RX 580 sistemde anlık kasma ve siyah ekrana düşme

İşletim sistemi
Windows 10

Stokkugel

Hectopat
Selam öncelikle sistem özelliklerimi yazarak başlayayım,

i5-4570, 4x4 Corsair Vengeance 16 GB DDR3 1600MHz, High Power absolute 650W Power Supply.

Upgrade öncesi Gigabyte Windforce 4 GB GTX770 250-300 Watt TDP,
Upgrade sonrası Sapphire RX580 Nitro+ 8 GB Special Edition,

Upgrade sonrası FurMark, PassMark, Superposition Benchmark testlerini yapmış olup ısı olarak maksimum 77 derece değerlerini gördüm. Asla sorun almamaktayım fakat Warzone oynarken CPU kullanımı %100 olup GPU kullanımı %100 civarlarından %90 arası anlık gidip görüntüye etki etmeden drop yiyor. Yarım saat veya 1 saat oynadıktan sonra 2 defa siyah ekran hatasına düştü, ne yapacağımı şaşırdım.
İlk olarak darboğaz konusunda emin değilim fakat darboğazdan dolayı siyah ekrana düşebilir mi?
Driver 22.9.1 versiyonuna güncellendi yine hata aldım.
İşlemci ısınmasından olduğunu sanmıyorum Hyper 212X soğutucu mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Siyah ekran olduğu zaman ekran kartı fanları dönüş hızı artıyor mu? Yani %100 mü dönüyor?
  • PSU marka ve tam modeli nedir?

Bu tip sorunlar genelde ekran kartı sürücüsü veya ekran kartında fiziksel bir arızaya işaret ediyor. PSU (güç kaynağı) yetersizliği sebebiyle de sıkça karşılaşılır. Nadir olarak da RAM ile ilgili olur. Ekran kartı sürücü silme tekrar yükleme işe yaramazsa RAM testi yapmanız gerekecek.

Evet belli bir miktar darboğaz söz konusu olur ama ondan dolayı siyah ekran almanız pek olası değil. Kaynak: i5 4570 ve RX580 darboğaz sorunu

Fiziksel bir arıza olabilir ama öncelikle sürücü kaynaklı olup olmadığını bulalım. Zaman zaman RX serisi kartlar en güncel değil de ondan önceki sürücülerle daha iyi çalışabiliyor ama önce günceli deneyelim.

Eski ekran kartınızdan sürücü kalıntısı kalmış olabilir, hem Nvidia hem de şu anki AMD sürücülerini DDU ile adım adım kaldırın ve tekrar deneyin.

• Öncelikle en güncel sürücüyü indirin: RX 580 Drivers
    • Optional değil; Recommended (WHQL) olanı indirin.
    • msedge_18dsAKF0a4.png
  • İndirdikten sonra başlattaki arama yerine Aygıt yükleme ayarlarını değiştir yazın.
  • Çıkan pencereyi "Hayır" olarak seçin ve kapatın.
  • Daha sonra DDU ile Sürücü Kaldırma rehberini takip edin.
  • DDU'yu başlatmadan önce DDU "Seçenekler" sekmesinden şu resimde gösterdiğim ayarları tiklemeyi unutmayın. Nvidia için silerken YEŞİL kısımları, AMD için silerken KIRMIZI kısımları mutlaka tikleyin.
    • 1.png
  • Bu ikiliyi tikledikten sonra kaldırma işlemini başlatın.
  • Sürücüyü kaldırdıktan sonra PC yeniden başlayacak.
  • PC açılınca indirdiğiniz sürücüyü kurun.
  • Kurduktan sonra tekrar Aygıt yükleme ayarlarını değiştir yazıp o kısmı "Evet" seçebilirsiniz.

Bu üstteki işlemin aynısını bir tur daha Nvidia için yapın. AMD değil de Nvidia seçeceksiniz yani.

• Siyah ekran olduğu zaman ekran kartı fanları dönüş hızı artıyor mu? Yani %100 mü dönüyor?
  • PSU marka ve tam modeli nedir?

Bu tip sorunlar genelde ekran kartı sürücüsü veya ekran kartında fiziksel bir arızaya işaret ediyor. PSU (güç kaynağı) yetersizliği sebebiyle de sıkça karşılaşılır. Nadir olarak da RAM ile ilgili olur. Ekran kartı sürücü silme tekrar yükleme işe yaramazsa RAM testi yapmanız gerekecek.

Evet belli bir miktar darboğaz söz konusu olur ama ondan dolayı siyah ekran almanız pek olası değil. Kaynak: i5 4570 ve RX580 darboğaz sorunu

Fiziksel bir arıza olabilir ama öncelikle sürücü kaynaklı olup olmadığını bulalım. Zaman zaman RX serisi kartlar en güncel değil de ondan önceki sürücülerle daha iyi çalışabiliyor ama önce günceli deneyelim.

Eski ekran kartınızdan sürücü kalıntısı kalmış olabilir, hem Nvidia hem de şu anki AMD sürücülerini DDU ile adım adım kaldırın ve tekrar deneyin.

• Öncelikle en güncel sürücüyü indirin: RX 580 Drivers
  • İndirdikten sonra başlattaki arama yerine Aygıt yükleme ayarlarını değiştir yazın.
  • Çıkan pencereyi "Hayır" olarak seçin ve kapatın.
  • Daha sonra DDU ile Sürücü Kaldırma rehberini takip edin.
  • DDU'yu başlatmadan önce DDU "Seçenekler" sekmesinden şu resimde gösterdiğim ayarları tiklemeyi unutmayın. Nvidia için silerken YEŞİL kısımları, AMD için silerken KIRMIZI kısımları mutlaka tikleyin.
  • Bu ikiliyi tikledikten sonra kaldırma işlemini başlatın.
  • Sürücüyü kaldırdıktan sonra PC yeniden başlayacak.
  • PC açılınca indirdiğiniz sürücüyü kurun.
  • Kurduktan sonra tekrar Aygıt yükleme ayarlarını değiştir yazıp o kısmı "Evet" seçebilirsiniz.

Bu üstteki işlemin aynısını bir tur daha Nvidia için yapın. AMD değil de Nvidia seçeceksiniz yani.
DDU ile Nvidia ve AMD için kaldırma işlemlerini yapıp sonrasında oyuna giriş yapıp 1 saat oynamış bulunmakta olup aynı sorunu tekrar aldım siyah ekran olup fanlar oyunda %70 seviyesinde idi aynı şekilde takılı kaldı.

PSU Markası ve modeli "High Power Absolute 650 Watt HP-650-G14C"

Ek olarak,
CPU : i7 4790K, RAM: 2x8 GB Hyper X Fury 1600 MHz,
Sorun yaşadığım aynı marka model PSU bulunan bilgisayar ile test ettim kapanma olmadı.

VRAM Testi yapıldı ve sorunsuz çıktı termal bakım işe yarar mı ? upp

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı