RX 580 sistem kapandığında fanlar çalışmaya devam ediyor

RoaX

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Kingston HyperX Fury ddr4 cl16 3200mhz 2x8
Ekran kartı
Sappgire RX580 Pulse 8g 256bit
Anakart
Gigabyte b450m s2h
İşlemci
Amd ryzen 5 2600
Bütün forumları gezdim neredeyse akla gelebilecek her şeyi denedim. Bilgisayar istikrarsiz çalışıyor. Denediğim Çözümlerden bazıları kısa süre çözüm olsa da(downclock) sorun tekrar başlıyor ve bazen de kendi kendine düzeliyor. Ekran kartımı stres testine soktuğumda bazen aniden kapanıyor, bazen de dakikalarca çalışıyor fakat çoğu oyunda kapanma devam ediyor. Bilgisayar kapanıyor ama fanlar dönmeye devam ediyor. Sapphire RX580 Pulse 8 GB versiyonunu kullanıyorum. Birkaç yıldır bir şey olmayan bilgisayar aniden böyle davranmaya başladı. Bilgisayarın garanti süresi ise bitmiş bulunmakta. Bilgisayarcıya da götürmeye çekiniyorum çünkü güvenmiyorum açıkçası. Teknik servise ulaşmaya çalıştığımda beni AMD temsilcisine yönlendiriyor. AMD temsilcisi ise geri ithalatçi firmaya yönlendiriyor. Böyle bir döngüde kaldım.

Anakart: B450M S2H
RAM'ler: Kingston HyperX 2x8GB (16 GB) 3200MHz RAM
Ekran kartı: Sapphire RX 580 8 GB 256 bit
PSU: Sharkoon 650W +80 PSU
İşlemci: Ryzen 5 2600 6 Core

NOT: DDU aracılığıyla yazılımı silip eski WHQL yazılımlarını denedim aynı sorun tekrar etti ve ekran kartının sıcaklık değerleri 80 derece civarlarında.

Ekran kartın aşırı ısınıyor fanlar soğutmuyor,
Ekran kartının garantisi varsa gönder, garantisi yoksa AMD temsilci veya teknik servis bir şey yapmaz,
Bende ASUS 580 vardı aynı sorun onda da vardı gitti garantiden sıfır geldi,
Sana tavsiyem yapabiliyorsan ekran kartını komple sök tüm termal macunları yenile, sonra tekrar dene, kasa içini rahatlat hava akışını arttır gerekirse birkaç gün uzay montaj kullan, kasa içindeki fazla ısıdan da kaynaklanabilir, sonuçları yazmayı unutma ;)

Geri
Yukarı