Çözüldü RX 580 sistem mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

HarakiriMotoko

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarım aldığımdan beri ara ara mavi ekran alıyordum fakat son zamanlarda remnant from the ashes oyununu indirip oynamaya başladıktan sonra sık sık mavi ekran almaya başladım. BIOS resetledim RAM'lerin yerini değiştirdim SFC /scannow komutu ile işlem yaptım fakat sonuç alamadım. DDU ile driverları kaldırıp AMD sitesinden son çıkan 2 driverı yükleyip denedim yine çözülmedi. Minidump dosyalarında birkaç farklı mavi ekran hata kodu vardır hepsini yakalayamadım o yüzden sadece birini yazmak istemedim.
PC özellikleri;
Ryzen 7 1700
G.Skill Ripjaws V 2x8 3200
ASUS Dual RX 580 4 GB
PSU 850 Gold+
Minidump Dosyaları;

Son düzenleyen: Moderatör:
MemTest 86 ile RAM testi yapar mısınız? Belleklerde arıza olması muhtemel.

Ek olarak; BIOS default edip XMP kapatın.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
RAM'lerin yerini 2. ve 4. slota takmadıysan takmalısın.

BIOS üzerinden XMP özelliğini kapatmadıysan kapat. Memtest86 testi yap. Sonuçlarını paylaş.

Son çıkan 2 sürücüyü neden yüklüyorsun? Ekran kartı için bir sürücüyü yüklerin. Chipset için bir sürücü yüklersin.

Sürücü linki.

1619760811567.png

MemTest 86 ile RAM testi yapar mısınız? Belleklerde arıza olması muhtemel.

Ek olarak; BIOS default edip XMP kapatın.
memtesti gerçekleştirdim fakat program ramler için pass dedi hiçbir sorun bulmadı bütün testlerde 0 error.

@Ted Kaczynski bütün dediklerini yaptım slotlar 2 ve 4 takıldı bios resetledim komple dediğin sürücü zaten yüklü test yapacağım ama sonucun değişeceği konusunda ümitsizim.
Ayrıca son iki sürücü derken son çıkan 2 ayrı driverda da mavi ekran verdi onu söylemek istemiştim.

yaptığım xmp 2933 mhz idi ram linki bu;
anakartımın desteklediği listede burda;

Son düzenleme:
Memtest86 testini XMP kapattıktan sonra yaptıysan iyi olur. Ama XMP açık yaptıysan biraz değişik sonuçlar verebilir. Değişik sonuçtan kastım yanlış sonuç vermesidir.

Dediklerimizi uyguladıysan şimdi mavi ekran alıp almadığını kontrol et.

Eğer ekran kartı yüzüne mavi ekran alırsan en başta sürücüleri teker teker deneriz. Sonra birkaç yazılım ile test yaparız.

RAM'lerin yerini 2. ve 4. slota takmadıysan takmalısın.

BIOS üzerinden XMP özelliğini kapatmadıysan kapat. Memtest86 testi yap. Sonuçlarını paylaş.

Son çıkan 2 sürücüyü neden yüklüyorsun? Ekran kartı için bir sürücüyü yüklerin. Chipset için bir sürücü yüklersin.

Sürücü linki.
https://www.amd.com/en/support/graphics/radeon-500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-580

Memtest86 testini XMP kapattıktan sonra yaptıysan iyi olur. Ama XMP açık yaptıysan biraz değişik sonuçlar verebilir. Değişik sonuçtan kastım yanlış sonuç vermesidir.

Dediklerimizi uyguladıysan şimdi mavi ekran alıp almadığını kontrol et.

Eğer ekran kartı yüzüne mavi ekran alırsan en başta sürücüleri teker teker deneriz. Sonra birkaç yazılım ile test yaparız.
XMP kapalı halde yaptım testi.Ayrıca az önce oyuna henüz girmişken birden bire ekran karardı, bilgisayar tepki vermedi, reset tuşu çalışmıyordu, siyah ekranda kaldı biraz kapatmaya zorladım tuşa uzun basarak.
@Ted Kaczynski xmp yapmalı mıyım? Ayrıca dediklerinizi yaptıktan sonra bu seferde ekran kapanma olayı başgösterdi fakat mavi ekran almadım imdiye kadar.

Son düzenleme:
1619851407705.png

Bütün desteklenen G Skill RAM'leri burada mevcut.

XMP özelliğin kapalı olması ekran kararmasına neden olmaz diye biliyorum. Sadece XMP kapattıktan hemen sonra Windows ekranına gelene kadar biraz daha uzun bekliyorduk.

Ben XMP yüzüne olduğunu düşünmüyorum. Ama belli de olmaz şimdi. :D

İlk önce olay görüntüleyicisi raporunu paylaşın.

Eğer XMP kaynaklı olduğunu bulursak belki XMP açmak zorunda kalabiliriz.

Eki Görüntüle 1001313
Bütün desteklenen G Skill RAM'leri burada mevcut.

XMP özelliğin kapalı olması ekran kararmasına neden olmaz diye biliyorum. Sadece XMP kapattıktan hemen sonra Windows ekranına gelene kadar biraz daha uzun bekliyorduk.

Ben XMP yüzüne olduğunu düşünmüyorum. Ama belli de olmaz şimdi. :D

İlk önce olay görüntüleyicisi raporunu paylaşın.

Eğer XMP kaynaklı olduğunu bulursak belki XMP açmak zorunda kalabiliriz.
@Ted Kaczynski mavi ekran alırken benim ramler 2933 mhz idi şu an 2133 de çalışıyorlar.Bu da olay görüntüleyici raporlarım.Siyah ekran aldığım zaman tam olarak 30'unda 10:30 11:00 arası idi yanlış hatırlıyorda olabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı