RX 580 Wattman sorunu

Miningle alakası yok hocam birsürü insan bu sorunu yaşıyor.Maalesef kesin bir tedavisi yok ama yabancı bir forumda bu sorunu çözen bir eleman vardı.

Hangi driver sürümünü kullanıyorsunuz?
20.9.1
Aynı sorunu birebir aynı ekran kartıyla aldığımdan beri yaşadım. Kasanın ışıkları yanmaya devam ettiği halde mouse ve klavyenin ışıkları gidiyor değil mi?
Aynen öyle
Ekran otomatik geri gelmediyse durum ciddi olabilir. Basit bir stabilite problemi olsa ekran geri gelirdi veya direkt mavi ekrana atardı, boştayken sistemin problem yaşaması garip. Kullandığın sistemde herhangi bir overclock, undervolt falan var mı? İlk kez mi oldu? Sisteminin tamamını belirtir misin? Tek fotoğrafla sorunun neden kaynaklandığını anlamamız imkansız.
Hiçbir şekilde O.C yapmadım. Ekran kartım da ikinci el zaten, yenisi gelecek RTX 2060 onu bekliyorum. Sistemim daha yeni

İşlemci : AMD Ryzen 5 2600 / Anakart : GIGABYTE B450M S2H DDR4 3200 Mhz / Ram : GSKILL 16GB (2×8GB) SniperX DDR4 3000 Mhz / Ekran Kartı : Sapphire RX 580 8GB Nitro+ 256Bit / SSD : Corsair 240GB Force Serisi MP510 NVMe M.2 SSD / HDD : 2 TB WD Hardisk 5400 RPM / HDD : 3 TB Seagate Hardisk 7200 RPM / HDD : 500 GB Seagate Hardisk 7200 RPM / PSU : Corsair VS Series 550W 80+ / Kasa : Cooler Master MasterCase 5

20.9.1

Aynen öyle
Dediğim gibi sorunun "resmi" bir çözümü yok maalesef ancak başlıca iki tane öneri var çeşitli forumlarda. Bunların birincisi bilgisayarınızın güç seçeneğini en yüksek performans seçeneğine almanız (bunu yaptığımda benim yaşadığım sorun oldukça azalmıştı), ikincisi ise Radeon yazılımını temiz şekilde bilgisayardan tamamen kaldırıp yeniden kurmak.

Zibilyon kişi bu sorunu yaşıyor RX serisinde. Bir çözümü de yok. Sorun yaratmıyorsa sizin için, o kadar da önemli bi sorun değil.
Aslında pek fazla sorun teşkil etmiyor ama yinede insanın canını sıkıyor.
Sorunun çözümü yok maalesef. Sıfır aldığım ekran kartında da aynı problemi yaşadım ve haftada en az 10-11 kere yaşanan bir durum bu. Özellikle bilgisayara bir anda yüklenince ekran kartı adeta bir anda anakarttan sökülmüş gibi tepki veriyor. Benim anakartımda debug ışığı olduğu için fark etmem uzun sürmedi ve ekran kartını değiştirdim. Oldukça sinir bozucu bir problem çünkü kasa çalışmaya devam ediyor fakat monitör, mouse ve klavye bildiğiniz kapanıyor ve bilgisayarı ya güç tuşundan resetlemeniz ya da PSU'nun tuşunu kapatıp açmanız gerekiyor bilgisayarın düzelmesi için. Sorunun çözümü yok, tek çare ekran kartını değiştirmek.
Siz hangi ekran kartını kullanıyorsunuz ? Bu kartı idareden aldım. RTX 2060 gelecek.
@solace Dediğiniz gibi donanımsal bir problem de olabilir. Kart Sapphire ise Recep Baltaş ultisini yemek üzere arkadaş :D
Evet Sapphire ekran kartı :)

Aslında pek fazla sorun teşkil etmiyor ama yine de insanın canını sıkıyor.

Siz hangi ekran kartını kullanıyorsunuz? Bu kartı idareden aldım. RTX 2060 gelecek.

Evet Sapphire ekran kartı :)

İlk başta Sapphire RX580 8 GB kullanıyordum, sorun yaşayınca aynı modelin MSI marka olanıyla değiştirdim fakat sorun hala devam edince RTX2060 Super aldım.

Dediğim gibi sorunun "resmi" bir çözümü yok maalesef ancak başlıca iki tane öneri var çeşitli forumlarda. Bunların birincisi bilgisayarınızın güç seçeneğini en yüksek performans seçeneğine almanız (bunu yaptığımda benim yaşadığım sorun oldukça azalmıştı), ikincisi ise Radeon yazılımını temiz şekilde bilgisayardan tamamen kaldırıp yeniden kurmak.
Şu anda güç seçeneklerin de AMD Ryzen Balanced seçili durumda, en yüksek performans yok da direkt yüksek performans var. Bu arada önceden GTX 1050 ti vardı. Akabinde bu karta geçince DDU ile sıfırdan kurulum yapmıştım.
İlk başta Sapphire RX580 8 GB kullanıyordum, sorun yaşayınca aynı modelin MSI marka olanıyla değiştirdim fakat sorun hala devam edince RTX2060 Super aldım.
Hmm çok iyiymiş bende işte RTX 2060' da karar kıldım. İşlemcim yüzünden RTX 2060s alırsam direkt darboğaz yaparmış. Sizin işlemciniz nedir ?

Şu anda güç seçeneklerin de AMD Ryzen Balanced seçili durumda, en yüksek performans yok da direkt yüksek performans var. Bu arada önceden GTX 1050 ti vardı. Akabinde bu karta geçince DDU ile sıfırdan kurulum yapmıştım.
En yüksek performans modundan kastım mümkün olan en yüksek performans modunu seçin demekti, isimler sisteme göre değişiklik gösterebiliyor. Sisteminizin size sağladığı en yüksek performans modunu seçerseniz sorununuz azalır diye düşünüyorum çünkü bende öyle olmuştu. Örneğin benim sistemimde "Nihai Performans" gibi bir seçenek var ki bu mümkün olan en yüksek performans seçeneği.

Dosya Ekleri

• gfsdgs.png
    gfsdgs.png
    18,3 KB · Görüntüleme: 23
Benim yüzüm gülmedi daha :D.
Benim de yüzüm gülmedi. :D
En yüksek performans modundan kastım mümkün olan en yüksek performans modunu seçin demekti, isimler sisteme göre değişiklik gösterebiliyor. Sisteminizin size sağladığı en yüksek performans modunu seçerseniz sorununuz azalır diye düşünüyorum çünkü bende öyle olmuştu.
Seçtim inşallah düzelir. Bu arada ekran kartında BIOS SWITCH diye yazan bir yer var. Orada ki çubuğu sol tarafa çektim.

Benim de yüzüm gülmedi. :D

Seçtim inşallah düzelir. Bu arada ekran kartında BIOS SWITCH diye yazan bir yer var. Orada ki çubuğu sol tarafa çektim.
O tuşun ne işe yaradığını bilmiyorum bu yüzden faydalı veya zararlı olur diyemem, dediğim gibi güç seçenekleri kısmından seçebildiğiniz en yüksek performans ayarını seçerseniz sorun kalmaz gibime geliyor.

Geri
Yukarı