RX 590 Nitro+ Hız Aşırtma

• Konuyu başlatan NITRO
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 5B

NITRO

Hectopat
Makaleler
4
Arkadaşlar normalde böyle şeylere hiç bulaşmam ama bilgimin olması ve ileridee lazım olabileceğini düşündüğümden bu konuyu açıyorum. Ekran kartı değerlerim ve işlemci, anakart ısı değerlerim aşağıda resimlerde olduğu gibidir. Sizce ben bu karta nasıl hız aşırtma yapabilirim? Bilgisi olanlardan tüyolar almak isterim.

Adsız.png

Adsız2.png

Adsız3.png

Son düzenleme:
Valla bence böyle bir karta hızaşırtma yapmayın. Bu değerleri bile fazlasıyla yüksek. OC yapılmış karta birdaha OC yapmak biraz değişik olur.
Radeon ayarlarında resimde görüldüğü üzre hız aşırtma seçeneği mevcut, GPU Clock Spped 'i 1600 küsürlere çıkarıyor, ama masaüstünde kaldığım süre boyunca 300 de seyrediyor değişmeden. Acaba oyuna girince mi 1600 küsürlere çıkıyor frekans?

Ğ
Radeon ayarlarında resimde görüldüğü üzre hız aşırtma seçeneği mevcut, CPU Clock Spped 'i 1600 küsürlere çıkarıyor, ama masaüstünde kaldığım süre boyunca 300 de seyrediyor değişmeden. Acaba oyuna girince mi 1600 küsürlere çıkıyor frekans?
Evet öyledir zaten boş yere çekirdek hızını 1600 civarına çıkarmaz. Oyuna girip baktığınızda 1600 oldupunu göreceksiniz.

Radeon ayarlarında resimde görüldüğü üzre hız aşırtma seçeneği mevcut, CPU Clock Spped 'i 1600 küsürlere çıkarıyor, ama masaüstünde kaldığım süre boyunca 300 de seyrediyor değişmeden. Acaba oyuna girince mi 1600 küsürlere çıkıyor frekans?
Masaüstündeyken 300'lerde olur çünkü kart yük altında değil. Yani karta yük bindirecek herhangi birşey olmadığı için yani sisteminiz boşta olduğu için ekran kartıda haliyle kendini düşük hızlarda kullanıyor. Ama karta yük binerse yani oyun oynarsanız kart o zaman 1560 MHz frekansında çalışır tabii ki. Bu kartın şu anda frekansı 1560MHz. Aslında 1460 MHz ama fabrika çıkışı 100 MHz OC'lu bu ekran kartı.

Bu kart ile çoğu kişi wattman hatalarıyla uğraşıyor sizin bir sorununuz yokken bence hiç ellemeyin.
İşte benim dediğim şey bu aslında, çoğu insana bu wattman hatası denk gelir ama bu kardeşimiz ne şanslıymış denk gelmemiş. Tepe tepe kullansın hayırlısıyla kartı ne diyeyim :) :) Kartta böyle arızalar çıkmasa 10 numara bir kart ama işte çıkmasa keşke.

Konu sahibi kardeşim bu kart böyle iyi benim tavsiyem hiçbir ayarını elleme. Kart zaten aslında 1460 MHz ama fabrika çıkışı OC'lu olduğu için 1560 MHz hızında çalışıyor. OC yapılmış bir ekran kartına ikinci bir OC yapmayın gerek yok. Zaten bu kartın abuk subuk sorunları var Allahtan size hiçbirisi denk gelmemiş. Hiç kurcalamadan böyle kullanmaya devam edin benim önerim. Ama OC öğrenmek istiyorsanız işlemcinize yapın bence.

Sanırım haklısınız, şimdi biraz inceledim ve Yaradan 'ın şanslı kullarından olduğumu anladım 😅. En iyisi hiç dokunmamak, peki ekran kartımı sapphire değilde mesela asus alsaydım, örneğin Sapphire 5700 XT yerine Asus 5700 XT alırsam Wattman onda da boy gösterebilir mi yoksa sadece belli başlı markaların kafalarına göre yaptığı OC sonucu mu oluşuyor bu Wattman?

Sanırım haklısınız, şimdi biraz inceledim ve Yaratanın şanslı kullarından olduğumu anladım 😅. En iyisi hiç dokunmamak, peki ekran kartımı sapphire değilde mesela asus alsaydım, örneğin Sapphire 5700 XT yerine Asus 5700 XT alırsam Wattman onda da boy gösterebilir mi yoksa sadece belli başlı markaların kafalarına göre yaptığı OC sonucu mu oluşuyor bu Wattman?
Wattman'ın hangi modelde olup olmadığı belli değil ki. %50 Şansın var resmen. Ama Sapphire'de özellikle çok denk geliyor yani. Ama sizde olsa farkederdiniz zaten. Ben size genede anlatayım bu hatanın ne olduğunu bilginiz olsun eğer birgün başınıza gelirse:

Ekran kartı 1 saat kadar 1560 MHz frekansında %100 yükte yani anlayacağınız tam güçte çalıştığı zaman1 saatin sonunda aniden görüntü ve ses birden gidiyor. Ne yaparsanız yapın görüntü ve ses hiçbir şekilde gelmiyor, tek çare reset atmak. Reset attığınızda ise bilgisayar normal bir şekilde açılıyor 20-30 saniye geçtikten sonra sağ altta İngilizce bir bildirim çıkıyor: ''Default Wattman Settings Have Been Restored Due to Unexpected System Failure'' yani bunun Türkçesi ''Beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü Radeon WattMan ayarları geri yükledi'' wattman hatası dediğimiz şey bu. Ben RX590 kullanırken bu hata vardı ve 2 ay sürdü iade etmem benim bu kartı. Her oyunu maksimum 1 saat oynayabiliyorum ya resmen, 1 saatin sonunda kart görüntüyü kesiyordu. Onun haricinde kartta bi gariplik vardı zaten, 2200-2500 RPM arası çalışıyordu kartın fanları, kart sürekli 75-80 derece arası çalışıyordu. Diğer kullanıcılarda RX590 S.E 1600 RPM hızlarında çalışırken benimki 2200 RPM'de çalışıyor. Kendim dedim 1600'e çekeyim kart bu sefer deli gibi ısınıyor. Voltaj düşüreyim dedim 5 voltajdan fazla düşürünce kart kafayı yiyor yani silikonuda çöptü kartın. Size hiçbirşey denk gelmemiş ve umarım böyle devam eder. OC yapmak istiyorsanız işlemcinize yapın hocam.

Geri
Yukarı