RX 580'de Ray Tracing açabilir miyim?

Patent vs açısından dedim hocam. Bende bilmiyorum patenti var mı? Diye. Ama RTX NVIDIA'nın ciddi bir kozu. Bence davalık olabilir AMD yaparsa.

Davalık olmaz Ray Tracing NVIDIA yapmadan önce zaten sinema sektöründe kullanılan bir teklonojiydi telif hakkı eğer AMD RTX yaptık derse olur.

Hocam isim hakkı olarak değil teknoloji açısından dedim. Örnek bir arabanın aynısnı yapıp logo değişmek gibi.

Hocam o teklonojiyi ilk NVIDIA bulmadı ki on yıllardır kullanılıyordu.

Bu teknolojinin sahibi Nvidia değil mi? Nasıl AMD yapıcak ki? Davalık olmaz mı?

Ray Tracing dediğimiz şey ışın izleme teknolojisi ilk NVIDIA yaptı diye sahibi o mu oluyor? (bilmediğimden soruyorum.) Zaten nasıl NVIDIA DLSS varken aynı mantıkta AMD FSR teknolojisi varsa bu da öyle olur. İlk NVIDIA yaptı RT dedi ismine, şimdi AMD yapınca farklı bir isim kullanır bu şekilde bir şey olmaz diye düşünüyorum.

RT(Ray Tracing) yani ışın izlemeyi ne nvidia buldu nede o icat etti, uzun süredir zaten mevcut olan bir şeyi teknolojisi yapabilecek kabiliyete gelince ilk yapan birisi olarak bunun kaymağını yiyiyor.

Yeni kartlarına RTX gibi uygun bir marka isimi verip, sanki RT yi kendisi icat etmiş gibi pazarlama stratejisi başarılı olmuş anlaşılan. Ek olarak birde üstüne minecraft gibi RT nin farkını çok iyi gösterecek bir oyun da seçmesi ve rakibinin uzun süre başarılı olamaması baya etkili oldu.

Tüm bunlara rağmen fark edersiniz ki günümüzde grafikleri zaten iyi olan oynadığımız oyunlarda çok fazla bir etkisi yok, aksine RT fazla performans gerektirmesi yüzünden FPS düşürmesi gibi kötü yanıda mevcut. Zaten bu yüzden Nvidia eski yada grafikleri zayıf olan oyunlar üstünde çalışıyor yada kendi teknolojisini kullanan/destekleyen özel versiyonlarını yaptırtıyor örneğin Quake RTX.

Tabiki bu zamana kadar oyunlarda olduğu gibi her firmanın kendine ait geliştirdiği teknolojiler mevcut, haliyle nvidia firmasının kendi geliştirdiği teknolojiler/kütüphaneler de mevcut. Windows'un yeni API si olan DirectX 12 Ultimate desteği olan bir kart ile DirectX RayTracing(DXR) yani ışın izleme desteği mevcuttur.

Yeni konular

Geri
Yukarı