunu yaşadım Asus ve MSI’ın anakartlarında.

Ben PSU'dan şühpelendim. PSU giriş seviyesi ve 8 senelik. PSU'lar kullandıkça verimliliği düşer, verebildiği güç düşer aynı kalmaz. Kesin bir şey diyemiyorum ama öncelikle kasadaki güç bağlantılarının iyi yapıldığından emin olun.
Açma tuşuna basınca fanların 2 saniye çalışıp kapanması veya görüntü gelmemesi sorunları genellikle PSU kaynaklı olabiliyor.

Ben PSU'dan şühpelendim. PSU giriş seviyesi ve 8 senelik. PSU'lar kullandıkça verimliliği düşer, verebildiği güç düşer aynı kalmaz. Kesin bir şey diyemiyorum ama öncelikle kasadaki güç bağlantılarının iyi yapıldığından emin olun.
Açma tuşuna basınca fanların 2 saniye çalışıp kapanması veya görüntü gelmemesi sorunları genellikle PSU kaynaklı olabiliyor.
Güç bağlantılarını tekrar tekrar kontrol ettim kaç kere söküp baştan kurdum sistemi. Ben de sorunun büyük ihtimalle PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama sistemdeki bütün fanlar (işlemci soğutucu, ekran kartı ve kasa fanları) çalıştıgından bir şüpheye düştüm.
Yarın 750 Watt 80+ Silver bir PSU almayı düşünüyorum ancak şehir dışında okuduğum için Cuma günü deneyebilecegim sistemi. Konuyu o zaman guncelleyecegim umarım çözülür bu sorunum.
Yeni güç kaynağı ve tekrar montaj sonrasında sorunum çözüldü. Herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı