RX 580 The Witcher'da 78 derece oluyor

atomicgrey

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

RX 580 Armor 8G modelini kullanıyorum. Sistemi 2019 yılında sıfır olarak topladım. Son termal macun değişimini 2021 Nisan ayında yaptım. Sistemin ilk zamanlarında gerek Radeon sürücüleri gerekse anakart BIOS sürümünden ötürü sorunlar yaşıyordum. Kısa zamanda bu sorunlar çözüldü ve sorumu sormadan önce şunu belirtmek isterim; yaptığım ince ayarlar ile sistem o günden bu zamana 1 defa bile çökmedi.

Sormak istediğim soruya gelince, kartı Radeon üzerinden -100 mV undervolt, -100 mV VRAM undervolt ve custom fan profili ile kullanıyorum. Stok olan 1366 MHz frekansını da 1340 MHz olarak kullanmaktayım, stabil çalışması açısından. Kasa Xigmatek Venom X, işlemci stok soğutuculu. Tepede 2 fan dahil olmak üzere 6 adet fan var kasada. Öndeki camı çıkardığımda sıcaklıklar gayet iyi ancak camı taktığımda bugün kart Witcher oyununda 77-78 derecede çalıştı, işlemci ise 65 dereceyi geçmedi. Bu oyunu sistemin sıcaklığını test etmek için kullanıyorum. Sizce undervolt yapılmış haliyle bu sıcaklıklar normal midir? Termal macunu kart her ısındığında değiştirmeye kalkarsam kartın vidaları yalama olurdu şimdiye. O yüzden sürekli karta müdahale etmek istemiyorum. Değiştirme zamanı gelmiş mıdır? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Edit: Kusura bakmayın yazmayı unutmuşum, ön camı biraz daha sessizlik olsun diye taktım. Normalde mesh haliyle kullanıyorum. Sürücü 22.5.1 WHQL. İşletim sistemi ise Windows 11 PRO. Kullanılan son termal macun ise Zalman ST7 idi.

Sistem:
  • MSI B450M Gaming Plus
  • Ryzen 5 3600 (3.9 GHz sabitlendi, PBO ve CPB kapalı)
  • RX 580 Armor OC 8G
  • Crucial Ballistix Sport LT Gray 3000MHz 2x8 Dual channel
  • 240 GB Toshiba SSD + 2TB Seagate Barracuda 7200RPM HDD
  • Xigmatek Venom X 650W dahili PSU kasa

Son düzenleme:
Armor zaten diğer RX 580'lere nazaran daha çok ısınan bir model. Karta güzelce bakımını yapın
Bir de sağlam bir termal macun kasanızın ön panelini de çıkarıp kullanmak çok etkili olacaktır.

Armor zaten diğer RX 580'lere nazaran daha çok ısınan bir model. Karta güzelce bakımını yapın
Bir de sağlam bir termal macun kasanızın ön panelini de çıkarıp kullanmak çok etkili olacaktır.
Cevabınız için teşekkürler. Bir sonraki bakımda hem termal padleri kaliteli bir marka ile değiştireceğim hem de termal macunu w/mk değeri yüksek ama kaliteli bir macunla yenileyeceğim. Tabi ki fanları da elden geçireceğim.

Merhaba,

RX 580 Armor 8G modelini kullanıyorum. Sistemi 2019 yılında sıfır olarak topladım. Son termal macun değişimini 2021 Nisan ayında yaptım. Sistemin ilk zamanlarında gerek Radeon sürücüleri gerekse anakart BIOS sürümünden ötürü sorunlar yaşıyordum. Kısa zamanda bu sorunlar çözüldü ve sorumu sormadan önce şunu belirtmek isterim; yaptığım ince ayarlar ile sistem o günden bu zamana 1 defa bile çökmedi.

Sormak istediğim soruya gelince, kartı Radeon üzerinden -100 mv undervolt, -100 mv VRAM undervolt ve Custom fan profili ile kullanıyorum. Stok olan 1366 MHz frekansını da 1340 MHz olarak kullanmaktayım, stabil çalışması açısından. Kasa Xigmatek Venom X, işlemci stok soğutuculu. Tepede 2 fan dahil olmak üzere 6 adet fan var kasada. Öndeki camı çıkardığımda sıcaklıklar gayet iyi ancak camı taktığımda bugün kart Witcher oyununda 77-78 derecede çalıştı, işlemci ise 65 dereceyi geçmedi. Bu oyunu sistemin sıcaklığını test etmek için kullanıyorum. Sizce undervolt yapılmış haliyle bu sıcaklıklar normal midir? Termal macunu kart her ısındığında değiştirmeye kalkarsam kartın vidaları yalama olurdu şimdiye. O yüzden sürekli karta müdahale etmek istemiyorum. Değiştirme zamanı gelmiş mıdır? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Edit: Kusura bakmayın yazmayı unutmuşum, ön camı biraz daha sessizlik olsun diye taktım. Normalde mesh haliyle kullanıyorum. Sürücü 22.5.1 WHQL. İşletim sistemi ise Windows 11 Pro. Kullanılan son termal macun ise Zalman ST7 idi.

Sistem:
  • MSI B450M Gaming Plus.
  • Ryzen 5 3600 (3.9 GHz sabitlendi, PBO ve CPB kapalı)
  • RX 580 Armor OC 8G.
  • Crucial Ballistix Sport lt gray 3000MHz 2x8 Dual channel.
  • 240 GB Toshiba SSD + 2TB Seagate Barracuda 7200RPM HDD.
  • Xigmatek Venom X 650W dahili PSU kasa.

Gayet normal 80 ve üstü biraz sorunlu eğer şüpheniz, içiniz rahat etmedi ise termal macun ve termal ped değişimi yapabilsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı