RX 580 sistemde sistem aniden donuyor ve ekranda yeşil çizgiler çıkıyor

Bedirhansirtkaya

Hectopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B450M-A PRO, AMD Ryzen 5 3600, KINGSTON DDR4 8X16GB 3200mhz, RX580, 500W PSU
Meslek
Sound Artist
RAM
8x16 3200mhz ddr4
SSD veya HDD modeli
2 sata ssd 256gb, 1 adet m2 ssd 500gb
Ekran kartı
rx580
Anakart
b450ma-pro
İşlemci
ryzen 5 3600
Merhaba. Donanım bilgilerim aşağıda belirtildiği şekildedir. RX580 bir ekran kartım var boştayken ekranımda ani belirip giden yeşil çizgiler oluşuyor. Oyun oynadığımda oyun ortasında birden ekranım kararıyor, yaklaşık 30 saniye bir dakika sonrasında ise bilgisayarım kendini kapatıyor ama kasa kapanmıyor. Sisteme restart atmadığım sürece düzelmiyor. Bazen ekran kartı sürücümü silip tekrar yüklediğimde sorun kısa süreliğine çözülüyor gibi oluyor ama kesinlike tam çözüm sağlamıyor. 500W bir PSU kullanıyorum, sorun güç kaynağımda mı yoksa ekran kartımda mı anlamış değilim. FurMark testlerinde ekran kartımın sonucunu aşağıda paylaşıyorum. Konudan anlayan birileri yardımcı olabilirse mutlu olurum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-08-28 002707.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-28 002707.png
    31,6 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam PSU modelini atabilir misiniz? PSU 12v kanalından yeterli gücü sağlayamıyorsa PSU'dan kaynaklı olabilir. Çünkü RX 580 yer yer 200W'ları geçen bir kart. AMD uygulamasından güç limitini azaltmayı da deneyebilirsiniz.

Çok büyük ihtimal reballing gerekiyor gibi duruyor :(
Hocam reballing gerekli olsaydı kalıcı olarak ekranda çizgiler çıkardı. Arkadaş yeniden başlattığında düzeldiğine göre reballing ile ilgili durmuyor gibi. Fakat belli olmaz.

Ekran kartını farklı bir bilgisayara takıp test edebilme şansın varsa hem PSU ile ilgili kafamıza takılan sorunları çözeriz hemde farklı bilgisayarda da sorun yaşatıyorsa hatanın kesin olarak ekran kartında olduğunu anlarız.

VRAM arızası gibi duruyor bozuk tarafa RAM kullanımın geçince direk çizgiler çıkıyor. VRAM yiyen yüksek bir oyunda test et direk yeşil çizgiler ortaya çıkar. VRAM'lerini değiştirsen çözülür diye düşünüyorum.

Hocam PSU modelini atabilir misiniz? PSU 12v kanalından yeterli gücü sağlayamıyorsa PSU'dan kaynaklı olabilir. Çünkü RX 580 yer yer 200W'ları geçen bir kart. AMD uygulamasından güç limitini azaltmayı da deneyebilirsiniz.

Hocam reballing gerekli olsaydı kalıcı olarak ekranda çizgiler çıkardı. Arkadaş yeniden başlattığında düzeldiğine göre reballing ile ilgili durmuyor gibi. Fakat belli olmaz.
RAMPAGE RMP-500-80P Güç Kaynağı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri,RMP-500-80P en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da PSU'm bu.

VRAM arızası gibi duruyor bozuk tarafa RAM kullanımın geçince direk çizgiler çıkıyor. VRAM yiyen yüksek bir oyunda test et direk yeşil çizgiler ortaya çıkar. VRAM'lerini değiştirsen çözülür diye düşünüyorum.

Yüksek oyun tanımınıza uyar mı bilmiyorum ama RDR2'yi yüksek grafiklerde uzun saatlerce oynuyorum ve bozulma yaşamıyorum. Bu yeşil çizgi sorunu genelde boştayken oluyor. Ha bir de en düşük ayarlarda vsync açık şekilde 144fps Rainbow oynuyorum Rainbow oynarken ekranda aksiyonun olmadığı zamanalrda bu yeşil bozukluklara rastlayabiliyorum. Matrix glitchi gibiler.

Son düzenleme:
Hocam söyledikleriniz o kadar kulağa yakın geliyor ki. Aynı durum hemen hemen başıma geldi. Oyun harici bir şeyler yaparken ekranda çizgiler ve gelip gitmeler yaşadım. Sorun işlemcide çıktı. Değişim ile yenisi geldi. Tabii bu demek değildir ki sizde de aynı sorun var. Sadece söylemek istedim.

Geri
Yukarı