RX 580 sistem toplama

Fuat Altuntaş

Hectopat
Daha fazla  
2-3 aydır çalışmaktayım ve artık borcum harcım yok birikim yapmaya başlıyorum. 4 ayda PC toplamaya karar verdim. Bu sayede bütçem de çok zorlanmayacak. Bu hafta kasayla başlamak istiyorum:
Önümüzdeki ay olarak anakart almayı düşünüyorum ve Asus modelli anakart almak istiyorum çünkü Asus Strix RX 580 8GB OC ekran kartı alacağım ve Aura özelliği ile anakartla senkronize bir renk kombini oluyor. Ama şöyle bir baktım DDR4 3000MHz ve AMD işlemci destekli çok bir model bulamadım.
Bir ay zamanımız var bana anakart önerilerinizi bekliyorum ve neden o model açıklarsanız çok sevinirim herkese iyi forumlar.
Sonrada işlemciyi tartışırız artık :)
Asus Prime B450-Plus AMD B450 Soket AM4 DDR4 3200(OC)MHz ATX - incehesap.com
Msi B450m Gaming Plus Am4 Amd Ryzen Anakart - Vatan Bilgisayar
Msi B450m Pro-M2 Am4 Amd Ryzen Anakart - Vatan Bilgisayar
Asus Prime B450M-K Anakart Fiyatı - Vatan Bilgisayar
Şimdilik bunları buldum hangisini önerirsiniz ?
AMD 2000 serisi bir işlemci alacağım ve anakart için bütçem 500-600 en fazla.

Son düzenleme:
Emin değilim ama her anakart ile senkronize ile çalışmayabilir RGB desteği bulunması gerek diye biliyorum yanlış biliyor da olabilirim ama.
Zaten alacağın ekran kartın kendi driver ile ayarlanıyor diye biliyorum. 3-4 ay sonra RX 590 çıkacak uygun fiyata çıkarsa onu alırsınız.

Emin değilim ama her anakart ile senkronize ile çalışmayabilir RGB desteği bulunması gerek diye biliyorum yanlış biliyor da olabilirim ama.
Zaten alacağın ekran kartın kendi driver ile ayarlanıyor diye biliyorum. 3-4 ay sonra RX 590 çıkacak uygun fiyata çıkarsa onu alırsınız.
Şuan RX580 indirim vs olmayınca 2.100 TL civarı, RX590 3.000’den aşağı çıkmaz heralde.
Yeni modeller hangi ayda çıkıyor genelde?

Şuan RX580 indirim vs olmayınca 2.100 TL civarı, RX590 3.000’den aşağı çıkmaz heralde.
Yeni modeller hangi ayda çıkıyor genelde?
Net bir bilgi yok sadece özellikleri sızdırıldı ancak net çıkış tarihi mevcut değil şuanlık. RX 580' ler zaten indirim bittiğinden ve stok azaldığından fiyatları pahalı. KDV indirimi olduğunda 1400 liraya kadar düşmüştü 8 GB modelleri. Strix modeli 1700 liraydı. 23 Kasımda indirim bekleniyor Hepsiburada' da takip edersiniz eğer bu tarz ciddi indirim olursa ekran kartını önceden almış olursunuz.
Ha yok bir kaç ay sonra sistem toplanacaksa o zaman dolar kuru ve çıkacak olan kartlardan itibaren fiyat dengesi nolacak bilmiyoruz ama fiyatı uyguna alırsan pek bir şey kaybetmezsiniz bence.

Merhaba, bence anakartlarda kesinlikle 4 ram slotu olmalı, msi pro vdh benim aklımdakiydi mesela. Bazooka 450m düşünebilirsiniz rgb destekli

Net bir bilgi yok sadece özellikleri sızdırıldı ancak net çıkış tarihi mevcut değil şuanlık. RX 580' ler zaten indirim bittiğinden ve stok azaldığından fiyatları pahalı. KDV indirimi olduğunda 1400 liraya kadar düşmüştü 8 GB modelleri. Strix modeli 1700 liraydı. 23 Kasımda indirim bekleniyor Hepsiburada' da takip edersiniz eğer bu tarz ciddi indirim olursa ekran kartını önceden almış olursunuz.
Ha yok bir kaç ay sonra sistem toplanacaksa o zaman dolar kuru ve çıkacak olan kartlardan itibaren fiyat dengesi nolacak bilmiyoruz ama fiyatı uyguna alırsan pek bir şey kaybetmezsiniz bence.
N11’de kararsız kaldığım için toplam sistemden 570 lira zararım oldu. 23 Kasım’ı bekliyorum şimdi de :)
Anakartlar hakkında bilginiz varsa bir şey danışmak isterim.
4 RAM slotu neden kesinlikle olmalı çoğumuz 16GB(8x2) kullanmıyor muyuz? Ben de bilgilenmek için soruyorum, yanlış anlamayın.
AMD işlemciler çift slotta daha iyi performans sağlıyor diye biliyorum.
Ramleri takarken bir boşluk bırakıp takıyorlar galiba. Bu yüzden olabilir.

Bütçeye göre anakart tercih edilir aslında 4 slotlu alanlar sadece 4 slotu olduğu için almıyordur bütçe önemsemeyen, OC ile pek işim olmaz veya ek özellikler pek önemli değil taksın çalışsın yeter mantığındaysa B450M anakartlar tercih ediliyor. 16 GB RAM şuan için gerçekten yeterli ve fazla ama sistem uzun süre dayanacaksa bir kaç sene sonra ne olacağını bilemiyor insan belki 16 GB bile yetmez düşüncesine oldukları için elde kalmasın diye 4 slotlu şekilde alınıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı