RX 580 Sisteme İşlemci Ve Anakart Önerisi

Bütçe
3300

ermeoner

Centipat
Arkadaşlar Ryzen tabanlı bir sistem toplamak istiyorum, ekran kartım RX580 STRIX.

B550 - X570 anakart arasında kaldım.
Butcem 3300 TL, sağlam bir anakart alıp seneye 4.nesil Ryzen işlemciye geçiş yapmak istiyorum.
Şu andaki alacağım işlemci bir sene beni idare etsin yeter. Ama seneye tekrardan anakart masrafı yapmamak için anakartimin sağlam olmasını istiyorum.

B550 STRIX-F anakart.
3600 işlemcii sizce nasıl?

B550 anakart seneye üst seviye Ryzen işlemciyi besler. Mi?
Fiyatlar bu kadar pahaliyken b serisi anakartlarin fiyatının düşmesini mi beklemeliyim?

R5 3600 gibi bir işlemci aldığınızda şu an 5700XT ve 2070 seviyesinde dahil tatminkar besleyici bir performans sunabilmekte. Size önerim sağlam bir B450 anakart almanız ve oyun performansı anlamında fiyatına göre 3. neslin kralı gördüğüm 3600X almanızdır. 3300TL bütçenin altında bir miktar ile;

Daha uygun fiyata bulunabilir mi bakmak lazım. Karşıma çıkan ilk linkleri atmış bulundum. 2070S bile takılabilecek güzel bir setup için aşırı masraf etmenize ve sonrasını çok düşünmenize gerek olmadığını düşünüyorum. 1080p oyun için 2080 gücünde ekran kartı takmadığınız sürece 3600X işlemcisi size yıllarca yeter.

NOT: Tomahawk MAX anakartı; 3900X'i rahatlıkla çalıştırabilmektedir. Gen4 işime yarar ve almam lazım diyorsanız da X570 tercih edebilirsiniz.

R5 3600 gibi bir işlemci aldığınızda şu an 5700XT ve 2070 seviyesinde dahil tatminkar besleyici bir performans sunabilmekte. Size önerim sağlam bir B450 anakart almanız ve oyun performansı anlamında fiyatına göre 3. neslin kralı gördüğüm 3600X almanızdır. 3300TL bütçenin altında bir miktar ile;

Daha uygun fiyata bulunabilir mi bakmak lazım. Karşıma çıkan ilk linkleri atmış bulundum. 2070S bile takılabilecek güzel bir setup için aşırı masraf etmenize ve sonrasını çok düşünmenize gerek olmadığını düşünüyorum. 1080p oyun için 2080 gücünde ekran kartı takmadığınız sürece 3600X işlemcisi size yıllarca yeter.

NOT: Tomahawk MAX anakartı; 3900X'i rahatlıkla çalıştırabilmektedir. Gen4 işime yarar ve almam lazım diyorsanız da X570 tercih edebilirsiniz.
Hocam ben gen4' e yönelik düşünüyorum o yüzden anakart çok problem oldu, b550 de karar kılmıştim aslında.

Gaming gecesinde 3600xt 1950tl ye düşmüştü şuan almadığıma çok pişman oldum.

X570 secmememin sebebi forumda da bahşedilmiş 2000tl bandı altına inildiginde kartların güzel olmadığı...

B550 alsam ilerde Gen4 işlemciye geçersem ; X570 almadığıma pişman olur muyum?

B550 gen4 tepe işlemcilerin besler mi???
Aklımda Strix b550 f vardı yada b550 tomahawk

@ermeoner Bence pahalı ancak alacaksanız da B550 Tomahawk almanızı öneririm. B450 serisindeki model gibi o da krallardan diyebilirim. Ekran kartınız RX580 iken bunlara şu an yatırım yapmanız ne kadar doğru onu da düşünmenizi öneririm. 3300TL bütçe ile yalnızca 'işlemci ve anakart' alacak iseniz eğer size önerim 3600X ve B550 Tomahawk MAX ikilisi olabilir. Bence değmez ama tercih sizin elbette. 4-5 yıl süre boyunca size yetecek olan B450 Tomahawk MAX ve Gen3 olarak 970EVO klasmanı bir NVMe SSD de işinizi görecektir. Profesyonel olarak bir işiniz için kurgu-montaj-render PC'si yapmıyorsanız zaten Gen4'ü geçtim; NVMe'nin size bir faydası olmaz. Şu an B450 Tomahawk MAX ve 3600X ikilisini alırsanız, ileride ekran kartınızı 2070S seviyesine çıkarsanız bile sorunsuzca yıllarca kullanabileceksiniz. 4-5 yıl sonra da artık güncel donanımlar arasından yeni bir sistem dizersiniz. Benim önerim bu şekilde olurdu.

@ermeoner Bence pahalı ancak alacaksanız da B550 Tomahawk almanızı öneririm. B450 serisindeki model gibi o da krallardan diyebilirim. Ekran kartınız RX580 iken bunlara şu an yatırım yapmanız ne kadar doğru onu da düşünmenizi öneririm. 3300TL bütçe ile yalnızca 'işlemci ve anakart' alacak iseniz eğer size önerim 3600X ve B550 Tomahawk MAX ikilisi olabilir. Bence değmez ama tercih sizin elbette. 4-5 yıl süre boyunca size yetecek olan B450 Tomahawk MAX ve Gen3 olarak 970EVO klasmanı bir NVMe SSD de işinizi görecektir. Profesyonel olarak bir işiniz için kurgu-montaj-render PC'si yapmıyorsanız zaten Gen4'ü geçtim; NVMe'nin size bir faydası olmaz. Şu an B450 Tomahawk MAX ve 3600X ikilisini alırsanız, ileride ekran kartınızı 2070S seviyesine çıkarsanız bile sorunsuzca yıllarca kullanabileceksiniz. 4-5 yıl sonra da artık güncel donanımlar arasından yeni bir sistem dizersiniz. Benim önerim bu şekilde olurdu.
Hocam sx8200 m.2 mevcut elimde. 4000 mhz 16gb Ram lerimde var.

Şuan komple sisteme bütçe ayıramıyorum, elimden gelse ekran kartımı satıp XT grubuna yonelecegim fakat Butcem yetmiyor.

Elimde bu kadar para varken işlemci Anakart ikilisini Butceme göre tavan yapıp ilerde durumum olduğunda sadece gpu değiştirerek devam etmek istiyorum.
Pcyi kullanma alanım da öğretmen olduğum için office uyg kullanıyorum, geriye kalan tüm zamanlarımda pubg oynuyorum. Elimde b450pro m2 ve r5 2600 vardı. Sürekli FPS drop yiyorum diye sattım. Şuanda sattığım sistemin parasıyla üstüne de ben ekleyerek update yapıyorum.

Amacım kart ve cpu yu butcemin el verdiği şekilde max özellikte almak, ilerde de gpu güncellemek

@ermeoner O zaman B550 Tomahawk ve 3600X en doğru ikili olur sizin için. Daha sonra güzel bir hava soğutma ile desteklersiniz ve sınırlarına kadar performansını alabilirsiniz. Ekran kartı olarak 2070Super bile takabilirsiniz. İncehesap Cuma indirimlerini yakalarsanız; 3600X veya 3600XT'i güzel bir fiyata alabilirsiniz. Anakart için 1500TL'den uygun fiyata bir yer bulamadım.

@ermeoner O zaman B550 Tomahawk ve 3600X en doğru ikili olur sizin için. Daha sonra güzel bir hava soğutma ile desteklersiniz ve sınırlarına kadar performansını alabilirsiniz. Ekran kartı olarak 2070Super bile takabilirsiniz. İncehesap Cuma indirimlerini yakalarsanız; 3600X veya 3600XT'i güzel bir fiyata alabilirsiniz. Anakart için 1500TL'den uygun fiyata bir yer bulamadım.
Kasa olarak ekteki view 51i kullanıyorum, 2 tane 20mm 4 tane 12mm fan var. AKASA VENOM R20 240 mm sıvı soğutmam var.. Sanırım soğutma olarak zerre uzmeyecek beni sistemim. Önerdiğiniz ürünleri takip edeceğim gaming gecesi gerçekten çok iyiydi 3600xt 1950tl ye kacirilmazmis. Bu hafta tekrar ineceğini umarak bekleyeceğim

Dosya Ekleri

• PhotoGrid_Plus_1594590390550.jpg
    PhotoGrid_Plus_1594590390550.jpg
    49,7 KB · Görüntüleme: 43

Yeni konular

Geri
Yukarı