RX 580 ve 3500X FPS düşmesi

juggcaglar

Femtopat
Öncelikle merhabalar,

Size sorunumu anlatayım. Valorant, CS:GO, GTA 5 gibi işlemci ve ekran kartını kullanan oyunlarda FPS düşmesi yaşıyorum. Bir anlık küçük bir drop. Oyun içinde GPU kullanımım normal %100 - %50 arasında geziniyor. Sıcaklık değerlerimde iyi. Anlık küçük bir drop 7-8 saniyede bir yaşıyorum bu sorunu. Sorunu çözmek için birkaç yol denedim. Ekran kartı sürücülerimi güncelledim. İşe yaramadı kaldırdım DDU ile tekrar kurdum eski sürümlerini yükledim sürücünün bu da işe yaramadı. Darboğaz yaptığını düşünmüştüm. Ancak işlemcim gayet ekran kartımı besleyen bir işlemci. FurMark'ta GPU stress test yaptım tam ekranda sorunsuz bir sonuç alıyorum. Değerlerim iyi ancak stress testini pencerede açında aynı şekilde drop sorunu yaşıyorum. Aynı anda arka planda CPU stress testi açıyorum. GPU stress testi açıyorum aynı şekilde drop yiyorum.

Bu sorunu çözemedim. Oyun zevkimin içine etti bu olay, ne yapacağımı bilmiyorum internette araştırdım bulamadım size sorayım dedim.

Sistemim:

500W 80+ PSU.
16 GB 3000MHz RAM.
B450M-HDV r4.0.
Sapphire Pulse RX 580 8 GB.
Ryzen 5 3500X.

Oyun içi değerlerimi kontrol ettiğimde ekran kartı kullanımın bir anda düştüğünü görmedim. Darboğaz olduğunu sanmıyorum.

PSU güçü yetersiz olabilir tabii sistemin önerilen güç tüketimini tam olarak bende bilmiyorum.

Bende ondan şüpheleniyorum ne önerirsiniz? Güç metre alıp ölçmeyi düşünüyorum.
Drop anlarında GPU kullanımı nasıl değişiyor?
Gpu kullanımında bir düşüş göremiyorum. ancak %100'de ise %70lere düştüğünü söyleyebilirim

Yeni konular

Geri
Yukarı