RX 590 sistem oyun oynarken kapanıyor

kliest

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Lafı eveleyip gevelemeden bam bam derdimi anlatacağım. Bundan 2 ay kadar önce Ryzen 5 2600X işlemci aldım. Ekran kartım da RX 590. başlıktan da anlaşıldığı üzere, oyun oynarken rastgele bir süre sonra bilgisayar kapanıyor, ama Power tuşu yanmayan devam ediyor. PSU'nun şartelini kapattıktan az sonra sönüyor. Aklıma gelen iki şey var, ilki İzmir sıcağında bilgisayar dayanamayıp kapanıyor olabilir. Stres testini Ryzen Master üzerinden yaptım, başarılı oldu ve gördüğü en yüksek derece 74 küsurdu. Ekran kartımı ise arada bir Radeon overlay üzerinden kontrol ettiğimde 70-74 civarında geziyor, bir kez 80 olduğunu gördüm. Kanımca bunlar bilgisayarın kapanmasına neden olacak sıcaklıklar değil. Elimde 2015 yılında bilgisayarın kasasıyla gelen, sözde 600 Watt güç üretebilen Everest marka bir PSU var. Bunun yeterli gelmediğini düşünüyorum. Ayrıca yüke bindiğinde tazmanya canavarı gibi gürültü çıkarıyor, yırtıcılar duysa ürker öyle diyeyim. Fanı çalışmaya başladığında kuşlar uçup kaçıyor, kargalar rahatsız oluyor. Sistemi yükten çıkardığımda GPU fanı 0 RPM, CPU fanı 1500-1800 RPM civarlarında dönüyor ki gürültülü denemez, ama benim tazmanya canavarı hala gürültü çıkarıyor. O fan bir gün kara delik olup beni içine çekecek diye korkuyorum. Aklımda Gametech GTP-700 marka bir PSU var. Biliyorum süper değil ama ucuz ve idare eder hem 700 Watt. Duyduğuma göre sessiz de çalışıyormuş. Sizin de engin bilgilerinize danışarak sorunun PSU'dan kaynaklı olduğuna emin olursam onu alacağım ve Everest PSU'nun kara delik oluşturup dünyanın sonunu getirme riskinden kurtaracağım. Ha eğer sorun tazmanya canavarında değil diyorsanız sıcaklığa bir çözüm bulalım, ya da benim aklıma gelmeyen bir sorun da olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendisi 5 yıllık PSU'dur, emektardır. 2015 yılında bi sistem toplamıştım, zamanla tüm parçaları değişti. Kalan tek parçalar RAM ve kasa, haliyle kasayla birlikte PSU. Bu hesaba göre benim kaynak 15-25 kadar güç kaybetmiş. Epey fazla doğrusu. Dediğiniz sitelerde bi hesaplama yaptım, 450-500W diyor aşağı yukarı. 550 80+ alsam işimi görür sanırım. Cooler master'a bütçem yeterse onu alacağım, yoksa corsair, thermaltake falan bakacağım. Tüm yardımların için teşekkür ederim.

1 oyunda sistem kararmiyor diye 1 ayarı tüm oyunlarda kullanamayabilirsin. Mesela GTA 5'de sorunsuz çalışan bir ayar CS:GO'da çuvallıyor.

Yeni PSU %100 çözüm olmayabilir, benim tüm sistemimi gani gani besleyen bir PSU'ya sahibim ama yine ekran kararması sorunu yaşıyorum.

Benim sorunum yazılımsal. Senin sorunun gerçekten güç kaynağı kaynaklı olabilir. Bunu denemenin en iyi yolu, varsa bir akrabanda yada arkadaşının güç kaynağında denemen olacaktır. Yoksa zaten yeni PSU almamak için bir sebebin yok.

Size frekans düşürmeyi tavsiye ettiğim mesajımda "En İyi Cevap" diye bir yazı varmı? Varsa o cevabımı "En iyi Cevap" olarak isaretlersen hem ben mutlu olurum, hem aynı sorunu yaşayan birisi konuya geldiğinde direkt çözüme ulaşır :) Yoksa da canın sağolsun, ilk mesajını çözüldü olarak raporlarsaniz yine aynı sorunu yaşayan başkası, bu sorunu yaşayan birisinin sorunu çözdüğünü görür ve konuya girer. Böylece internette kaybolmaz :)

1 oyunda sistem kararmiyor diye 1 ayarı tüm oyunlarda kullanamayabilirsin. Mesela GTA 5'de sorunsuz çalışan bir ayar CS:GO'da çuvallıyor.

Yeni PSU %100 çözüm olmayabilir, benim tüm sistemimi gani gani besleyen bir PSU'ya sahibim ama yine ekran kararması sorunu yaşıyorum.

Benim sorunum yazılımsal. Senin sorunun gerçekten güç kaynağı kaynaklı olabilir. Bunu denemenin en iyi yolu, varsa bir akrabanda yada arkadaşının güç kaynağında denemen olacaktır. Yoksa zaten yeni PSU almamak için bir sebebin yok.

Size frekans düşürmeyi tavsiye ettiğim mesajımda "En İyi Cevap" diye bir yazı varmı? Varsa o cevabımı "En iyi Cevap" olarak isaretlersen hem ben mutlu olurum, hem aynı sorunu yaşayan birisi konuya geldiğinde direkt çözüme ulaşır :) Yoksa da canın sağolsun, ilk mesajını çözüldü olarak raporlarsaniz yine aynı sorunu yaşayan başkası, bu sorunu yaşayan birisinin sorunu çözdüğünü görür ve konuya girer. Böylece internette kaybolmaz :)
Ben emin oldum gücü düşürdüğümden beri bir sıkıntı olmadı zaten çok gürültü çıkarıp kafamı şişiriyordu değişme zamanı gelmişti. Belki ikinci el satarım yada bir kenarda durur. En iyi cevap çıkmıyor maalesef soru olarak açmadım başlığı :/ Üzgünüm

Cooler Master'ın Elite serisini almayın. Elinizdeki PSU'dan sadece bir tık iyidir.

High Power markası Thermaltake, Corsair gibi büyük markaların bazı PSU'larını üreten firmadır. Güvenebilirsiniz. Fiyatı da diğer markalara göre uygundur.

Sakın Gametech, Gamepower, Powerboost, Rampage gibi markaları almayın.

RX 590 da 2600X de yükte sağlam güç tüketen parçalar. Normalde RX 590 için önerilen güç kaynağı 600w. Büyük ihtimalle elindeki Everest zamanla verimini kaybetmeye başladı ve yer yer besleyememeye başladı sistemini. Normaldir artık 5 yaşında bir güç kaynağı, yine güzel hizmet etmiş.

Not: Gücü düşürdüğünde sorun olmadıysa güç kaynağı bir tık rahatlamış ve besleme sorunu kalkmış olabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı