RX 580 Wattman sorunu

shanoglu60

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Tarsus
Daha fazla  
Meslek
Seo
Merhaba arkadaşlar az önce arka planda dosya kopyalama yapıyordum. Görev çubuğun da açık kalan origine gireyim dedim. O sırada mouse imleci dondu. Akabinde klavyenin ışıkları söndü. Ekranda ise No signal yazdı. Kasa çalışır durumdaydı. Maalesef reset atmak zorunda kaldım. Bilgisayarı yeniden başlattığım da ise resimde ki gibi bir bildirim geldi. Ekran kartım RX 580 8GB Nitro modelinden, sanırım ekran kartına mining yapmışlar. Ekran kartı hariç diğer bileşenleri Kasım 2019' da topladım. Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir?

1603990182898.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu birebir aynı ekran kartıyla aldığımdan beri yaşadım. Kasanın ışıkları yanmaya devam ettiği halde mouse ve klavyenin ışıkları gidiyor değil mi?

Ekran otomatik geri gelmediyse durum ciddi olabilir. Basit bir stabilite problemi olsa ekran geri gelirdi veya direkt mavi ekrana atardı, boştayken sistemin problem yaşaması garip. Kullandığın sistemde herhangi bir overclock, undervolt falan var mı? İlk kez mi oldu? Sisteminin tamamını belirtir misin? Tek fotoğrafla sorunun neden kaynaklandığını anlamamız imkansız.

Ekran otomatik geri gelmediyse durum ciddi olabilir. Basit bir stabilite problemi olsa ekran geri gelirdi veya direkt mavi ekrana atardı, boştayken sistemin problem yaşaması garip. Kullandığın sistemde herhangi bir overclock, undervolt falan var mı? İlk kez mi oldu? Sisteminin tamamını belirtir misin? Tek fotoğrafla sorunun neden kaynaklandığını anlamamız imkansız.
Sorunun çözümü yok maalesef. Sıfır aldığım ekran kartında da aynı problemi yaşadım ve haftada en az 10-11 kere yaşanan bir durum bu. Özellikle bilgisayara bir anda yüklenince ekran kartı adeta bir anda anakarttan sökülmüş gibi tepki veriyor. Benim anakartımda debug ışığı olduğu için fark etmem uzun sürmedi ve ekran kartını değiştirdim. Oldukça sinir bozucu bir problem çünkü kasa çalışmaya devam ediyor fakat monitör, mouse ve klavye bildiğiniz kapanıyor ve bilgisayarı ya güç tuşundan resetlemeniz ya da PSU'nun tuşunu kapatıp açmanız gerekiyor bilgisayarın düzelmesi için. Sorunun çözümü yok, tek çare ekran kartını değiştirmek.

@solace Dediğiniz gibi donanımsal bir problem de olabilir. Kart Sapphire ise Recep Baltaş ultisini yemek üzere arkadaş :D
Problem donanımsal fakat kronik, markayla alakası yok kısaca. Bizzat yaşadığım için biliyorum çünkü. Ben de arkadaşın kullandığı GPU'nun birebir aynısını almıştım, bahsettiğim sorun yaşanınca değişim talep ettim ve MSI marka yine RX580 8GB modeliyle değiştirdim, sorun devam edince bu sefer kökten NVIDIA'ya geçtim. Sorunun çözümü yok maalesef dediğim gibi, ekran kartını değiştirmek çözüm sadece o da şans meselesi NVIDIA ekran kartına geçilmediği sürece.

O ultiden bir ben yemedim herhalde :D
Ben de Sapphire kullandım ancak sıfır sıkıntı, hatta Nitro+'ın pasif soğutması GTA 5 gibi oyunlarda yeterliydi. Fan döndürmüyordu.
Problem donanımsal fakat kronik, markayla alakası yok kısaca. Bizzat yaşadığım için biliyorum çünkü. Ben de arkadaşın kullandığı GPU'nun birebir aynısını almıştım, bahsettiğim sorun yaşanınca değişim talep ettim ve MSI marka yine RX580 8GB modeliyle değiştirdim, sorun devam edince bu sefer kökten NVIDIA'ya geçtim. Sorunun çözümü yok maalesef dediğim gibi, ekran kartını değiştirmek çözüm sadece o da şans meselesi NVIDIA ekran kartına geçilmediği sürece.
2 kez benzer durumu yaşamanız olası, bu durumda mimarilik veya yazılımsal bir problem gözükmüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı