RX 6700XT sistemde anlık kasma ve donma

carlosgardel00

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, öncelikle herkese iyi bayramlar.

Valorant, CS:GO gibi oyunda catısmaya girerken, smoke ulti vs gelirken veya baseden cıkarken anlık takılmalar yırtılmalar oluyor. Sıcaklıkla alakalı değerlere baktım. İşlemci 60 derece, ekran kartı 50 dereceyi geçmiyor. Güncel sürücü kullanıyorum. Format da attım. Sürücü de değiştirdim ama bir türlü sorunu bulamadım. Acaba daha önce bu tarz sorun yaşamış olup çözümünü bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Merhaba, öncelikle herkese iyi bayramlar.

Valorant, CS:GO gibi oyunda catısmaya girerken, smoke ulti vs gelirken veya baseden cıkarken anlık takılmalar yırtılmalar oluyor. Sıcaklıkla alakalı değerlere baktım. İşlemci 60 derece, ekran kartı 50 dereceyi geçmiyor. Güncel sürücü kullanıyorum. Format da attım. Sürücü de değiştirdim ama bir türlü sorunu bulamadım. Acaba daha önce bu tarz sorun yaşamış olup çözümünü bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.
Denetim masasından aygıt yöneticisine gidin görüntü bağdaştırıcılarına tıklayın ve ekran kartınız aktif değilse aktifleştirin. Benim yaşadığım sorun aşırı ekran yıtılması ve sağlam güzel grafikli oyunlarda çok düşük 20-30 FPS almamdı.

Bu soruna neden olabilecek donanım sayısı fazla. Tek tek bileşenleri test etmek gerekiyor. Öncelikle güç kaynağını elemek için CPU ve GPU'ya aynı anda yük bindiren OCCT testini yapın. Sistemde herhangi bir restart atma durumu varsa öğrenebilirsiniz. Eğer sıkıntı yoksa RAM testi yapın sonrasında. Anakartınız için BIOS güncellemesi mevcutsa bunu da yapın. Bu şekilde tek tek bileşenleri test etmek gerekiyor. Örneğin daha önce izlediğim yabancı bir videoda bu sıkıntının sebebi anakart çıkıyordu. Anakart değişimi sonrasında sistem stabil hale geliyordu. Videoya bakmak isterseniz diye aşağıya ekledim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, öncelikle merhaba. Valorant, Battlefield 2042 ve CS:GO gibi Online oyunlar oynuyorum. Sistemim gereği aslında performans oyunlarını bile yüksek kalitede oynamaya calısıyorum o yüzden ayarlarım hep ultrada. Ekran kartının oyunlarda kullanım oranına baktıgımda %50-60 arasında gidiyor. 65'i geçtiğini görmedim. Battlefield 2042'de bile Ultra ayarlarda %65'i astığını görmedim. Acaba bu bir sorun mu?

Yani aslında söyle bir şikayetim var. Grafiklerin yüksek olduğu yerlerde (adamlarla catısmada, bomba geldiğinde ya da efekt oldugunda) bazen anlık takılmalar olabiliyor acaba bu düşük GPU kullanımından olabilir mi? Konuyla alakalı bilgisi olan yardimci olursa sevinirim.

Bu arada sıcaklıkla alakalı hiçbir sorun yaşamıyorum. İşlemcim Ultra ayarlarda 60 derece ekran kartım da 65 derecelerde gidip geliyor.

İşlemcim 5600X.
Ekran kartım MSI 6700XT.
RAM 16 GB.
Power 650W.

Ekran kartının oyunlarda kullanım oranına baktıgımda %50-60 arasında gidiyor. 65'i geçtiğini görmedim. Battlefield 2042'de bile Ultra ayarlarda %65'i astığını görmedim. Acaba bu bir sorun mu?

Darboğaz yaşıyorsunuzdur. İşlemci için stok soğutucu mu kullanıyorsunuz? Zentimings'den ekran görüntüsü atar mısınız?

Darboğaz yaşıyorsunuzdur. İşlemci için stok soğutucu mu kullanıyorsunuz? Zentimings'den ekran görüntüsü atar mısınız?

Programı cok bilmiyorum hatta hiç indirip kurdum ekran görüntüsünü sizle paylasıyorum sıkıntım işlemcide değil ekran kartında aslında.

@William Butcher aslında anlatmak istediğim bu ustadım.

Dosya Ekleri

• resim_2023-07-16_141524711.png
    resim_2023-07-16_141524711.png
    120 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Programı cok bilmiyorum hatta hiç indirip kurdum ekran görüntüsünü sizle paylasıyorum sıkıntım işlemcide değil ekran kartında aslında.

@William Butcher aslında anlatmak istediğim bu ustadım.

RAM ayarlarında bir problem gözükmüyor. Ekran kartının tam kullanılamaması işlemci ile de ilgili olabilir. PBO açıp oyunda dener misiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı