EnderR3kt

Centipat
Daha fazla  
RAM
GSKILL F4-3200C16S-8GVKB DDR4 3200mhz (2x8gb)
SSD veya HDD modeli
KINGSTON SA400M8/240G A400 240GB M.2 500-350MB/s S
Ekran kartı
MSI RADEON RX 580 ARMOR GP OC
Anakart
MSI B450M PRO-M2 MAX
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Sorunun videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videonun açıklama kısmında açıklama var, aynı şekilde buraya da yapıyorum:

uzun süredir başıma gelen bir olay. Başlarda çok önemsemesem de bazı önemli anlarda gerçekten oyun zevkini kaçırıyor. Oyun 1 saniyelik takılıp geri geliyor.

Bilgisayar parçalarım:
+Anakart: MSI B450M Pro- M.2 Max.
şlemci: AMD Ryzen 5 5600.
+Ramlar: G.Skill F4-3200C16S-8gvkb DDR4 3200MHz (2x8GB)
+Ekran kartı: MSI Radeon RX 580 Armor GP OC.
+Güç kaynağı: Sharkoon SHP650V2 650W 80+ EU.

- SSD'de de oynatsam HDD üzerinde de oynatsam bu takılma meydana geliyor.

- Windows 10 kullanırken bu takılma yaşanıyordu, ben de format atarak temiz bir kurulum ile USB belleğimden Windows 11'e geçiş yaptım fakat sorun devam ediyor. Arka planda çalışan bir uygulama olmasa bile bu takılma yaşanıyor. 30 rauntluk bir oyun içerinde 4 ve üzeri sayıda meydana gelebiliyor.

- Memtest86 yaptım RAM'larda sorun çıkmadı.

- işlemci olarak Ryzen 5 2600 vardı, 2600 kullanırken de bu takılma yaşanıyordu. 5600 aldım geçmesini beklemiyordum zaten, sorun hala yaşanıyor.

- MSI Afterburner ile takılma yaşanırkenki değerleri kayıt almak istedim fakat, Afterburner açıkken normalde olan takılma olmuyor garip bir şekilde. Onun yerine çok daha kısa normalde olan takılmanın belki de 20 de 1'i büyüklüğünde küçük takılmalar meydana geliyor. O küçük takılmayı da, Afterburner kapalı iken olan büyük takılmayı da eklediğim linkteki videoda görebilirsiniz.

- En son artık sorun ekran kartındadır diye düşünüyorum, sürücülerim güncel recommened olanları kullanıyorum. BIOS sürümüm güncel. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlardan yardım bekliyorum. İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya driverlardan kaynaklı ya da RAM'ler düşük MHz de çalışıyor. BIOS'a girip kaç MHz de çalıştığına bakabilir misin?
Ramler doğru mhz'de biosda, sorun yok zaten bu sorunu yaşadığımda ilk kontrol ettiğim şeylerdendi. Ekran kartı için ise sürüm 23.2.2 yüklü. Bu sorunu yaklaşık 1.5-2 yıldır yaşadığım için başka driverlarda da yaşadım maalesef. Yine de format atıp temiz kurulum yaptım bir kere, sorun devam ediyor garip bir şekilde

Stability test değerlerim: Ekran kartı furmark gpu stress test altındaykenki değerler.
Değerlerin anlamlarını bilmiyorum belki yardımcı olması açısından

stabilitytest2.png

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    60,1 KB · Görüntüleme: 11
  • 3.png
    3.png
    58,6 KB · Görüntüleme: 21
Çözebildiniz mi ?
Yok hayır, yakın zamanda rx 6650xt ile sistemimde test yapıcam, aynı takılmayı alır isem başka psu'da kendi ekran kartım ile test yapıcam. Sorunun nereden kaynaklı olduğunu çözmeye çalışıyorum. İşlemci değiştirdiğim için ve memtest86 den ramler geçtiği için onlarda hata olduğunu düşünmüyorum.

Geri
Yukarı