Çözüldü RX 580 sistem kapandıktan sonra bir süre açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ftamdy

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8 GB Ram
Ekran kartı
Asrock Rx580 8gb
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 2600
Bilgisayarımı kullanıp kapattıktan sonra belirli bir süre bilgisayarım açılmıyor. Kasanın fanları dönüyor ama ne monitöre görüntü gidiyor ne de mouse ışığı yanıyor.
Aynı olay bilgisayarı yeniden başlattığımda da oluyor. Bu yüzden içinde yeniden başlatma içeren çözümleri uygulayamayabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PSU'nun kabloları ekran kartına iyice bağlı değil mi gevşeme falan olursa bu tür sorunlar olabilir.

Ekran kartını çıkarıp denediniz mi?

Az önce CPU ve GPU'yu çıkarıp taktım. RAM'in slotunu değiştirdim. GPU takılı değilken çalıştırmayı denedim. Fakat sorunum çözülmedi.
Sorunu tekrardan detaylıca açıklayayım. Bilgisayarı kapattıktan sonra üstünden bir süre geçmeden bilgisayar tekrardan açılmıyor. Klavye ışıkları ve kasa ışıkları yanıyor, fanlar dönüyor fakat hem ekrana görüntü gitmiyor, hem de mouse ışığı yanmıyor. Kapatma tuşu da işlemiyor.
Ayrıca bu sorun bilgisayarı yeniden başlatmayı denediğimde de oluyor.
Sorun bilgisayarı aldığımdan beri yaşadığım bir sorun değil. Aldığımdan beri de kasa üzerindeki kablolarda bir değişiklik yapmadım.

Aynı sorunu paylaşan arkadaşlar için söyleyeyim; sorun PSU kaynaklıymış.
Şimdi hepsinin kontrolünü yaptım. Herhangi bir yanlışlık yok. PW ve RESET kablolarında + ve - olmadığı için sokete direkt taktım. Aldığımdan beri bu kablolarda bir değişiklik yapmadım ve sorun, sonradan gelişen bir sorun.

Sistemde RGB kontrolcü veya USB'den çalışan farklı bir cihaz var mı?
Bilgisayarı kapattıkdan sonra tüm USB aygıtları söküp açmayı dener misin?

BIOS pilinde sorun olduğunu düşünüyorum eğer değilse işlemciyi çıkart 10 dk sonra tekrar tak.

Ekran kartında sorun yoksa eğer RAM'lerin yerlerini değiştirin hocam o da bir çözüm yolu 1 3 slotundaysa 2 4'e takın.

BIOS pilini değiştirip deneyeceğim. Ayrıca işlemciyi söküp taktığımda termal macunu değişmeme gerek var mıdır?
Ekran kartımda bir sorun yok. RAM slotu değişikliğini daha önce yaptım fakat bir etkisi olmadı.

Sistemde RGB kontrolcü veya USB'den çalışan farklı bir cihaz var mı?
Bilgisayarı kapattıkdan sonra tüm USB aygıtları söküp açmayı dener misin?

RGB Kontrolcüsü olarak bu var. Bu kutudan çıkan ve resimde de görülen bir RESET SW kablosu var fakat bunun anakart ile alakalı bir kablo olduğunu düşünmüyorum.
USB aygıtları da dahil, güç kablosu dışındaki bütün kabloları söküp açmayı denediğimde aynı sorunla karşılaştım.

Dosya Ekleri

• IMG_20230328_121550.jpg
    IMG_20230328_121550.jpg
    176,6 KB · Görüntüleme: 8
BIOS pilini değiştirip deneyeceğim. Ayrıca işlemciyi söküp taktığımda termal macunu değişmeme gerek var mıdır?
Ekran kartımda bir sorun yok. RAM slotu değişikliğini daha önce yaptım fakat bir etkisi olmadı.

Eğer termal macunu yeni sürdüyseniz gerek yok.

RGB Kontrolcüsü olarak bu var. Bu kutudan çıkan ve resimde de görülen bir RESET SW kablosu var fakat bunun anakart ile alakalı bir kablo olduğunu düşünmüyorum.
USB aygıtları da dahil, güç kablosu dışındaki bütün kabloları söküp açmayı denediğimde aynı sorunla karşılaştım.
Kontrolcü anakarta bağlımı?

BIOS pilini değiştirdim fakat bir faydası olmadı. Termal macun eski olduğu için şu anlık işlemciyi sökmüyorum.

PSU'nun kabloları ekran kartına iyice bağlı değil mi gevşeme falan olursa bu tür sorunlar olabilir.

Az önce CPU ve GPU'yu çıkarıp taktım. RAM'in slotunu değiştirdim. GPU takılı değilken çalıştırmayı denedim. Fakat sorunum çözülmedi.
Sorunu tekrardan detaylıca açıklayayım. Bilgisayarı kapattıktan sonra üstünden bir süre geçmeden bilgisayar tekrardan açılmıyor. Klavye ışıkları ve kasa ışıkları yanıyor, fanlar dönüyor fakat hem ekrana görüntü gitmiyor, hem de mouse ışığı yanmıyor. Kapatma tuşu da işlemiyor.
Ayrıca bu sorun bilgisayarı yeniden başlatmayı denediğimde de oluyor.
Sorun bilgisayarı aldığımdan beri yaşadığım bir sorun değil. Aldığımdan beri de kasa üzerindeki kablolarda bir değişiklik yapmadım.

Aynı sorunu paylaşan arkadaşlar için söyleyeyim; sorun PSU kaynaklıymış.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı