RX 580 sistemde kasasından gelen kuvvetli cızırtı sesi

Daha fazla  
RAM
8gb
SSD veya HDD modeli
Barracuda
Ekran kartı
RX 580
İşlemci
Ryzen 5 1600
Herkese selam sayın forum sakinleri. Aşağıdaki videoda duyabileceğiniz üzere bilgisayar kasamdan elektrikli cızırtı sesi gelmektedir. Bu durum o gün içerisinde bilgisayar 4-5 saat açık kaldıktan sonra başlamaktadır ve bu durumdan açıkçası çok rahatsız oluyorum. Sesin her yerden gelme ihtimali var ben Barracuda diskten kaynaklandığını düşünüyorum, belki de fan bilyesindendir. Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Coil whine gibi algıladım ekran kartlarının bobinlerinden kaynaklanır.
Coil whine olmadığını düşünüyorum. Çünkü sistem boşta iken de bu ses meydana geliyor. Bobin sesine benzemiyor.

Fanlardan geliyor olabilir, fanların göbeğine makina yağı dökmeyi denediniz mi?
Yağlamadım. Cumartesi bilgisayar tamircisine götüreceğim ama dediğiniz gibi yağ sürmek gerekli olabilir. İşin açığı bozmayım diye içini de açmıyorum

Hocam isterseniz kasanın içini açıp sesin kaynağını iyice bulmaya çalışın zira buradan anlamak biraz zor olabilir. Kasanın arka yüzündeki fandan geliyor gibi geldi bana.
Hocam dün bir tespit yaptım dedim ki bu ses kesinlikle psudan geliyor. çünkü bilgisayar kasasına tabiri caizse tokat atınca yada kaldırıp hafifçe yere bırakınca ses 1-2 dakika kesiliyor. Psu'da SSD ve HDD'nin tam karşısında. Lakin bugün HDD'den gelme ihtimali de geldi aklıma. Onun içinde disk sağlık testi yaptım sıkıntı çıkmadı. Bu arada bilgisayarı alalı 3.5 sene oluyor. Daha hiç temizlemedim. Belki tozdan da oluyor olabilir.

Son düzenleme:
Yağlamadım. Cumartesi bilgisayar tamircisine götüreceğim ama dediğiniz gibi yağ sürmek gerekli olabilir. İşin açığı bozmayım diye içini de açmıyorum
Tamirciye götürecekseniz dokunmamak daha iyi bir seçenek olabilir. Bu arada coil whine olduğunu sanmıyorum ama ekran kartını çıkarttığınızda ses kesildi mi? Belki sorun düşündüğünüzden daha küçüktür.

Tamirciye götürecekseniz dokunmamak daha iyi bir seçenek olabilir. Bu arada coil whine olduğunu sanmıyorum ama ekran kartını çıkarttığınızda ses kesildi mi? Belki sorun düşündüğünüzden daha küçüktür.
Dediğim gibi bilgisayarın iç donanımı konusunda hiç tecrübem yok 🙂 ancak ekran kartının ısı değeri boşta 35 derece. Bilgisayar tamircisine de söyleyeceğim eğer yağsız ise yağ döksün diye. Kıymetli fikriniz için teşekkür ederim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı