Çözüldü RX 580'li sistemin ekranı kapanıyor ve fanlar tam hızda çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BoynuzluKitsune

Centipat
Yer
Adana
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 Ekran Kartı: RX 580 8GB

Ram: Corsair Vegance DDR4 2X8 16GB 3000 mhz, Anakart: Gigabayte A320m, MSİ MAG A650BN 80+ Bronze PSU, Sistem türü: 64 bit
Son zamanlarda bilgisayarımı kullanırken garip bir şekilde görüntü gidiyor ve fanlar tam hızda çalışmaya başlıyor. Bu durum, güç düğmesinden kapatmadığım sürece düzelmiyor. Sorun oyun oynarken değil, oyun oynamadığım zamanlarda da birkaç günde bir ortaya çıkıyor.

Üstelik sıvı soğutma sistemim de işlemciyi yeterince soğutamıyor. Rust gibi bir oyunda işlemci sıcaklığı 80 dereceye kadar çıkıyor. Sıvı soğutma sisteminin işlemciyle teması olması gerektiği halde ve termal macunu da yeni değiştirmiş olmama rağmen bu durum yaşanıyor. Izgaraların da temiz olduğundan eminim. Sıvı soğutma kafası, işlemci 80 dereceye ulaşana kadar çalışmıyor ve aniden devreye girerek sıcaklığı 55 dereceye kadar düşürüyor. Bu da pompanın 80 dereceye kadar devreye girmediğini gösteriyor.

İşlemci: Ryzen 5 3600.
Anakart: Gigabyte A320M-H
RAM: Corsair Vengeance 2x8GB 3000MHz RAM.
Güç kaynağı: MSI MAG A650bn.
İşlemci soğutucu: Cooler Master 120mm sıvı soğutucu.
Ekran kartı: Sapphire Nitro RX580 8 GB 2 fanlı.

Bu arada oyun oynarken ekran kartı 70 dereceye bile yaklaşmıyor. Şu ana kadar max 68 gördüm. Boşta 48 derecede falan. Ekliyeylim dedim.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    212,5 KB · Görüntüleme: 14
  • 2.jpg
    2.jpg
    323,6 KB · Görüntüleme: 10
  • 3.jpg
    3.jpg
    267,7 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Çözüm
Ayrıca pompa hangi porta takılıysa onun en altındaki ayarı Auto'dan PWM'e çevirin.

Farketmez, pompa nerde takılıysa o full speed olsun, diğerine gerek yok.
Bu arada oyun oynarken ekran kartı 70 dereceye bile yaklaşmıyor Max 68 gördüm şu ana kadar boşta 48 derecede falan. Ekliyeylim dedim.

Ekran kartının güç soketini, soldaki sağa takın sağdakini sola, soketleri tam oturtun, gevşek olmasın.

Sıvı soğutmanın pompa hızınıda BIOS'tan arttırın.

Güç girişlerini deneyeceğim yapınca yazarım. Sıvı soğutma pompa hızını da fan hızını da fulledim daha önceden değişim olmadı kafasına göre 80 dereceye gelince çalışıyor pompası. Cooler Master uygulaması da tanımıyor benim sıvı soğutmayı nedense.

Bu arada oyun oynarken ekran kartı 70 dereceye bile yaklaşmıyor Max 68 gördüm şu ana kadar boşta 48 derecede falan. Ekliyeylim dedim.

Güç girişlerini deneyeceğim yapınca yazarım. Sıvı soğutma pompa hızını da fan hızını da fulledim daha önceden değişim olmadı kafasına göre 80 dereceye gelince çalışıyor pompası. Cooler Master uygulaması da tanımıyor benim sıvı soğutmayı nedense.

Pompada sorun var o zaman.

Çalışma şeklini PWM veya DC olarak değiştirip deneyin.

Ekran kartının güç soketini, soldaki sağa takın sağdakini sola, soketleri tam oturtun, gevşek olmasın.

Güç soketleri sökünce iç kısmını kontrol edin erime gibi bir durum var mı diye.

Sıvı soğutmanın pompa hızınıda BIOS'tan arttırın.

He bir de şöyle bir şey var anakarttan mı kaynaklı bilmiyorum ancak pompanın kablosunu takmam gereken yere takınca 90 derecdeydi pompanın kablosu ile fanın kablosunun yerini değiştirince 70-80 derecelere gelebildim normalde daha yüksekti. Dediklerinizi yaptım fotolarını atayım.
1715938292592.png

Pompada sorun var o zaman.

Çalışma şeklini PWM veya DC olarak değiştirip deneyin.

Şimdi bunu da deneyeceğim atarım sonucu.

Dosya Ekleri

• 5.jpg
    5.jpg
    186,3 KB · Görüntüleme: 4
  • 4.jpg
    4.jpg
    195 KB · Görüntüleme: 9
  • 6.jpg
    6.jpg
    322,1 KB · Görüntüleme: 2
Ayrıca pompa hangi porta takılıysa onun en altındaki ayarı Auto'dan PWM'e çevirin.

Fark etmez, pompa nerede takılıysa o Full Speed olsun, diğerine gerek yok.

Pompanın takılı olduğu yeri dediğiniz gibi yaptım ısı testi yapıyorum hocam.

Fark etmez, pompa nerede takılıysa o Full Speed olsun, diğerine gerek yok.

1715939776473.png

Hocam son durum bu Rust da test ettim sıcaklık daha stabil 80 dereceleri görmüyor eskisi gibi eline sağlık. :3

Dosya Ekleri

• 7.jpg
    7.jpg
    308,7 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

Geri
Yukarı